Lékaři velmi často zdůrazňují, že zánětlivé procesy je třeba včas léčit, jinak mohou vést ke vzniku a rozvoji závažných onemocnění. Co je to vlastně zánět a jak ho rozpoznat?
Zánět je obrannou reakcí organismu na podnět způsobený například infekčními mikroorganismy, fyzikálními nebo chemickými vlivy, případně nedokrvením respektive nedostatečným okysličením tkáně. Organismus nejprve reaguje v místě postižení a snaží se škody lokalizovat a napravit. Pokud však zánětlivá reakce trvá delší dobu, může přejít v zánět chronický, který je velmi nebezpečný. Probíhat přitom může nepozorovaně, bez zjevných příznaků. Avšak jeho přítomnost v organismu velmi oslabuje imunitní systém, který mu musí nepřetržitě čelit a v případě vzniku jiného onemocnění není schopen náležitě silné reakce. Mohou tak vznikat komplikace a léčba je mnohem obtížnější. Intenzivní, dlouhou dobu trvající zánět může vyprovokovat vznik diabetu, revmatické artritidy, systémového lupusu, onemocnění kardiovaskulárního systému, Alzheimrovu chorobu a mnoho dalších vážných a nebezpečných onemocnění.
Lékaři dnes dokáží odhalit v organismu probíhající zánětlivý proces pomocí krevního rozboru. Avšak postřehnout zánět v těle můžeme i sami, pokud víme, kterým příznakům věnovat pozornost. Podívejte se na pět takových příznaků.
Základní příznaky zánětlivého procesu v těle.
1. Mírné bolesti v kloubech.
Drtivá většina lidí nepříliš silné bolesti v kloubech ignoruje nebo podceňuje. Domnívají se, že je klouby bolí například pro to, že je zima, že mají moc práce, že jsou klouby ztuhlé stářím, že mají špatné držení těla atd.
Lékaři však upozorňují, že tyto mírné bolesti, a zejména v kloubech, pokud trvají delší dobu, mohou být příznakem zánětlivých procesů v kloubech a kostech. A to ignorovat nelze.
2. Bolesti ve svalech.
Jestliže se bez nějaké zjevné příčiny, například úrazu nebo jednorázového namožení, objeví bolest ve svalech, je třeba obrátit se o pomoc k lékaři, který zajistí příslušné testy Opět může jít o doklad zánětu.
Někdy svalové bolesti vznikají při fyzickém přetížení, takové bolesti však ve stavu klidu utichají.
3. Slabost.
Tento příznak má podobu déle přetrvávající slabosti nebo poklesu sil až vyčerpanosti. Někdy se přidává občasný průjem, nechutenství, zvýšené pocení. Ignorovat tyto projevy je nebezpečné, protože jsou jasným signálem, že se se zdravím děje něco nedobrého. Krevní testy rychle odhalí příčinu.
4. Exantémy a zarudnutí.
Exantémy neboli vyrážky na kůži, svědění či zarudnutí jsou častými a známými příznaky alergických reakcí nebo některých infekčních onemocnění, poměrně často však jsou také svědectvím autoimunitního onemocnění.
Každý, kdo se setká s podobnými dermatologickými problémy, by měl vědět, že místo léčení všelijakými alternativními nebo babskými prostředky je třeba neprodleně se obrátit na dermatologa, případně praktického lékaře.
Jenom lékař spolehlivě určí příčinu kožního projevu a stanoví potřebnou léčbu.
5. Symptomy připomínající chřipku.
Každý zná typické chřipkové příznaky – zvýšená teplota, třesavka, ztráta chuti k jídlu, bolest v celém těle… Podobné indispozice nesmíme v žádném případě opomíjet, protože jde o příznaky probíhajícího zánětlivého procesu. Jejich zanedbání může mít až fatální důsledky.
Znepokojovat by nás měla i bolest hlavy vznikající bez zjevné příčiny, jakou je často dehydratace, změna tlaku nebo náchylnost k migrénám. Jestliže bolest vznikla bez důvodu a nepřechází, může jít o nebezpečný stav, varují odborníci.
Vzniku zánětu nahrává kouření, obezita, holdování tučným jídlům, alkoholu a sladkostem. Špatná životospráva vytváří zánět podněcující podmínky.
Praskliny na patách: preventivní péče a léčba
5 minut a 4 body. Jak se během pěti minut zbavit rýmy bez léků.
1 komentář
Popsané příznaky jsou mj. součástí široké škály symptomů postihujících pacienty s ME/CFS (tzv. „chronický únavový syndrom“). Pokud máte podezřejní, podrobné informace v českém jazyce zde: http://www.me-cfs.eu