Po tisíce let je kurkuma v Indii používána nejenom jako koření tvořící neodmyslitelnou součást kari, ale také jako léčivá látka aktivně využívaná ajurvédskou medicínou. Dnes je potvrzeno, že kurkuma má antiseptické, protizánětlivé, protivirové a protibakteriální vlastnosti a je velmi účinným antioxidantem, nehledě na to, že se rýsují další její příznivé účinky například při diabetu a jeho komplikacích. Špatná vstřebatelnost polyfenolu kurkuminu, který je nositelem těchto pozitivních vlastností, však způsobuje, že samostatné použití kurkumy nemá vlastně moc smyslu. Navíc obsah kurkuminu v kurkumě je nízký – pouhá tři procenta.
Řada odborníků se problémem nízké vstřebatelnosti zdraví tolik prospěšné látky zabývala a dosáhli kladného výsledku – podává-li se ve spojení s lecitinem a piperinem, stoupá vstřebatelnost kurkuminu až čtyřicetkrát. A účinky jsou pozoruhodné. V roce 2013 byla zveřejněna italská studie vykazující snížení bolestivosti u pacientů se syndromem karpálního tunelu a ischiasem až o 66 procent.
Podávaný ve fromě usnadňující jeho vstřebávání (tedy s piperinem a lecitinem) kurkumin zbavuje bolestí hlavy, potlačuje zánět, napomáhá snížení váhy a je prevencí srdečně cévních a onkologických onemocnění.
Kurkumin je žluté barvivo obsahující bioaktivní fenoly flavonoidy, flavany a flavanoly. Moderní výzkum potvrdil odůvodněnost jejich využití při léčení potíží a onemocnění trávicího traktu, jaterních nemocí, žloutenky, kožních problémů a také při hojení artritických a alergických zánětů. Kurkumin rovněž usnadňuje trávení tuků, protože podporuje činnost jater a žlučníku.
Týmy zaměřené na zkoumání Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby potvrzují významnou pozitivní aktivitu kurkuminu v prvních fázích vzniku a rozvoje těchto chorob. Brání totiž shlukování buněk poškozujících nervová spojení v mozku. Výzkum těchto vlastností kurkuminu dále pokračuje.
Piperin je alkaloid obsažený v pepři. Má unikátní schopnost tlumit účin některých lidských enzymů v žaludku, střevech a játrech a zvýšit tak koncentraci látek, které by tyto enzymy jinak rozložily na odpadní balast. V případě kurkuminu piperin brání jeho trávení střevní stěnou, a zvyšuje tak koncentraci látky, která pronikne do oběhu a může organismu prokázat své cenné služby. Zároveň však stejnou cestou piperin zvyšuje koncentrace některých užívaných léků – například léků snižujících krevní srážlivost, léků na vysoký krevní tlak nebo zvýšený cholesterol. To je závažná komplikace, s níž je třeba počítat, pokud takové (či jiné) léky užíváte!
V posledních letech je piperinu přisuzován výrazný účinek při hubnutí. Tato jeho vlastnost je předmětem intenzivního výzkumu. Zájem má logické jádro, protože piperin stimulací vylučování žaludečních šťáv podporuje trávení. Otázkou je, jak velké množství piperinu by bylo třeba zkonzumovat, aby se tento efekt při hubnutí skutečně projevil a nakolik únosné by to bylo z hlediska možných komplikací. Zatím se hovoří minimálně o obsahu jedné pepřenky denně. Nicméně už pouhé „podezření“ na přínos piperinu při hubnutí stačil, aby se na trhu objevila řada „zázračných“ prostředků na hubnutí, které všechny obsahují „superkoncentrovaný, nejčistší a nejúčinnější“ piperin a zaručují bleskové zhubnutí bez námahy. Nedejte se zlákat a ušetříte si zklamání i peníze. Zatím je jasné, že přínos piperinu tkví v jeho schopnosti zvýšit v krevním oběhu koncentrace některých organismu prospěšných látek – nejenom kurkuminu, ale třeba také beta karotenu nebo koenzymu Q10. Nic víc.
Proč kurkukma, brokolice a česnek patří do seznamu superpotravin pro lidská játra?
10 potravin pro zdravé cévy