Mykóza nohou, neboli plísňové onemocnění nohou, je poměrně rozšířené onemocnění. Je to onemocnění parazitické a postihnout může každého, bez rozdílu pohlaví a věku. Ke vzniku přispívá vrozená zvýšená potivost, ale také uzavřená obuv, nevětrané nohy, zkrátka vlhkost, zvláště je-li spojená s teplem. Nakazit se můžeme při návštěvě veřejných míst typu bazénů, lázní nebo sauny. Kůže zrudne, pálí a svědí. Často bývá postižen prostor mezi prsty. Mykóza může na kůži způsobit vznik šupin, puchýřků, bělavých míst či olupování. Léčba bývá dlouhá a obtížná, protože onemocnění je urputné a rádo se vrací. Kromě místních mastí, laků a jiných mazání existují také tablety antimykotického účinku. Léčbu je však vždycky třeba konzultovat s dermatologem, který přesně určí, o který typ onemocnění se jedná. Navíc některé vnitřně podávané léky mohou být kontraindikací léků na jiná onemocnění. Nikdy si tedy neberte léky od známého, kterému třeba zbyly a on vám je vřele doporučuje.
My vás dnes chceme seznámit s některými přírodními prostředky, často a účinně užívanými v lidové medicíně.
9 prostředků boje proti mykóze nohou
1. Vlaštovičník a medvědice lékařská
Listy vlaštovičníku mají vynikající antimykotické účinky, zabírají na ekzémy způsobené mikroby i na plísně.
Hrst (50-60 g) čerstvých listů vlaštovičníku vhodíme do 1,5 litru vařící vody, necháme tři minuty lehce povařit. Pak oheň vypneme a zakryté necháme 10 minut vyluhovat. Postižená místa pak koupeme ve vlažném odvaru po dobu patnácti až dvaceti minut.
Doporučuje se po koupeli přiložit na postižená místa podélně rozříznuté listy medvědice lékařské (Arctostaphylos uva-ursi).
Koupel provádíme jednou denně, nejlépe večer. Opakujeme až do úplné likvidace mykózy.
2. Koupele z dubové kůry
Dubová kůra obsahuje kromě řady dalších léčivých látek mnoho tříslovin, které mají významné stahující a antiseptické vlastnosti. Třísloviny tvoří přibližně až pětinu složení dubové kůry. Na kůži odvar z dubové kůry neléčí pouze plísňová onemocnění, ale také mokvavé ekzémy nebo bércové vředy a nehojící se rány.
Koupele z dubové kůry jsou jedním z nejúčinnějšéch prostředků léčby mykóz.
200-250 g rozdrcené dubové kůry nasypeme do malého kastrůlku do jednoho litru studené vody. Kastrůlek postavíme na 10-15 minut na mírný oheň. Až odvar začne vřít, vypneme a necháme trochu vychladnout. Nalijeme odvar do umyvadla a ponoříme do něj nohy. Necháme je v lázni až jejího úplného vystydnutí. Po koupeli je třeba nohy důkladně vysušit a nechat větrat.
3. Jód
Jód je při léčení mykózy nohou tím nejjednodušším, nejrozšířenějším a zároveň jedním z nejúčinnějších prostředků. Dvakrát denně kápněte na každý nehet napadený plísníjednu kapku jódu. Celkově by léčba jódem měla trvat asi dva týdny.
Nemocní během léčby zpravidla pociťují bolest, to však obvykle vypovídá o tom, že nemoc je na ústupu. Pokud se vám však zdá, že neustupuje ani bolest, ani mykóza, léčbu jódem přerušte.
4. Tea tree oil
Olejíček z čajového stromu rostoucího v Austrálii má opravdu hodně prospěšných vlastností, především antivirových, antibakteriálních, antimykotických a antiseptických. Je to efeketivní a osvědčený prostředek, který si poradí i se složitějšími formami tohoto onemocnění. Proto také je k léčbě často používán.
Olej se nanáší přímo na postižená místa, nohy samozřejmě předem omyjeme, a to v dostatečně teplé vodě, aby se póry otevřely. Olejíček zbavuje i svědění a hojí praskliny v kůži.
