Po čem lidstvo touží od počátku věků? Samozřejmě, po věčném mládí. Dá se však mládí prodloužit? Zatím ne, ale prodloužit trvání mladistvého vzhledu můžeme. Největším pomocníkem je při tom spánek. Spánek je pro člověka nejenom životně důležitý, je to také nejefektivnější a zcela bezplatný způsob uchování mladistvého půvabu a krásy.
Během spánku dochází k důležitým regeneračním procesům – obnovování buněk a rekonstrukci tkání. Vědci potvrzují, že důležitost spánku pro lidské zdraví je zásadní. Jeho pravidelné zkracování a snižování jeho kvality vede k nervovým poruchám a kolapsům. Kvalita a množství spánku navíc bezprostředně působí na vzhled.
Spánek je spojen s vyplavováním melatoninu, hormonu, který spánkový proces v organismu řídí a rozhoduje o čase nutného odpočinku. Když člověk dobře spí, mozek odpočívá, zlepšuje se paměť i rozumové schopnosti. Po bezesné noci bývá člověk podrážděný, těžko se soustřeďuje a fyzicky se necítí dobře. Jeho duševní i fyzický výkon je silně omezen. V průběhu spánku jsou totiž produkovány proteiny a hormony zajišťující výkonné a obranné funkce organismu.
Jak dlouho je třeba spát, aby byl spánek přínosem? Někteří specialisté tvrdí, že člověk tráví spaním třetinu života a rozhodně by neměl spát méně než 5-6 hodin denně. Jsou známy i výjimky. Například Napoleon, Edison, Einstein, Mirabeau nebo Schiller spali pouhé čtyři hodiny denně. Herečka Sofia Lorenová potřebuje denně devět hodin spánku a spisovatel Goethe dokázal spát bez přerušení čtyřiadvacet hodin.
Spánková potřeba je samozřejmě věc individuální. Některým lidem stačí k úplné obnově sil šestihodinový spánek, jiní jsou celí rozlámaní, nemohou-li spát alespoň osm hodin. Lékaři pokládají za optimální dobu 7-8 hodin. V létě se doba spánku zkracuje zhruba o hodinu až hodinu a půl, v zimě si organismus žádá její prodloužení. Důležité není jenom množství spánku, kardinální význam má jeho kvalita. Pokud spíte bez přerušování a během noci se nebudíte, ráno je pleť hladká, s narůžovělým nádechem a bez kruhů pod očima. Tělo je plné energie a svěžesti. To je důsledek kvalitního spánku. Pokud tomu tak není, zamyslete se, co vám brání kvalitně spát.
Výzkumy zaměřené na lidský spánek ukázaly, že spánek kratší než šest hodin zhoršuje schopnost uvažování a vyjadřování. Pro zajímavost uvádíme, že také spánek delší než osm hodin měl tyto důsledky.
Kromě únavy a pocitu rozlámanosti způsobuje bezesná noc otoky víček, bledost a kruhy pod očima. Mohou se vám také třást ruce. Kvalitní spánek je tím nejlepším léčitelem kůže. V noci se buňky lidské pokožky vzpamatovávají z denního stresu v důsledku obohacování kyslíkem. Jejich regenerace během noci je téměř dvojnásobná, probíhá nejrychleji za celý den, především mezi jedenáctou večer a čtvrtou hodinou ranní. U buněk vydatně nasycených kyslíkem se zvyšuje metabolismus, reprodukční schopnosti i regenerační potenciál, což v praxi znamená zdravou a mladistvě vyhlížející pleť i pokožku těla. Během hlubokého spánku tělo produkuje více estrogenu a progesteronu. V těle se tak vytvářejí přirozené, pokožku obnovující mechanismy. Souvislost mezi zpomalením procesu stárnutí u pleti a dostatkem kvalitního spánku potvrdilo už mnoho vědeckých studií.
Před nočním odpočinkem je mimořádně prospěšné se alespoň deset minut projít na čertvém vzduchu. Vyhnout bychom se měli konzumaci kofeinových nápojů, a to nejenom večer, ale už v odpoledních hodinách. Káva, čaj, různé energetické drinky, to všechno může zdravý a kvalitní spánek narušit. Mýlí se také vyznavači takzvaného „šláftruňku“, ať už je to sklenka vína nebo pivo. Alkohol brání hlubokému spánku a organismus nabuzuje. Stejně tak je třeba vyhnout se večerní teplé či horké koupeli. To je častá chyba. Zejména ženy si rády poleží v co nejteplejší vodě, aby se dobře prohřály. Tělo se však potřebuje před spánkem zchladit. Samozřejmostí by mělo být zatemnění ložnice a odstranění elektroniky.
Existuje prý dokonce speciální metoda omlazení ve spánku. Máte si před spaním představit sami sebe ve vydání o 15-20 let mladším než dnes. Můžete se podívat na svoji fotografii z té doby a její představu si uchovat v mysli než usnete. Budete-li to dělat každý den, pak podle autorů této metody budou výsledky patrné už za týden. Po měsíci budete vypadat o deset let mladší. Ponecháváme bez komentáře.
Výzkumy bylo doloženo, že nedostatek spánku způsobuje narušení rovnováhy hormonů odpovídajících za spalování kalorií. Odborníci se shodují v názoru, že diety ani fyzická zátěž nebudou mít prakticky žádný efekt, pokud člověk nebude dostatečně dlouho spát. Stačí pouhé čtyři dny nevyspání a schopnost tukových buněk reagovat na inzulin klesá až o 30 procent. To je stejný rozdíl jako mezi tukovými buňkami obézního a štíhlého člověka. Takový pokles může vést ke vzniku a rozvoji nadváhy či diabetu.
20 dobrých rad, jak se cítit dobře
Zákony naší tělesné energie