Americký výzkum zjistil, že i jednorázové působení jasného světla významně ovlivňuje látkovou výměnu v lidském organismu. Výsledky byly zveřejněny v roce 2016 v časopise PLOS ONE.
Pracovníci Severozápadní university v Illinois a Case Western University v Clevelandu zapojili do svého třídenního experimentu devatenáct zdravých dobrovolníků. Všichni třikrát denně dostávali plnohodnotné jídlo odpovídající váze, výšce, zvyklostem a zjištěné intenzitě jejich metabolismu, plus nápoje neobsahující cukr ani kofein. Prakticky celou dobu experimentu trávili ti z dobrovolníků, kteří byli vzhůru, čas při matném osvětlení (ne více než 20 luxů). Třetí den byla celá skupina náhodným výběrem rozdělena do dvou částí – jedna z nich pak pobývala v místnosti s jasným světlem s převládající modrou částí spektra vždycky tři hodiny ráno (začátek půl hodiny po probuzení), zatímco ta druhá trávila v tomtéž světle tři hodiny večer (deset a půl hodiny po probuzení).
Během čtyř hodin, do nichž spadal i čas pobytu v jasném světle, byla dobrovolníkům každou půlhodinu odebírána krev k rozboru na glukózu, inzulinovou toleranci, kortizol, leptin a ghrelin (poslední dvě látky jsou hormony regulující lidskou chuť k jídlu a pocity hladu). Úroveň ospalosti a chuti k jídlu byla hodnocena podle vizuální analogové stupnice. Získané výsledky byly porovnávány s výsledky analýzy vzorků odebraných ve stejném čase o den dříve.
Ukázalo se, že u obou skupin jasné světlo významným způsobem zvyšovalo sekreci inzulinu a toleranci k němu a snižovalo rovněž pocity ospalosti. U večerní skupiny rovněž zvyšovalo maximální hodnoty koncentrace glukózy v krvi – u ranní skupiny nic takového zjištěno nebylo. Podstatné odchylky jiných hodnot u večerní skupiny pozorovány nebyly.
Jak uvádějí výzkumníci, jasné světlo s převládající modrou částí spektra ovlivňuje metabolismus glukózy a ospalost – mechanismy tohoto působení však dosud nebyly objasněny. Je zřejmé, že látková výměna závisí na režimu osvětlení , což ukazuje na možnost její regulace úpravou intenzity osvětlení.
Žádná změna v lidském organismu se neodehrává prostě jen tak. Vždycky se najde faktor, který na situaci nějak působí a může i způsobovat problémy. Stejně tak se dají najít řešení těchto problémů a adaptace na ně. Platí to i pro metabolické procesy.
Je známo, že látková výměna probíhá v těle nepřetržitě, nezávisle na lidské vůli. Její rychlost je individuální, může být rychlejší i pomalejší oproti průměru. S tím také souvisejí dispozice k nadváze. Jak ukázal výzkum, je jedním z faktorů, které jsou schopny metabolické procesy zpomalit nebo naopak zrychlit, světlo. Ať už tlumené nebo jasné umělé světlo doplňující přirozené světlo denní.
Zdá se, že osvětlení dokáže regulovat tělesnou hmotnost, a mohlo by tak být pomocníkem v boji s nadváhou.
Intenzivní osvětlení s převládajícím modrým spektrem vyvolává hormonální skoky a změny metabolismu, stimuluje produkci inzulinu a vyvolává inzulinovou rezistenci. Toto působení by mohlo mít nepříznivé dopady, protože zvyšuje riziko vzniku a rozvoje diabetu a komplikace při jeho léčbě. Dávky léků nezbytných k normalizaci krevního cukru by v tomto případě musely být vyšší, neboť tělesné tkáně by získaly přirozenou imunitu na inzulin.
Tlumené světlo zvyšuje hladinu glukózy v krvi a její koncentraci, což zaručuje dobré vstřebávání sacharidů, které se do těla dostávají a normalizaci látkové výměny. Metabolické procesy probíhají přirozeně a nepotřebují žádné dodatečné stimulátory. Inzulin není produkován v nadbytečném množství, glukóza je využita ke štěpení potravy,neukládá se v tělesných tkáních a nekoluje volně v krvi.
Ze všech shromážděných výsledků výzkumu vyplynul závěr: lidé mají spát v naprosté tmě, bez jakéhokoli vlivu světla. Ráno by nemělo být zapojováno jasné světlo, což organismu umožní přirozené probuzení a včasnou produkci hormonů. Pracovní prostor má být osvětlen dostatečně jasně.V procesu duševní i fyzické práce organismus „zapomíná“ na jídlo a neprojevuje touhu po potravě. Přitom dochází k nezbytnému vyplavování inzulinu určeného k neutralizaci zbytkové glukózy. Při celodenním pobytu doma je třeba jasné osvětlení zapínat pouze v případě potřeby a ne na dlouhou dobu. Večer je lepší tlumené osvětlení. K osvětlování bytu obecně je vždycky lepší kupovat žárovky se žlutým světlem.
Metabolické procesy je možno normalizovat také za pomoci spánku. Od deseti večer do tří ráno je vyplavován hormon stimulující dobrou náladu a zlepšení metabolismu. V tento čas je žádoucí, aby organismus spal a světelné zdroje byly vypnuty.
A/N/A
Jak v sezóně častých nastuzení povzbudit imunitu
Co se děje v lidském těle ve studené sprše