Víte, že přetrvávající únava, pocity tíhy a záněty končetin mohou být způsobeny zadržováním vody v organismu?
Zadržování tekutin v těle anebo otoky jsou jedním z nejrozšířenějších problémů. Tato metabolická porucha je charakterizována abnormálním nahromaděním tekutiny v podkožních tkáních nebo uvnitř tělesných dutin. Nejčastěji zadržování tekutin postihuje dolní končetiny, i když se otoky mohou objevovat i na rukou, na obličeji nebo břiše. Jakkoli tento stav sám o sobě není nemocí, otoky mohou být symptomy jiných, závažnějších problémů, například poruch krevního oběhu, výpadků lymfatického systému nebo hormonální nerovnováhy.
Přestože někdy jsou otoky přehlíženy, v organismu téměř vždy vyvolávají řadu reakcí, často i zánětlivé procesy.
Z tohoto důvodu a také v rámci prevence vzniku komplikací je důležité znát příznaky zadržování tekutiny v těle a vědět, které užitečné návyky nám mohou pomoci se této potíže zbavit.
Seznámíme vás s některými hlavními příznaky a poskytneme některé rady, jak otokům předcházet.
Zadržování tekutiny v organismu: symptomy, které byste neměli ignorovat.
Lehké případy zadržování tekutiny v organismu zůstávají často nezpozorovány nebo jsou pokládány za příznaky mírné nadváhy. Jestliže se však situace začíná komplikovat, objevuje se řada symptomů, které mohou člověku podstatně ztížit život.
1. Zánět v končetinách.
Stačí si všimnout zvětšení objemu určitých partií dolních nebo i horních končetin, aby bylo zřejmé, že máme problém se zadržováním tekutiny v těle.
Otok se projevuje v důsledku oběhových problémů s narůstajícím tlakem, což narušuje činnost systému žilních chlopní. Příčinou je přebytek tekutiny.
Další oblasti, kde může docházet k otokům:
- Břicho
- Hruď
- Obličej
2. Pocit tíhy.
Kvůli otokům zpravidla vzniká velmi silný pocit tíhy, zvláště při některých druzích fyzické činnosti.
Nadměrné množství nahromaděné tekutiny je pro tělo další zátěží. Negativně působí na svaly, lymfatický a oběhový systém.
3. Celulitida.
Vznik celulitidy na hýždích a nohách ovlivňuje celá řada různých faktorů. Pokud ji ovšem způsobí otoky, respektive nadměrné hromadění tekutiny v organismu, je celulitida více reliéfní, tedy víc viditelná a navíc hůř reaguje na léčebné metody. I když se dá zmírnit masážemi a některými kosmetickými procedurami, je v první řadě nezbytné bránit zadržování tekutiny v organismu. Teprve potom můžeme pozorovat podstatné zlepšení stavu.
4. Únava, indisponovanost.
Zadržování tekutiny v organismu neúměrně zatěžuje oběhový systém. V důsledku toho pociťujeme setrvalou fyzickou únavu a slabost.
Otoky brání správnému přenosu kyslíku a živin do buněk tělesných tkání, což negativně působí na fyzický i duševní výkon.
5. Omezené močení.
Protože ledviny jsou v důsledku otoků přetíženy a nemohou náležitě fungovat, nemohou si ani správně poradit s nadbytečným množstvím tekutiny v organismu. Objem moči klesá a v důsledku toho prudce stoupá riziko vzniku infekčního onemocnění močových cest, močového měchýře i ledvin samotných.
Jak předcházet zadržování tekutiny v organismu?
Existuje mnoho prostředků a typů, jak tento problém řešit a jak mu předcházet. I když jeho vznik ovlivňují mnohé faktory, to, co skutečně může podstatně snížit riziko, je změna životosprávy.
Omezte spotřebu soli.
Snad nejčastější příčinou vzniku problémů se zadržováním vody v těle je skutečně nesprávné stravování. Doporučená denní dávka soli je pouze 5 gramů. Sodík, který je součástí chloridu sodného (NaCl), tedy kuchyňské soli, je prvkem, který vodu v těle váže. Vysoká spotřeba soli vyvolává v těle nerovnováhu vedoucí k hromadění vody v tělesných tkáních. Je třeba si uvědomit, že nekonzumujeme pouze sůl, kterou si do jídla sami přidáváme. Sůl je ve spoustě potravin, které běžně jíme. To znamená, že nejenom musíme snížit množství soli, kterou používáme při vaření, ale také podstatně omezit nebo nejlépe úplně vynechat takové potraviny, jako jsou například:
- Uzeniny
- Konzervované potraviny
- Zrající sýry
- Polotovary
- Sycené minerální vody
Pijte více vody.
Nedostatečné množství vody a jiných zdraví prospěšných nápojů je základní příčinou, pro kterou otoky vznikají. Pitná voda reguluje krevní oběh a optimalizuje činnost ledvin, kterým pomáhá likvidovat tělesné odpadní látky.
Doplňte jídelníček o diureticky působící potraviny.
Existuje značné množství potravin, které mají močopudné účinky. To pomáhá odvádět z organismu přebytky tekutin. Nejčastěji jsou doporučovány:
- Ananas, brusinky, černý rybíz
- Salátová okurka
- Červená řepa, kořenová zelenina
- Chřest
- Vodní meloun
- Dýně
- Přeslička, pampeliškové listy, kopřiva, libeček
- Zázvor, fenykl
Pomohou vám také hořčík a draslík. Draslík omezuje množství sodíku v těle a zvyšuje objem moči. Jeho vydatným zdrojem jsou banány, ale také rajčata a avokádo.
Omezte sacharidy.
1 gram sacharidů váže v těle až 3 gramy vody. Krevní cukr zvyšuje přítomnost sodíku v ledvinách.
Nenoste příliš těsné oblečení.
Příliš těsné oblečení, například těsné, obepínající džínsy, brání volnému obíhání krve a může napomoci vzniku otoků, varikózního rozšíření žil a dalších problémů.
Sportujte.
Sedavý způsob života, dlouhé setrvávání v jedné neměnné poloze, typicky například u monitoru počítače, může v těle vyprovokovat vznik nerovnováhy, zánětu a problémů s krevním oběhem. V důsledku může opět docházet k zadržování tekutin a všem problémům, které s tím souvisejí.
Pravidelné fyzické cvičení, alespoň 20-30 minut denně povzbuzuje krevní oběh, zlepšuje proces okysličování buněk, a napomáhá tak správnému odvodňování a zároveň likvidaci odpadních látek. Vhodná je i každodenní, alespoň půlhodinová energická procházka.
Pokud se ráno budíte s naběhlým obličejem nebo pozorujete jiné příznaky hromadění tekutiny v organismu, začněte změnou životosprávy. Pokud by problém přetrvával, obraťte se na lékaře.
Zánětlivé procesy v organismu: 5 varovných příznaků
Program radikálního omlazení