Tuto gymnastiku praktikovali mniši v jednom z tibetských klášterů. Zabere vám jenom 5 minut. Umožňuje udržovat endokrinní žlázy našeho těla ve stavu odpovídajícím přibližně stáří 25-30 let.
Provozovat ji je velmi snadné. Můžeme ji cvičit rovnou v posteli.
Cvik 1. Mneme si ruce.
Vleže na posteli si mneme několik vteřin ruce, dokud nejsou horké. Zároveň si tak prověříme své biopole . Pokud jsou dlaně suché a horké, s energií je v našem těle všechno v pořádku. Pokud se však dlaně nezahřívají a zůstávají vlhké, ukazuje to na závažné výpadky v organismu. V každém případě tuto gymnastiku pěstujte. Právě ona vám může pomoci se problémů a nemocí zbavit .
Cvik 2. Dlaně.
Horké dlaně položíme na zavřené oči. Lehce je stlačíme, tak aby jeden pohyb odpovídal jedné vteřině. Celkem to uděláme 30krát. Když dokončíme, necháme ještě dlaně položené na očích alespoň dalších třicet vteřin a máte-li špatný zrak, pak raději dvě minuty. V průběhu tohoto času dochází k vyživování oka a všech receptorů okolo. Zrak se postupně vylepší.
Cvik 3. Uši.
Tlačíme rukama na uši. Prsty máme vzadu na zátylku a k uším přitiskneme dlaně. Uděláme to 30krát v tempu 30 pohybů za 30 vteřin. Za nějakou chvíli se mohou projevit příznaky chronických onemocnění , kterými trpíte , zejména týkají-li se uší. Nepřestávejte však cvičit, pouze dělejte cviky mírněji, pokud snad cítíte bolest. Po určité době chronické záněty uší pominou. Vylepší se vám také sluch. V průběhu šesti měsíců vás mohou opustit prakticky veškerá chronická onemocnění uší. Pokud jde o vážnější problém, může to trvat rok nebo dva.
Cvik 4. Vytahování obličeje.
Cvik provádíme takto: dlaně sevřeme v pěst, palce dáme za uši tak, že se spodní částí sevřených prstů dotýkáme tváří. Pohybem zápěstí začínáme nyní vytahovat obličej od podbradku k uším, přičemž na obličej silně tlačíme. Cvik provedeme 30krát. Po tomto cvičení pocítíme příliv krve do obličeje, můžeme se i trochu zapotit. Ovál obličeje se zpevňuje a zlepšuje se proudění lymfy.
Cvik 5. Masáž čela.
Pravou dlaň položíme na čelo a levou na ni. Třeme čelo takto spojenýma rukama od spánku ke spánku tak, abychom za 30 vteřin vykonali 30 těchto pohybů. Toto cvičení působí uzdravující silou na všechny nosní dutiny a rovněž aktivuje činnost hypofýzy.
Cvik 6. Masáž temene.
Cvičení ovlivňuje temenní oblast. Masáž provádíme bez toho, že bychom se hlavy dotýkali. Pod šíji si položíme váleček, nebo ji podložíme polštářem, ruce propleteme. Pravou ruku dospod, levou nahoru. Pohyb vykonáváme několik centimetrů nad hlavou směrem od čela k zátylku (jako bychom se bez doteku hladili po hlavě oběma rukama) . Provedeme 30krát . Potom necháme ruce „ viset “ nad temenem a vykonáváme pohyb od jednoho ucha ke druhému , opět 30krát. Toto cvičení je užitečné pro lidi s nízkým nebo vysokým tlakem. Po čase se tlak normalizuje. Cvičení také zlepšuje pohyblivost ramenních kloubů a zároveň posiluje svaly rukou. Bolest v ramenou vymizí a pokud jste nebyli schopni zvednout ruce nahoru, po určité době to uděláte docela snadno.
Cvik 7. Masáž štítné žlázy.
Pravou ruku položíme na štítnou žlázu, levou položíme nahoru. Nyní děláme pohyb levou rukou směrem od štítnice k pupku, a to ve vzdálenosti několika centimetrů nad trupem – nedotýkáme se těla. Tento pohyb provedeme 30krát, potom levou ruku znovu položíme na pravou a setrváme tak několik vteřin.
Cvik 8. Masáž břicha.
Ruce pomalu necháme sklouznout na břicho, pravou vespod, levou nahoře. Děláme kruhové pohyby po břiše . Tento cvik pomáhá odstranit chronickou zácpu a normalizuje činnost střeva.
Cvik 9. Třepání.
Pokud nemáte dost pevnou postel, je tento cvik lepší provádět na podlaze. Ležíme na zádech, nohy a ruce zvedneme nahoru tak, aby dlaně a chodidla byly rovnoběžné s podložkou. Nejprve kroutíme rukama v zápěstích a nohama v kotnících a pak jimi třepeme. Zlepšuje to krevní oběh v kapilárách. Dochází rovněž k očištění jemných energetických kanálů. Počítáme do 30. Pokud vydržíme, můžeme cvik dělat i déle.
Cvik 10. Tření chodidel.
Posadíme se a masírujeme chodidla. Můžeme masírovat obě najednou, nebo jedno po druhém. Máte-li suchá chodidla, namažte je nějakým olejem, třeba olivovým nebo kokosovým. Pokud na chodidlech ucítíte nějaké citlivé či bolavé body, věnujte jim zvýšenou pozornost. Soustřeďte se zejména na střed chodidla. Nakonec třete nohu odzdola nahoru. 30 vteřin nebo i déle.
A to je celá sestava!
Zopakujme si : tibetská hormonální gymnastika harmonizuje činnost všech žláz s vnitřní sekrecí v lidském těle. Hormony řídí veškerou činnost organismu. Hrají roli dirigenta v orchestru!
Můžete své zdraví podstatně vylepšit během půl roku až několika let provádění těchto cviků. Záleží na tom, jak těžká onemocnění máte a zda se budete cvičení věnovat pravidelně. Budete se cítit naplněni energií a rozhodně si přidáte pěkných pár let života.
Po nějakém čase se bez tibetské gymnastiky prostě nedokážete obejít. Cvičit je nejlepší hned ráno, ale pokud vám to snad nevychází, cvičte kdykoli během dne.
Jak zhubnout v pase a narovnat záda?
Tajná gymnastika. Hubneme na pracovišti!
2 komentáře
Dobrý den, je možné provádět cvik i v těhotenství?
Prosím, potřeba uveřejnit video . 🙂