Jestlipak tušíte, že nejspíš neumíte správně dýchat? Je to problém mnoha lidí moderní doby, kteří ustavičně někam spěchají a nedýchají přitom správně a naplno. Špatné dýchání přitom může být příčinou bolestí hlavy i zakulaceného bříška. Podle lékařských odhadů neumí správně dýchat až 75 procent lidí. Běžný je takzvaný horní typ dýchání – místo bránice a mezižeberních svalů se zapojují různé jiné pomocné svaly. Hrudník se při takovém dýchání výrazně zvedá. Zapojuje se část trapézového svalu a svaly kolem krku, přetěžuje se tak krční páteř a na cestě jsou migrény, bolesti zad, zvýšená únavnost a řada dalších problémů. Břišní svaly nepracují vůbec.
Dýchání se dělí na dva typy: brániční a hrudní. Při prvním zůstává hrudník v klidu a můžeme pozorovat pomalý pohyb břišní stěny, při druhém se hrudník rozpíná a stahuje. Skvělým způsobem, jak zdokonalit oba typy dýchání, je norská chůze. Vhodné je rovněž cvičení jógy, pilates a body balance. My vám nabízíme výborná dechová cvičení, která vám umožní uvolnit se a zklidnit v jakékoli situaci.
Brániční dýchání neboli dýchání do břicha
Velmi jednoduché. Jednu dlaň si položte na břicho, druhou na prsa. Zhluboka se nadechněte nosem, aby se bránice naplnila vzduchem. Hruď se přitom téměř nezvedá.Vydechněte. Opakujte šest až desetkrát za minutu. Toto dýchání stabilizuje tepovou frekvenci a arteriální tlak. Nutí pracovat břišní svalstvo.
Rovnoměrné dýchání
Možná jste se přistihli při nerovnoměrném dechu. V tom případě je následující cvičení pro vás přímo ideální.
Nadechujte nosem v průběhu pomalého počítání do čtyř. Pomalu vydechujte, rovněž s počítáním do čtyř. Opakujte, dokud nepocítíte dokonalý klid. Pokročilí jógoví mistři dokážou nadechovat i vydechovat osm vteřin – to znamená jeden nádech trvá osm vteřin, jeden výdech rovněž! Významně se tím uklidní nervová soustava, klesá stres a zlepšuje se schopnost soustředění. Samozřejmě, že ideální by bylo dýchat tímto způsobem stále, pokud to však zatím nezvládáte, cvičte tento dech alespoň večer před spaním.
Střídavé dýchání
Jednoduché cvičení z jógy nejenom uklidňuje a celkově uvolňuje, ale stimuluje rovněž mozkovou činnost. Posaďte se co možná nejpohodlněji. Přitiskněte pravou nosní dírku palcem pravé ruky k nosní přepážce a zhluboka se co nejvíc nadechněte levou nosní dírkou. Nyní prsteníkem pravé ruky přitiskněte k nosní přepážce levou nosní dírku a vydechněte pravou. Opakujte se střídáním dírek nádechu a výdechu maximálně desetkrát.
Progresivní relaxace
Pomalu a rovnoměrně dýchejte. Postupně podle možnosti napínejte a zase uvolňujte každou skupinu svalů svého těla. Začněte prsty na nohách a chodidly, následují svaly nohou, hýždě a tak dále. Každé svalové skupině stačí věnovat dvě až tři vteřiny. Je velmi důležité zachovat klid, netrhat a neškubat sebou, neměnit polohu. Nezapomeňte ani na svalstvo obličeje. Toto cvičení se dá provádět kdekoli, v jakékoli pozici, která je pro vás pohodlná, ideálně však vleže na zádech. Cvičení uvolňuje svalstvo a zbavuje únavy po dlouhém pracovním dnu.
Relaxace umírňující
Toto není jen obyčejné dechové cvičení, ale vlastně nevelká jednoduchá meditace. Pohodlně se usaďte nebo se položte na záda. Zavřete oči a několikrát klidně a zhluboka nadechněte a vydechněte. Představte si sami sebe na hezké,, klidném a tichém místě. Kdekoli, kde se můžete cítit uvolněně. Udržujte v mysli tento obraz, prociťte kladné emoce a pocity s ním spojené. Až budete pociťovat dokonalý klid, opusťte pomalu toto uklidňující malebné místo. Otevřete oči
Správný dech zmůže opravdu hodně. Dá se říci, že dělá zázraky. Pokud se chcete naučit uvolnit se a dýchat správně a rovnoměrně, vyzkoušejte tato jednoduchá cvičení.
Na co je třeba myslet před spaním, aby se nám líp žilo
Jak zpomalit stárnutí? Ženy po čtyřicítce