Když opakujeme „Chci zhubnout“, často si ani neuvědomujeme, že bráníme sami sobě dosáhnout vytouženého cíle. Příčina tkví v tom, že nadváha má své výhody. Jaké? A jak prorazit tenhle uzavřený kruh? Vysvětlení psychologa plus cvičení.
Stálí hosté fitness center, klientky osobních fitness trenérů i milovnice diet… všichni stále hubneme… Ani nám na mysl nepřijde, že se pohybujeme v kruhu, že jednáme podle nekonečného scénáře: chci zhubnout – nacházím k tomu prostředky – hubnu – dosahuji nebo nedosahuji výsledku – znovu přibírám – pociťuji zklamání, ztrácím náladu – chci zhubnout … Vypadá to, že naším podvědomým cílem není jednou provždy zhubnout, ale právě jen hubnout a tento proces protahovat do nekonečna.
Chronicky hubnoucí
Vědomě si dáváme úplně jiné cíle: sexy se oblékat, líbit se mužům (nebo jednomu muži), navazovat důvěrné, hluboké vztahy, dělat kariéru. Tomu všemu brání nadváha, kterou toužíme odstranit. Hromadné sdělovací prostředky nás v této touze utvrzují: úspěšné hrdinky mají opravdu málokdy tvary tlusťošek. Někdy za cenu značného úsilí a velikých obětí se skutečně podaří váhu snížit. Překážka mizí, cestu máme volnou. Jenomže ručička na váze se náhle znovu začíná ďábelsky vychylovat doprava. Sbohem, krásné oblečení, sbohem vztahy a povýšení v práci.
Často nikoli poprvé. Co děláme špatně?
O něčem snít a být připraven svůj sen splnit, to naprosto není jedno a totéž. Mnohé ženy nejsou na vývoj situace vnitřně připraveny. Možná prostě jen neumějí budovat hluboký vztah, možná je leká blízkost a důvěrnost, případné komplikace, možná si promyslely jen první část plánu a na tu druhou nějak pozapomněly. A tělo jim pospíchá pomoci, napovídá jim východisko ze situace – schovat se stejně jako v dětství pod peřinu. V dospělém životě sehrává roli peřiny tuková vrstva, do níž je možné se zavrtat, schovat se pod ní před očima jiných lidí a přečkat nepříjemnosti.
Ochranná vrstva
Nikoli náhodou se tuku říká „ochranná vrstva“. Chrání nás před tím, z čeho máme strach. Před cizími pohledy, před sexuální blízkostí, před nebezpečným vnějším světem. Velká nadváha je brněním chránícím poraněné srdce. Rozebírání hlubinných příčin nadváhy může pro někoho být zdrojem obav. Může se tedy zdát, že snad je lepší zakoušet věčnou nespokojenost se svým vzhledem, než se probírat někdy i dávnými vztahy-nevztahy s blízkými, těžkými dětskými traumaty a bolestmi a přiznat si vlastní nedovolené pocity (například hněv na rodiče nebo stud), s nimiž si nevíme rady.Ve většině případů se takto rozhodujeme podvědomě.
Přibírání na váze může být jednoduchou omluvou pro sebe sama: je jednodušší říci si, že s nikým nechodím, protože jsem tlustá a nikomu se nelíbím, než si položit otázky jako „Proč se vyhýbám nějakému vztahu?“, „Z čeho mám strach?“, „Před čím se chci chránit?“
Jak porozumět, před čím nás chrání nadváha?
Abychom se s nadváhou definitivně rozloučili, je dobré pochopit, v čem jsou její skryté výhody. Odpovězte si na několik následujících otázek. Odpovědi si raději pište a na každou z otázek odpovídejte zvlášť, po pořadí, nepředbíhejte.
Představte si, že máte váhu, o které jste snili. Představte si to co možná nejpodrobněji. Nazítří se ve ve své posteli probudíte, stoupnete na váhu – a opravdu, je to fakt. Problém nadváhy zmizel jednou provždy. Nemáte žádnou obavu, že znovu přiberete, jste si zcela jisti, že nová fyzická forma už vám zůstane. Co ve vašem životě se změní?
– Co budete ten den dělat? Jaký bude mít rozvrh? Čím bude jiný, než vaše ostatní dny?
– Jak proběhne to ráno? Čím bude jiné, než obvyklá rána? Co budete dělat jinak?
– Co nového uslyšíte? (Možná poklony na adresu vašeho nového vzhledu?) Co nového uvidíte? (Možná pohledy plné zájmu ze strany kolemjdoucích mužů?) Co budete cítit? Jak na tyto jednotlivé projevy budete reagovat? (Jaká slova budete říkat, jaká gesta budete dělat, jak se změní vaše mimika, jaké za tím budou city – radost, rozpaky, euforie, strach z odhalení, stud, spokojenost….)
– Co uděláte dál, s jakými lidmi se setkáte? Budou to nějací noví lidé? Jací budou? Co od vás budou očekávat? Co z toho jim budete ochotni poskytnout, jak s nimi budete jednat a jaké pocity z toho budete mít?
– Jak váš nový zjev a nová sebedůvěra ovlivní vaše vztahy s blízkými lidmi? Jak budou reagovat? Co přitom budete cítit?
– S jakými novými těžkostmi se setkáte? Jaké nové úkoly se objeví ve vašem životě? Chce se vám se jimi zabývat? Jaké problémy vzniknou? Víte, jak je řešit?
Připravit se na změny
Ti, kdo toto cvičení absolvují, vidí nejprve převážně kladné stránky změny. Jak ale podrobněji pracují s vlastní představivostí, mohou zjistit, že se obávají reakce svých blízkých („jsi pro nác moc pěkný/á“); že se bojí budit pozornost v práci i venku; že nevědí, jak by odpovídali na komplimenty a jsou z nich spíše rozpačití, než aby jim dělaly radost; že nejsou připraveni na úkoly, které stále odkládali pro nesplnění toho základního s nadváhou (například hledání nového zaměstnání, lásky, nebo uznání).
Jestliže absolvujete tohle cvičení a najdete to, před čím vás chrání vaše nadváha – například před pozorností mužů, na niž zatím neumíte reagovat, je to důvod k radosti. Protože to znamená, že naváha zmizí sama, jakmile vyřešíte pod ní se maskující problém.
Někdy dokážeme na všechny otázky odpovědět samostatně, jindy potřebujeme pomoc odborníka. Abychom si dokázali snáz představit přijetí nadcházející životní změny, proveďme malou zkoušku. Sami sobě často říkáme: Jak jen zhubnu, začnu se pěkně oblékat, budu se sobě věnovat, změním práci a najdu si bezva zaměstnání, budu se učit tančit… Avšak shozených pět kilo většina známých ani nezaznamená. Určitě si však všimnou záře v očích, svižné chůze, pěkného účesu, upravených nehtů a pěkného oblečení, které jsme si dovolili, protože jsme zhubli. Dovolte si to všechno hned teď a bez čekání!
36 malých triků pro ty, kdo chtějí zhubnout
Jak jsem shodil 100 kilo bez diety