Naučte se rozumět signálům svého těla a budete vždycky zdraví.
Lidské tělo je velmi moudrý systém. Při vzniku různých onemocnění se snaží nám pomoci v rozpoznání jejich příčin. I malé a těžko pozorovatelné funkční změny mohou totiž vypovídat o závažných problémech vnitřních orgánů. Uvádíme tu přehled různých signálů lidského organismu, které nám mohou pomoci zachovat si zdraví.
Rozpraskané rty
Pokud máte trhlinky na rtech a v koutcích úst a zároveň pociťujete jistou slabost ve svalstvu, máte problém se soustředit a pozorujete zvýšené padání vlasů, je to vážný signál nedostatku vitaminu B12 (riboflavinu).
Vyrovnat deficit tohoto důležitého vitamínu vám rychle pomohou mléčné výrobky, vejce, burské oříšky, broskve, sója, hrušky, rajčata a květák.
Bílý povlak na jazyku
Je spojen s dlouhým půstem, nebo s nastydnutím. Pokud však na pozadí vláknitého bílého povlaku vidíme zřetelné zarudnutí okrajů jazyka, je dost pravděpodobná gastritida.
Světle šedý povlak na jazyku
Je narušena funkce žaludečního a střevního traktu. Pokud máte zároveň lehce opuchlé rty a cítíte suchost pokožky, nedostává se vašemu organismu velmi pravděpodobně železa.
Rychlá protiopatření: méně černé kávy a čaje (blokují uvolňování tohoto cenného prvku z potravy), více petržele, jater, ryb a hřibů a mnohem více jablek a citrusů.
Suchost v ústech
Obvyklá reakce na stres a trable. Pokud trvá dlouho a doprovází ji podrážděnost, máte nedostatek vitamínu B3 (niacinu).
Na tento vitamín je bohaté drůbeží a hovězí maso, ořechy, klíčky obilovin.
Suchost v ústech může způsobovat také zánět slinných žláz a počínající cukrovka.
Zápach z úst
Samozřejmě může být spojen s včerejší bujarou oslavou a bohatým popíjením. Může rovněž jít o nedostatečnou péči o chrup. Pokud tyto důvody vylučujete, bylo by možná vhodné zjistit hladinu krevního cukru (diabetes), prověřit funkci jater a ledvin (dech je cítit amoniakem), případně se zbavit chronické bronchitidy.
Zápach mohou způsobovat baktérie, které jsou běžnou užitečnou součástí ústní flóry. Působit na ně může proplachování úst černým čajem, který brání jejich přemnožení. Lidové léčitelství doporučuje nálev z plodů anýzu a kmínu a listu máty peprné (po 30g). 3 lžičky směsi přelijeme šálkem vroucí vody a necháme ustát 3-5 minut. Teplým nálevem několikrát denně kloktat a proplachovat ústa.
Loupající se kůže
Šupinky olupující se kůže jsou nezřídka signálem nedostatku vitamínu A a B2. Hodnotná a vyvážená strava by měla pokožku rychle uvést do normálního stavu. Pokud je však olupování doprovázeno silným svěděním, urychleně se obraťte na lékaře – je tu nebezpečí plísňového nebo kvasinkového onemocnění.
Opuchlá víčka
Tímto způsobem organismus často signalizuje problémy s ledvinami, zejména pokud se celkově cítíte jako rozlámaní, máte chladnou a bledou pokožku.
Citlivost očí na světlo
To je odplata za přemíru alkoholu a tabáku. Je čas se s nimi rozloučit!
Může rovněž jít o alergickou reakci na květ určitých rostlin nebo jiný dráždivý podnět.
Citlivost na světlo může také upozorňovat na nedostatek vitamínu A: zaměřte se ve stravě na dostatek sýrů, mrkve a rajčat. Souviset může i s nedostatkem vitamínu B3 (viz: výše).
Zvětšení lymfatických uzlin
V organismu probíhá nějaký zánět: od obyčejného nastuzení až po něco vážnějšího. Nezbytné je zajít k lékaři.
Tmavá moč
Je možné, že zkrátka jen málo pijete a organismus má nedostatek tekutin. Je-li však tmavá moč spojena s teplotami a pocity slabosti, je pravděpodobné nějaké onemocnění močových cest a musíte navštívit lékaře.
Časté krvácení z nosu
Je čas začít si pravidelně měřit krevní tlak. Je-li zvýšený, pravděpodobně je příčina potíží odhalena a je třeba léčit se s hypertonií. Pokud je tlak v normě, přidejte na vitamínu K: velké množství je obsaženo v zelené listové zelenině (kapusta, zelí, salát) a kopřivách.
Zvýšené pocení
Bylo by dobré prověřit funkci štítné žlázy. Silné noční poty mohou být příznakem nervového vyčerpání.
Pomalé hojení ran
Trpíte zřejmě nedostatkem zinku. Pomohou dary moře a luštěniny.
Příčná rýha na nehtu (jedna)
Byla nejspíš poškozen růstová oblast nehtu. Větší množství rýh vzniká při avitaminóze nebo těžkém chronickém stresu.
Podélné rýhy na nehtu
Jsou téměř vždy příznakem špatného trávení. Pokud přetrvávají dlouhou dobu, je dobré třeba prověřit funkci slinivky.
Změna barvy očního bělma, zamodralé a tmavé kruhy pod očima
Pokud bělmo zčervenalo, kontrolujte tlak, nejspíš bude zvýšený.
Zažloutlá oční bělma vypovídají o vysokém obsahu bilirubinu v játrech a narušení jejich funkce.
Zamodralé a temné kruhy pod očima nejčastěji způsobuje únava a nevyspání, nicméně někdy lékař doporučí i vyšetření srdce. Tyto příznaky mohou svědčit o srdeční nedostatečnosti.
Pokud lékaři onemocnění vylučují, dá se s kruhy i váčky pod očima bojovat. Každé ráno asi 5 minut kružte prsteníčky kolem očí. Vyvíjejte přitom jemný tlak na pleť. Hlavním pravidlem tu je opravdu velmi pomalý krouživý pohyb. Váčky a temné kruhy se pod očima objevují v důsledku zadržování lymfy, kterou touto velmi pomalou a jemnou masáží vytlačujeme. Pohyb lymfy v organismu je velmi pomalý a masáž je tomu třeba přizpůsobit.
Otoky
Ráno si na prst nenasadíte prstýnek a už vyšlápnuté boty jsou vám těsné? Příčinou mohla být docela obyčejně večeře: slané pokrmy, alkohol, sacharidy, konzervované a uzené potraviny – to vše zadržuje v organismu vodu. Důvody mohou však být i vážnější.
Ledvinové otoky se na obličeji objevují ráno, k večeru mizí. Zpravidla jsou bledé, měkké a dlouho se v nich udrží otisk prstu po stlačení.
Srdeční otoky nastupují spíše k večeru v oblasti břicha, pasu a pohlavních orgánů. Často jsou doprovázeny dušností, promodráváním rtů, prstů u nohou a kotníků, naběhnutím krčních tepen.
Jaterní otoky se projevují v oblasti břicha. Bývají zažloutlé, kůže otoku obvykle svědí. Dobré je vypít močopudný čaj. Pokud však má otok červenavou barvu, jde o alergický projev a nepomůže žádný čaj. Lékaři radí neriskovat, nečekat, že to přejde samo, vzít si histaminikum a bez otálení navštívit lékaře.
K čemu je nám nemoc?
Jak jednoduché věci mohou změnit náš život