Chia semínka dává rostlina Salvia Hispanica. Je to něco přes metr vysoká rostlina pocházející z hor Střední Ameriky. Znali a využívali ji už Aztékové. Jeden z mexických států – Chiapas – získal svůj název právě pro pěstování této rostliny. Semínka jsou drobná, asi 1 mm na délku, šedá až černá, s lehkou oříškovou příchutí. Pro vysoký obsah mnoha zdraví prospěšných látek mohou být významným prvkem lidské výživy a součástí prevence řady onemocnění.
Semínka chia obsahují mnohem více živin, než řada ve zdravé výživě oblíbených potravin. Je v nich 3x více železa než ve špenátu, 2x více draslíku než v banánech, 5x více vápníku než v mléce a 15x více hořčíku než v brokolici. Mají až 9x více rostlinných mastných kyselin omega-3 než sója a 2x více bílkovin nežli jiná semena. Jsou také skvělým zdrojem fosforu, zinku, mědi, manganu, selenu, molybdenu, vitamínů A, B1, B2, B3, B9, B12. Obsahují 34 procent vlákniny, mají vysokou energetickou hodnotu a není v nich lepek.
Jaké jsou užitečné vlastnosti chia semínek?
- snižují hladinu cholesterolu
- jsou prevencí proti rakovině
- urychlují regeneraci svalů po zátěži
- zlepšují stav kůže
- posilují imunitu
- předcházejí vzniku osteoporózy
- pomáhají zhubnout a podporují růst svalové hmoty
- neobsahují lepek
- konzumovat je mohou i diabetici
- snižují krevní tlak
- jsou prevencí cévních onemocnění
- stabilizují hladinu krevního cukru
- zlepšují kvalitu kostí, vlasů a nehtů
- podporují mozkovou činnost
- předcházejí vzniku Alzheimerovy choroby
- snižují riziko vzniku cukrovky
- podporují činnost jater, srdce, žlučníku, ledvin a plic
- mají protizánětlivé a hojivé účinky
- zlepšují paměť
- dodávají energii
- zlepšují hydrataci
Pro koho nejsou semínka chia vhodná: pro osoby se žlučníkovými potížemi anebo s problémy slinivky. Ti by se měli vyvarovat konzumace jakýchkoli semen, jader, ořechů apod. V takovém případě je lepší zkusit semlít seminka na mouku. Určitě však se poradit se svým lékařem, zda je konzumace vhodná. Také lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by neměli semínka chia konzumovat. A konečně nejsou vhodná ani pro osoby trpící nízkým tlakem, protože tlak snižují.
Doporučuje se denní konzumace 1-2 polévkových lžic „bez kopečku“. Můžete je přidat do jogurtu, kefíru, salátu nebo ovesných vloček, případně si je dát jenom tak. V tekutině či jogurtu se semínka mění v jemný gel a zvýší pocit zasycení. Odtud jejich obliba u lidí, kteří chtějí zhubnout.
O prospěšnosti brokolice
Chutné úpravy zeleniny