Každý dobře zná pocity, které člověkem zazmítají, když ho budík vytrhne z toho nejsladšího spánku, uprostřed krásného snu a zrovna v ten nejzajímavější okamžik… Dlouho se nemůžeme vzpamatovat, pomalu nevíme, kde vlastně jsme, z postele lezeme málem po čtyřech a celý den jsme jako rozlámaní. Existuje naštěstí způsob, zajišťující snadné procitnutí.
Je známo, že během spánku se pravidelně střídají dvě základní fáze: REM (podle anglického Rapid Eye Movement) a NREM (non-REM). Ve fázi NREM dochází k útlumu mozkové činnosti, tělo je klidné a uvolněné. Ve fázi REM dosahuje intenzita mozkové činnosti zhruba úrovně bdělého stavu, oči se pod víčky rychle pohybují, příznačné jsou živé sny a uvolněné svalstvo. Za noc se vystřídají čtyřikrát až šestkrát. Byla zjištěna průměrná délka každého z nich, což umožňuje zjistit onen časový úsek, kdy se organismus nachází ve stádiu REM. Typický spánkový cyklus trvá 90–110 minut, poté následuje spánek REM. Právě tato fáze, ve které se nám zdají sny, je chvíle kdy je spánek lehký a nemáme daleko k probuzení.
Člověk usíná zhruba během patnácti minut, pokud tedy potřebujete vstávat v 6 ráno, je nejlepší jít si lehnout ve 20.45 nebo 22.15. S pomocí naší tabulky zjistíte, v kolik si máte jít lehnout, abyste se čilí a svěží vzbudili v potřebný čas:
Věříme, že tenhle malý trik vám pomůže probouzet se snadno a v dobré náladě.
Nechoďte spát bez masáže
Z posledních sil… Jak a kdy si odpočinout v kanceláři.
16 komentáře
Tak když vstávám denně ve čtvrt na čtyři tak bych měla jít spát v kolik? V tabulce je to až od šesti, zřejmě to autor tabulky dělal podle sebe. Ale normální lidi jsou už v šest v práci! 😀
No to by mě zajímalo, který chytrolín to zase vymyslel… Takže já, jakožto řidička autobusu, co vstává na linku v půl třetí ráno, jsem asi mimozemšťan. S takovými, jako jsem já, evidentně tabulky nepočítají. Mám rodinu, děti, takže do postele se nedostanu dříve jak v devět večer… 😆😆😆
Hezký článek, děkuji za poznatky, zkusím 🙂
Jinak, je hezký, jak si tu lidé stěžují, že se nenašli v tabulce. Ale kdyby se na tabulku podívali důkladněji a trochu víc popřemýšleli, zjistili by že je tam pravidlo, které se opakuje a tedy jejich čas se dá snadno vypočítat…
Do tabulky se nevejdu vstávám v 5:00
To psal člověk, který asi k běžné práci moc necuchnul, a článek možná ještě navíc píše z domova 😀
Vstávám ve 04:15 fakt nedělám v kanceláři
Stačí si to podle té tabulky spočítat. 🤦♀️
Když vstáváš ve 4:15
Tak bY jsi měl jít spát v rozmezí 18:45 až 19:15..
já dělám v kanceláři, vstávám v 5hod. a v kanceláři jsem 6.hod Neházejte všechny do jednoho pytle.
Hm já se do tabulky nevlezu…4.30…:-)
Tak pokud dobře čtu a odvodům si to, tak pokud vstávám v 5h tak mám jít spát už v 18:45. To je síla. Jelikož pracují 12h denně od 6h do 18h a opravdu ne v kanceláři a přijdu domů v 18:15h tak opravdu nemohu jít spát v 18:45h to je holý nesmysl. Kdo za mě udělá večeři pro rodinu ??? Kdo obstará zvířata ??? Asi nikdo. Prostě jim řeknu, NE, nic nebude. Podle tabulky musím jít spát !!!! Myslím, že by s semnou byli doma rychle hotoví. Asi bych musela přestat pracovat nebo nevím …… Jj, správný nesmysl.
Taky marně hledám svůj čas…4:30 hod. Ono se ve většině fabrik začíná pracovat v 6 hod…to asi autor neví..
Musim to skusit ozvem sa
ta super vstávám 3:30,fakt vtipny,to abych šla spát už odpoledne a navic,kolik dělníků vstává od šesti vejš? ?
A čo ľudia, ktorí vstávajú ráno pred šiestou? Od 04:00 do 06:00?
Takže když vstávám ve 3:30 tak abych chodila spát v 18:30 😲😲😲
Ved si to stačí spočítat 🤦♀️