Čím se výživa podle ajurvédy liší od běžných doporučení výživových poradců? Tím, že pod pojem „správný“ zahrnuje mnohem více faktorů než současná věda.
Na jaře je třeba omezit kaphu
Výživa podle ajurvédy je mnohavektorovou vědou, jejíž doporučení jsou v první řadě založena na konstitučním typu člověka. Hlavním ajurvédským principem je život v souladu s osobní konstitucí člověka a s přírodními zákony. Každý má svůj jedinečný energetický vzorec – individuální kombinaci fyzických, duševních a emočních charakteristik vytvářející jeho konstituci. Ta je dána částečně již při početí a po celý život se nemění.
Tři typy lidské konstituce (ajurvéda jim říká dóša) jsou váta, pittha a kapha. Jeden z nich je vždy přirozeně převládající. Další dva jsou však také přítomny a plní svoji roli. Člověk je zdravý a šťastný, jestliže všechny tři dóši jsou v jeho organismu vyváženy. Začne-li se jen jedna z nich prosazovat více, vzniká nesoulad, který se určitě projeví nějakou nemocí.
Jak uchovat rovnováhu? V krátkosti se to dá těžko říci. Existují podrobné tabulky potravin doporučovaných pro každou jednotlivou dóšu. Výživa podle ajurvédy by se ničím nelišila od oficiálních výživových doporučení, kdyby nebrala v úvahu mohutný vliv vnějších faktorů na lidský organismus. Roční období, střídání počasí, psychologické aspekty atd. Ukázalo se, že na „rozrůstání“ některé z dóš působí velice silně roční období. Projevuje se to u všech lidí. Právě proto je velice důležité s příchodem každého nového ročního období změnit svůj jídelníček tak, aby bylo možné zkrotit dóšu, která si umanula, že ona bude tou hlavní. Po skončení zimy bývá tím „ambiciózním generálem“ kapha dóša.
Jak zkrotit kapha dóšu
V průběhu zimy se v těle každého člověka hromadí kapha dóša. Zvyšuje se váha, narůstá množství škodlivin, hlenu atp. Letní slunce tohle všechno samozřejmě „vysuší“. Jsou-li však zásoby kaphy ze zimy příliš veliké, pak při svém odchodu určitě vyvolají záněty horních cest dýchacích, virózy, kašel a někdy způsobí i angínu.
Co dělat? Dodržovat základní pravidla výživy podle ajurvédy. Konkrétně:
• Vyřaďte ze svého jídelníčku chladná jídla. Zvláště pak studené mléko. Určitě jezte polévky, a to pořádně teplé. Ne však tučné a hutné. Zeleninová nebo fazolová polévka jsou nejlepším řešením.
• Jezte zeleninu upravenou na páře: brokolici, květák atd. Pokapejte si je olivovým olejem.
• Ječmen a med – další dvě potraviny, které podle ajurvédy musejí na jaře rozhodně být součástí vašeho jídelníčku.
• Koření: sušený zázvor, pepř, kurkuma, kmín, hřebíček, ločidlo čertovo lejno dokážou zažehnout váš vnitřní oheň a „vysušit“ tělo.
• Jezte hodně ovoce, musí však být sladké. Kyselé by jen posílilo množství hlenu v organismu. Velmi důležitým pravidlem je, že ovoce nesmíte jíst po západu slunce. To kaphu posiluje.
• Vyřaďte z jídelníčku tučná, kyselá a solená jídla.
25 moudrých rad pro zdravou výživu
5 potravin pro úsměv i postavu