V zimě má náš život podobu spíše pasivní. Je-li venku sychravo a plískanice anebo mrzne, nechce se člověku vystrčit nos, natož vydat se do fitka nebo na procházku. Na lehké dietní jídlo nemáme pomyšlení, při představě salátu nám běhá mráz po zádech. Přímo toužíme po něčem opravdu vydatném, co nás zasytí a zahřeje. Například talíř vepřových výpečků… A že s touhle zátěží v žaludku už rozhodně nevyrazíme ven, pochopí každý. Křeslo, gauč, přes nohy měkoučkou pokrývku, televize nebo DVD… dokonalá zimní pohoda! Vysvětlením touhy po takovém scénáři je genetické nastavení. Náš dávný předek potřeboval na zimní čas zvyšovat tukové zásoby, aby přežil krutou zimu. Je tu ovšem jistý rozdíl. Dnes opravdu nemusíme přežívat kruté mrazy pomocí tukových vrstev. Naše životní podmínky se radikálně liší od těch pradávných. Přesto však zimní nutkání k hutnému jídlu zůstalo. Jak to vysvětlit?
Chuť k jídlu se v zimním období zvyšuje v souvislosti s ubýváním denního světla. Mění se hormonální pozadí, člověk je ochablý a ospalý. Tento stav vnímá organismus jako stav depresivní. Zvyšuje se hodnota melatoninu (hormonu tmy a spánku) v krvi, ovlivněny jsou stravovací návyky. V důsledku těchto změn pak máme větší chuť na sladké a tučné pokrmy. Ty nám dokážou zvednout náladu, jenomže jejich kalorická hodnota je nepřípustně vysoká.
Nadváha v zimním období – jak obelstít organismus?
Abyste v zimě nepřibírali, zkuste organismus ošidit. Vylučte sladkosti, ale ne sladkou chuť jako takovou. Místo bonbónů se dejte na sušené ovoce. Sušené meruňky, fíky, švestky, datle či rozinky mají stejně příjemnou sladkou chuť, zároveň však jsou zdraví prospěšné. Například sušené švestky obsahují látky působící podobně jako aspirin, což v období častých nastuzení není určitě na škodu. Fíky příznivě působí na činnost štítné žlázy. Sušené meruňky obsahují železo, fosfor, draslík a vápník a zejména betakaroten (provitamin A). Všechno sušené ovoce obsahuje fruktózu a glukózu, přírodní náhradníky cukru, kteří vás zbaví zimní sklíčnosti, zvednou náladu, ale nepřidají kilogramy navíc. Čaj si oslaďte medem, ovesnou kaši strouhaným jablkem nebo banánem.
Potřebujete-li mezi dnem něco zakousnout, dejte si hrst oříšků. Určitě vám přinesou větší užitek, než koláč s marmeládou nebo přeslazená čokoládová tyčinka.
Nadváha v zimním období – jak se přinutit k pohybu?
U většiny lidí fyzická aktivita v zimě výrazně klesá. Doba dovolených i víkendových cest na chaty a chalupy skončila a lidé tráví volný čas spíše před televizí. Výmluvy jsou tradiční. Bojím se jít potmě z fitka, bojím se, že po cvičení nastydnu, jsem dost utahaný z práce a ještě cvičit? To všechno jsou projevy sezónní afektivní poruchy, hibernace svého druhu. Právě to provokuje zvyšování hmotnosti.
Je třeba najít způsob, jak se donutit k pohybu. Jestliže na všechny rozumné argumenty odpovídá vaše vnitřní „já“ hlasitým NE, budete se muset uchýlit ke lsti. Co radí psychologové? Předplaťte si trénink ve fitness centru na půl roku dopředu. Přání cvičit tak určitě nevznikne, zato vám bude líto investovaných peněz. Šetrnost vás donutí vést zdravý způsob života. Pakliže vám tohle nevyjde, zkuste si ordinovat své vlastní tréninky v průběhu dne: nejezděte výtahem, choďte zásadně po schodech; při cestě ze zaměstnání vystupte o stanici nebo dvě dříve a zbytek dojděte pěšky; když telefonujete, choďte po místnosti. Variant se dá najít docela dost. Společně mohou stvořit právě ten vzorec, který vám nedovolí upadnout do zimního spánku a nabírat kila. Jaro přivítáte s veselou myslí a štíhlou siluetou.
36 malých triků pro ty, kdo chtějí zhubnout
Jak jsem shodil 100 kilo bez diety