5. Roztok propolisu
„Ať už do úlu pronikne jakýkoli zdroj nákazy, včelky neváhají a ihned jej obalí propolisem, který si svým složením aktivně poradí se všemi bakteriemi a mikroorganismy. Tak proč stejnou sílu nevyužít i na našem těle?“ To říká o propolisu zakladatel známé rodinné včelařské firmy. Je fakt, že řada lidí, které mykóza trápila, nedá na propolis dopustit.
Čím častěji lihový roztok propolisu na potižené místo nanášíte, tím lépe. Nesmíte však propadnout optimismu v okamžiku, kdy příznaky vymizí. Naopak, vytrvejte a nanášejte na zhojená místa roztok ještě po nějaký čas, abyste měli jistotu, že se choroba nevrátí.
6. Šťáva z cibule a česneku
Jde o doslova vražedný protizánětlivý prostředek, který obsahuje celou armádu fytoncidů – biologicky aktivních látek, které kromě například antibakteriálního působení zabírají také na plísně. S mykózou si obvykle rychle poradí. Mnoho lidí ovšem odradí charakteristický zápach, který se samozřejmě na kůži drží. Byla by však škoda se proto těchto silných bojovníků proti mykóze zříci. Aplikujte šťávu z nich na napadená místa večer. Nohy nechte volně větrat. Ráno před odchodem z domu je vykoupejte v odvaru ze šalvěje a levandule, které jsou rovněž dobrými protimykotickými prostředky.
7. Ocet a mrkvová šťáva
Čerstvou mrkvovou šťávu smíchejte s obyčejným kuchyňským nebo jablečným octem v poměru 1:1. Tímto roztokem potírejte napadená místa pětkrát až šestkrát denně až do úplného vyléčení. Napadené nehty můžete také potírat pouze octem.
8. Syrová brambora
Šťáva z brambor je osvědčeným lidovým prostředkem nejenom na mykózy, ale třeba i na akné. Brambory oloupejte, omyjte a rozmixujte, vylisujte z nich šťávu a nohy hojně máčejte a potírejte po dobu 30 minut. Můžete rovněž nakrájet brambory na tenoučké plátky a ty na postižená místa přikládat. Záleží na podobě a místě rozšíření choroby. Každodenní léčba bramborovou šťávou by měla trvat asi měsíc.
9. Výživa
Lidé mají při léčbě mykóz obvykle tendenci na vhodnou výživu poněkud zapomínat. To je však chyba, protože synergický účinek lokálně působících prostředků a výživy je mohutný.
Obecně je při napadení organismu houbovým parazitickým onemocněním doporučováno konzumovat potraviny s obsahem síry, na kterou jsou tyto parazitické houby velmi citlivé. Vyšší obsahy síry najdeme v libovém hovězím i vepřovém mase, v hovězích játrech, vejcích, fazolích, kapustě a špenátu, obsahují ji i některé houby (hříbky) a plnotučné mléko. Bohatý na silice obsahující organické sirné sloučeniny je česnek, čtvrtinové množství síry proti česneku obsahuje cibule.
Vhodné je konzumovat tyto potraviny v pestrém složení a nesnažit se přísun síry do organismu nahrazovat potravinovými doplňky. Pokud je v jejich složení uvedena síra či sírany, nemá to pro lidské tělo stejně žádný význam, protože ji v této formě neumí vstřebat.
Je také potřeba naprosto vyřadit sladkosti a cukr v jakékoli formě. Strava má být lehčí, pestrá, má obsahovat hodně zeleniny a ovoce. Vyhnout se musíte také konzervovaným potravinám, kávě i čaji, protože jsou kyselinotvorné, což při mykóze není žádoucí. Snažte se kupovat zeleninu a ovoce na trzích, co nejčerstvější. Pijte obyčejnou vodu nebo bylinkové čaje a vhodné minerálky.
Tělesné orgány VŽDYCKY stůňou ve dvojicích
Jak ulevit zádům v kříži: 3 jednoduché způsoby