Moderní doba se všemi svými elektronickými vynálezy zasáhla nejenom oblast lidského zdraví, ale také hájemství krásy a žádá si svou daň.
Děkovat můžeme tabletům a smartfonům, každodenním věrným průvodcům člověka současnosti. Jejich používání nejenom nebezpečně rozptyluje pozornost a poškozuje zrak, ale působí zhoubně i na držení těla. Krk nakloněný po dlouhou dobu ke straně je po celý čas v napětí a nijak zvlášť trénované svaly této oblasti ještě více ochabují. Na krku vznikají v důsledku zátěže touto nepřirozenou pozicí hluboké vrásky.
Tiina Orasmae Meder, lékařka estetické medicíny a odborná znalkyně Rady pro kosmetickou bezpečnost Evropské unie zdůrazňuje, že krk začíná stárnout o něco dříve: «Zátěž na kůži na krku se natolik liší od zátěže pokožky na jiných částech těla, že ani veliká rezerva elasticity, jíž se pleť hrdla vyznačuje, prostě nestačí. Jde o to, že pokožka krku je vystavována ustavičnému natahování a stlačování. Po celý den kýváme, vrtíme hlavou, otáčíme jí, nakláníme a zakláníme, hned krk natahujeme a hned zase hlavu vtahujeme mezi ramena. To je opravdu veliká zátěž. Svaly krku se s tou zátěží možná nějak vypořádají, rozhodně však ne kůže. V určitém okamžiku začíná zkrátka ztrácet pevnost a její slábnutí se stává pozorovatelným – objevují se nejprve jemné, později výraznější vrásky a záhyby a pružnost pokožky se dramaticky snižuje».
Problém stárnutí pokožky na krku výrazně omládl. Jestliže si dříve na ochablost, vrásky a povolenou kůži v této oblasti začínaly stěžovat ženy po čtyřicítce, dnes se to týká těch, které sotva dosáhly třicítky. Právě v tom se projevuje záporný dopad věčného využívání technických zázraků.
Syndrom označovaný text neck není zdaleka pouze kosmetický. Newyorský ortoped Kenneth Hansraj věnoval této problematice svou studii. Konstatuje v ní, že lidská hlava váží kolem pěti kil a když ji nakláníme, pak s úhlem náklonu její váha stoupá. Jetliže úhel, který svírá s páteří, dosáhne šedesáti stupňů, je krční páteř nucena nést sedmadvacet kilogramů. Zkuste si vybavit, jak nakláníte hlavu, když držíte smartfon – a to nejenom snad v situaci, kdy si ho přidržujete ramenem, protože zrovna nemáte volné ruce. Nepřirozená poloha hlavy je typická také pro esemeskování. Odtud ostatně název tohoto syndromu. Tady už jde o mnohem víc než o vrásky. Tato neúměrná zátěž se nejprve projevuje krátkodobými bolestmi nebo zatuhnutím šíje, může však způsobit i poškození páteřních obratlů, svalová poškození a také těžké migrény a artrózu krční páteře. Před rokem byla v New Yorku zveřejněna jiná studie, v níž se říká, že příčinou depresí, úzkostných stavů i ztráty motivace mohou být problémy nesprávného držení těla – shrbených, „sevřených“ ramen. Experimenty v této oblasti potvrdily, že například vzpřímený posed u počítače zkvalitňuje dýchání, zvyšuje soustředěnost, pomáhá odolávat stresu a dodává optimismus.
Pokud jde o chytré telefony a tablety, rozhodující je přirozené držení těla. To znamená takové, při němž nebudete ohýbat krk. Tablet nebo telefon musíte mít ve výšce očí a předloktí podepřené. Poslouží vám buď hrana stolu, nebo polštář položený na klín. V MHD to může být třeba batoh. Pokud tuhle možnost nemáte, tak zkrátka vyčkejte, až ji mít budete. Další doporučení totiž stejně zní: aktivitu s přístrojem často přerušujte. Opravdu s ním nemusíte být v kontaktu POŘÁD. Nic vám neuteče. Posloužíte svému zdraví i vzhledu, když dokážete stát nebo sedět s napřímenou páteří a dívat se před sebe. Páteř i oči si oddychnou.
Jak se může projevit narušení hormonálního pozadí: 9 příznaků
Lymfatická masáž pomůže zbavit obličej otoků, kruhů pod očima i vrásek