Panická porucha je psychická porucha charakterizována opakovanými záchvaty intenzivního strachu a vnitřní nepohody, které vznikají náhle a bez zjevné příčiny. Během pár minut dosahují maxima a trvají zpravidla několik minut. Takovým záchvatům říkáme panická ataka.
Velmi často bývají ohroženi těmito záchvaty houževnatí lidé s pevnou vůlí a velkým sebeovládáním a odpovědností. Protože si nedovolují ukazovat negativní city, jejich vnitřní prožitky se hromadí v podvědomí.
Rovněž však panickými atakami trpí lidé, kteří:
• konzumují alkohol a tabákové výrobky
• jsou závislí na jiných drogách
• v dětství prožili silné psychické trauma
• vyrostli v rodině s nepřátelským, agresivním prostředím
• byli v dětství vystaveni násilí nebo krutému jednání ze strany dospělých nebo vrstevníků
V důsledku vzniká vnitřní disonance vedoucí k rozvoji úzkosti a nejistoty, které jsou příčinou panických atak. Samozřejmě, že tyto záchvaty mohou být jedním ze symptomatických projevů různých onemocnění, nejčastěji však jsou spojeny právě s funkcí nervové soustavy a psychickým vnímáním.
Jak se projevuje panická ataka?
1. Neklid a nutkavé myšlenky «Za vteřinu umřu», «Za minutu se zblázním» atd.
2. Bolest a tlak na hrudi
3. Zvýšení tepové frekvence
4. Nevolnost, bolesti v žaludku
5. Zrychlený dech (křečovité nádechy a výdechy)
6. Zimnice nebo pocit vedra
7. Dýchavičnost
8. Nespavost
9. Zmrtvění nebo bodání v končetinách
10. Pocit na omdlení
11. Zvýšené pocení
12. Celková slabost
13. Závratě
Jak si samostatně poradit s panickou atakou?
Dechová technika
Když záchvat nastoupí, zpomalíme dech (na asi 10 nádechů za minutu). Naučte se předem se na svůj dech soustředit, pouze na něj, ne na úzkostné myšlenky. Potom začněte s bráničním dýcháním. Dlaně položte na břicho. Při nádechu ucítíte, jak se svalová tkáň v této oblasti roztahuje. Hrudní koš musí zůstat v klidu. Až se naučíte bráničnímu dýchání, zkuste dech zadržet – v duchu počítejte do deseti a pak vydechněte. Při záchvatu toto dechové cvičení opakujte, dokud se stav nezlepší.
Metoda odvedení pozornosti
Spočívá v přenesení pozornosti v okamžicích, kdy se panika blíží. Zaměřte se na něco komického a veselého, na nějaké žertovné situace ze svého života. Pokud jste doma, zkuste sledovat oblíbenou komedii nebo zábavný program. Rovněž se doporučuje počítat nějaké předměty. Třeba i jen představované, nemusíte je fyzicky mít. Špatný způsob není ani kontaktní metoda, kdy si například na zápěstí, stehno nebo holeň přiložíme ledový obklad.
Metoda papírového sáčku
Když se vás zmocní děs a panika, přiložte k obličeji papírový sáček a dýchejte do něj pomalu a zhluboka, jako byste ho chtěli nafouknout, tak dlouho, dokud stav nevymizí. Pokud nemáte po ruce sáček, složte dlaně do mističky, přiložte k obličeji a pomalu do nich dýchejte. Tato technika pomáhá díky obnovení rovnováhy krevních plynů – dochází ke zvýšení hladiny kysličníku uhličitého a snížení hladiny kyslíku.
Metoda každodenního strachu
Předpokládá, že nebudeme obavám klást odpor, ale naopak o nich každý den přemýšlet. Dvakrát denně deset minut vědomě soustřeďte myšlenky na svůj neklid a paniku. Vytěsněte jiné myšlenky a soustřeďte se pouze na daný problém. Snažte se co nejvíc se přiblížit nepříjemným pocitům při skutečném záchvatu. Po deseti minutách postup ukončete pomocí pravidelného dýchání. Přestaňte na svůj strach myslet a vraťte se ke své běžné činnosti.
Existuje mnoho způsobů boje proti návalům nutkavého, nezvladatelného strachu. Zvolte si nejpřijatelnější variantu nebo varianty. Věříme, že s některou z nich budete úspěšní.
Jste u konce sil?
Louise Hayová: přestaňte se děsit vlastními myšlenkami!