Jak prodloužit mládí? Jak si zachovat svěžest? Pomoci vám může jednoduchá, ale podle tvrzení svého tvůrce efektivní metoda: vibrogymnastika.
Tato metoda akademika Mikulina se stala známou poté, co vyšla jeho kniha „Aktivní dlouhověkost“.
Kdo byl autor? Alexandr Mikulin (1895-1985) byl významný ruský a sovětský konstruktér, tvůrce leteckých motorů. Když prodělal infarkt, začala ho zajímat otázka délky lidského života, stárnutí a dlouhověkosti. Dnes bychom řekli, že se začal věnovat problematice alternativní medicíny. Hledal – a nacházel – analogie mezi utvářením a funkcí lidského těla a stavbou a konstrukcí technických aparátů. Navrhoval důmyslné způsoby ionizace vzduchu, uzemňování lidského organismu a také vibrogymnastiky. Podtitul jeho knihy zněl „Můj systém boje proti stárnutí“. Vibrogymnastika byla součástí tohoto systému.
Sám Mikulin říkal: «Až do padesátky jsem, stejně jako většina lidí, nad fyzickou kondicí moc nepřemýšlel. Jenomže pak jsem byl těžce nemocen, ležel jsem v nemocnici a najednou se objevilo přání porozumět složitému aparátu lidského těla».
Když se uzdravil, začal Mikulin zcela vážně studovat literaturu s lékařskou tématikou. A později vytvořil svůj systém dlouhověkosti.
K problematice, kterou se zabýval, přistupoval Alexandr Mikulin z těchto aspektů:
• Porozumět nejprve sám a pak pomoci porozumět činnosti organismu všem.
• Pomoci sám sobě a pomoci všem.
• Dlouhověkost musí být aktivní.
Za pomoci anatomů se Mikulin pokoušel pochopit, jak vlastně příroda „udělala“ člověka. Všechen jeho výzkum a závěry, ke kterým došel, se staly základem knihy „Aktivní dlouhověkost“.
Oficiální medicína jeho práci odmítala. Nicméně díky uplatňování svého systému překonal následky těžkého infarktu, obdivuhodně zpomalil projevy vlastního stárnutí, zachoval si svěžího a mladého ducha na dlouhá léta. A dožil se devadesáti let.
Z knihy A. Mikulina „Aktivní dlouhověkost“: Vibrogymnastika
Toto cvičení mohou provádět lidé, kteří nemohou pěstovat běh, rychle se unaví nebo trpí nějakým chronickým onemocněním.
Zvedněte se na špičky tak, aby paty byly vzdáleny od země jeden centimetr. Potom je rázně postavte na zem. Každý přitom pocítí náraz a otřes, který způsobil. Ten stimuluje pohyb žilní krve k srdci. Totéž se děje při běhu nebo chůzi: díky žilním chlopním získává krev dodatečný impuls k pohybu vzhůru. Tomuto cvičení říkám vibrogymnastika.
Pravidla vibrogymnastiky
Otřásat tělem tímto způsobem musíme beze spěchu, ne častěji než jednouza vteřinu. Po třiceti nárazech si dejte 5-10 vteřin pauzu. Paty nezvedejte výše než centimetr nad podlahu. Ani příliš časté otřesy nejsou věci u prospěchu. Mezi žilními chlopněmi by se nenahromadilo dostatečné množství krve a její vlna by nezaplavila vyšší “patro“ žíly.
Při jednom cvičení nemá smysl provádět více než 60 otřesů. Dělejte je pevně, ale ne ostře. V průběhu dne cvičte tři až pětkrát vždycky jednu minutu.
Přínos vibrogymnastiky
Zmizí tlak v hlavě ( protože setrvační síla energicky vytlačuje žilní krev od hlavy k srdci) a únava, organismus se zbavuje škodlivin, stimulováno je energické tepání krve v žilách.
Tyto otřesy jsou prevencí flebotrombózy (hluboké žilní trombózy) a infarktu. Svalstvo nohou se zbavuje přebytku kyseliny mléčné zlepšuje se krevní oběh.
Cvičení pro zdraví a dlouholetost. S minimem svalové síly dosáhnete výrazného zdravotního účinku.
5 top příčin, proč začínat den stáním na hlavě
1 komentář
Nehnevajte sa, ale… V clanku sa pise o dvihani päty do vysky 1-2cm, a vy tu date foto päty asi 12 cm od zeme..
Ach… 🙂