Co takhle být o něco chytřejší? Mě se sice díky tréninku podařilo stát se o mnoho soustředěnější a přimět svůj mozek k daleko větší aktivitě, bylo to ovšem dost vyčerpávající. A to byl důvod, pro který jsem se rozhodla, že je nezbytné zajistit mozku všechno, co pro svou řádnou funkci potřebuje. Jestli chcete, podívejte se, jak můžete svůj mozek přikrmit.
Pomoc mozku zahrnuje i snížení úrovně stresu, zlepšení spánkového režimu а vyvážení hladiny krevního cukru.
Když mluvíme o zdraví mozku, nemůžeme nepřipomenout neuromediátory, což jsou chemické látky, které jsou v lidském mozku běžně přítomny. Máme tři klíčové neuromediátory, které nám umožňují pociťovat kladné emoce, způsobují uvolnění a zvyšují odolnost vůči stresu.
Jsou to serotonin, beta-endorfiny a dopamin.
Serotonin je brzdící neuromediátor. Pomáhá nám cítit se dobře a uvolněně, uklidňuje mozek a navozuje klidný, uvolněný stav mysli.
Beta-endorfiny jsou dobře známy jako prostředky tišící bolest. Zvýšená hladina beta-endorfinu je spojena s vysokým sebevědomím a více než dobrou schopností zvládat stres. Naopak snížená hladina tohoto hormonu způsobuje ztrátu citu pro přiměřenost a zpomalení.
Dopamin — je podněcující neuromediátor, který vyvolává uspokojení a euforii a zvyšuje rovněž koncentraci a motivaci. Vzniká v mozku jako derivát aminokyseliny tyrosinu.
Pozor, past!
Touha po zvýšení hladiny endorfinů často člověka podvědomě přivádí k touze po sladkém. Ráno třeba máte chuť na sladkou kávu a kousek dortu. Možná, že tím váš mozek žádá o přísun většího množství některých chemických látek.
Co se tedy děje v mozku, když máme chuť na něco sladkého.
Produkce serotoninu vyžaduje přítomnost jeho prekurzoru – tryptofanu. Zvýšená krevní hladina inzulinu vede k vyplavování velkého množství tryptofanu. Více tryptofanu znamená více serotoninu – a více serotoninu znamená, že se cítíme dobře.
Co je na tom špatného? Způsobuje to rostoucí náklonnost až závislost na sladkém.
Bude-li organismus neustále stimulován k produkci většího množství inzulinu, projeví se záhy vedlejší efekty tohoto stavu – například únava nadledvinek, záněty, inzulinová rezistence buněk atp. Zbavit se závislosti na cukru je neobyčejně obtížné.
Uvolňování dopaminu je stimulováno produkcí opiátů. A hádejte – co v lidském mozku produkuje opiáty? Cukr. Dopamin vyvolává potěšení a euforii a my toužíme po dalším cukru.
Ale nezoufejte. Nemusíte se stát cukrovým narkomanem. Existuje mnoho způsobů, jak zvýšit úroveň vyjmenovaných tři neuromediátorů, aniž byste se museli uchylovat k dortům, bonbonům a čokoládě..
Jste odhodláni rozloučit se s cukrem a získat rovnováhu přirozenou cestou?
Tady je několik způsobů.
1. Zvýšit množství beta-endorfinů.
Nahraďte bílý rafinovaný cukr přírodními sladidly s nízkým obsahem glukózy. Utište svou chuť na sladké kokosovým cukrem nebo stévií.
Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, v nichž je množství glukózy nízké – například borůvky. Jsou neuvěřitelně zdravé a lahodné. Vychutnejte si každou kuličku!
2. Zvýšit množství dopaminu.
Abyste stimulovali produkci dopaminu, jezte potraviny bohaté na tyrosin. Vyzkoušejte mandle, avokádo, banány, fazole, semínka dýně a sezamu. Vitamíny A a D společným účinkem provokují tvorbu dopaminu. Kvalitní olej z tresčích jater spojuje tyto vitamíny přímo ideálně..
3. Zvýšit množství serotoninu.
Snažte se udržet stálou hladinu krevního cukru, abyste si zajistili dostatečné množství traptofanu.
Zařaďte si do jídelníčku potraviny, které jsou na tryptofan bohaté – tvrdé sýry a vejce, banány, ananas, krůtí a kuřecí maso, krevety, houby, ryby, špenát a dýňová semínka.
Hořčík a vitamín B6 usnadňují přeměnu tryptofanu v serotonin. V ideálním poměru najdeme tyto látky v banánech, obě obsahují také ryby, semínka a špenát.
Výzkumy rovněž ukázaly, že opakující se pohyby, například pohyb čelistí při žvýkání žvýkačky, rovněž zvyšují hladinu serotoninu.
Andrea Nakayama
13 koníčků bránících degradaci lidského mozku
Věda vysvětluje, jak tanec zpomalí stárnutí mozku