Skořice je vlastně kůra skořicovníku pravého, mohutného tropického stromu. Za nekvalitnější je pokládána cejlonská skořice ze Srí Lanky. Na jihu Číny, v Thajsku a Indonésii se pěstuje skořicovník čínský, který rovněž dává skořici, označovanou jako cassia, ovšem ne tak kvalitní. Na trhu však běžně najdeme právě tuto skořici. Důvodem je samozřejmě cena.
Skořice má všestranné využití. Vyrábějí se z ní oleje, masti a vonné tinktury, neupravována slouží jako koření, ve farmacii se užívá k upravení nepříjemné chuti léků, u nichž navíc urychluje vstřebávání do organismu.
Antičtí léčitelé v Řecku a starém Egyptě pokládali skořici za zázračný všelék i preventivní prostředek. Pokud si například ráno a večer dáte lžíci medu smíchanou se třetinou čajové lžičky skořice a pár kapkami citronu, měli byste se ubránit nastupujícímu nastuzení.
Lidové lékařství už dávno určilo skořici pevné místo v arsenálu léčivých prostředků. Zkušenosti generací prokázaly, že skořice zlepšuje trávení, pomáhá při žaludečních nevolnostech, plynatosti, nechutenství i nepříjemném zápachu z úst, při nachlazení mírní kašel i bolesti kloubů a svalů. Dnes také víme, že skořice má antiseptické účinky, je přírodním antibiotikem, působí proti virům, bakteriím i plísním, pomáhá při revmatismu, zánětech močových cest, celulitidě i menstruačních bolestech. Dokáže rovněž snižovat hladinu „zlého“ cholesterolu. Má vynikající prohřívací schopnosti a prokázaně aktivuje mozkové funkce, především paměť.
Skořice je dobrým zdrojem vlákniny, vápníku a řady dalších různých minerálů.
V současné době jsou prospěšné účinky skořice předmětem intenzivního výzkumu. Má se za prokázané, že skořice významně snižuje hladinu krevního cukru (až o 30 procent při konzumaci 1 g skořice denně) a při dlouhodobém pravidelném užívání tak může být významným podpůrným prostředkem při léčbě moderní metly – diabetu druhého typu.
Pokud jde o hubnutí, bývají skořici často přisuzovány až neuvěřitelné účinky. Už jsme uváděli, že skořice je velmi účinným regulátorem hladiny krevního cukru. Povzbuzuje rovněž metabolismus. V tomto smyslu ji lze pokládat za pomocníka při hubnutí. Avšak ani každodenní konzumace nezaručuje, že významně zhubnete. Bez správně nastaveného režimu výživy a pohybové aktivity vám skořice přes veškerou svou užitečnost nepomůže.
Bude zato skvělým prostředkem ke zpevnění pokožky a zlepšení kvality pleti. Právě kosmetické účinky skořice byly to první, co bylo ve starověku oceňováno. A je třeba uznat, že proti striím a na zpevnění kůže jsou skořicové přípravky opravdu vynikající. Skořice totiž podporuje buněčný metabolismus, a posiluje a urychluje tak regeneraci tkání. Je proto využívána jako prostředek proti celulitidě ve speciálních zábalech. Skořicová mast se dá koupit v lékárnách, směs na zábal si však můžete připravit i doma z jogurtu, tvarohu, olivového oleje a — skořice.
Dodejme ještě, že v posledních několika letech se lékařský a farmaceutický výzkum zaměřil také na schopnost skořice potlačovat rakovinné bujení. Předmětem americké lékařské studie byl účinek podávání skořice některým nemocným s rakovinou a leukémií. Zdá se, že skořice blokuje přísun živin a kyslíku k rakovinným buňkám.
Skořici by se měly vyhnout osoby užívající léky na ředění krve a inzulin a nemocní se žaludečními vředy. Také těhotné maminky by raději neměly skořici konzumovat. Doporučuje se maximální denní množství 2-4 g, to je necelá čajová lžička.
5 důvodů proč jíst co nejčastěji červenou řepu
Co bychom měli vědět o lněném semínku