«Mudra“ je výraz pocházející ze sánskrtu. Má mnoho významů, znamená „gesto“, určitou mystickou pozici rukou, ale také „pečeť“ nebo „symbol“. Jde o název tisíce let starého indického cvičení prstů, jímž lze ovlivnit tělesné energetické proudy. Určité postavení a stisk prstů znamená také aktivaci či uvolnění určitého svalu či skupiny svalů. Tlak prstů je přitom jen lehký a jemný, ruce jsou uvolněné. Ohýbáním, křížením, natahováním nebo vzájemným dotekem prstů můžeme účinně ovlivnit svoje tělo a mysl. Tímto cvičením lze srovnat energetickou nerovnováhu a zbavit se nejrůznějších tělesných i duševních problémů. V dnešním světě plném stresů tak může být jóga prstů skutečně velkým pomocníkem.
Súrja mudra
Prsteníček ohneme ke kořeni palce. Palec rovněž ohneme a jemně jím prsteníček přitlačujeme. Ostatní prsty necháváme volně natažené. Súrja mudra by se měla pravidelně cvičit 5 – 15 minut ráno a večer.
Tato mudra ovládá štítnou žlázu. Pomáhá snížit množství tuku v těle. Snižuje stres a mentální napětí.
Prithivi mudra (mudra země)
Provádí se oběma rukama: špičky palce a prsteníčku se navzájem dotýkají; vyvíjíme na ně jemný tlak. Ostatní prsty jsou natažené. Vaše psychická a fyzická síla a vitalita závisejí na energii čakry kořene, kterou prithivi mudra podporuje. Tato pozice prstů také posiluje čich, prospívá kůži, nehtům a vlasům. Posiluje rovněž kosti. Pomáhá obnovit rovnováhu chůze. Cvičit můžeme kdykoli je třeba, nebo 3x denně po 15 minutách.
Vaju mudra (mudra větru)
Cvičíme oběma rukama: ukazováček ohneme, aby se špičkou dotýkal bříška palce; palcem ukazováček lehce stlačujeme. Ostatní prsty zůstávají volně natažené. Toto cvičení brání „větru“, tj. větrům a pocitu přejedení ve všech částech těla. Podle ajurvédské medicíny se v těle nachází 51 druhů větru, které mohou vyvolat různé poruchy, například dnu, ischias, větry, revmatismus a třas hlavy, krku nebo rukou. Pokud vaju mudru použijete do 24 hodin po vypuknutí nějaké poruchy nebo nemoci způsobené větrem, bude zlepšení velice rychlé. Při chronických potížích opakujeme cvičení denně 3×15 minut, pokud aplikujeme příležitostně pak do nastoupení účinku.
Šúnja mudra (nebeská mudra)
Cvičíme oběma rukama: prostředníček ohneme tak, aby se dotýkal, bříška palce; lehce ho palcem stlačujeme. Ostatní prsty jsou natažené. Šúnja mudra je speciální cvičení proti problémům s ušima a sluchem. Dokáže rychle léčit bolesti uší a při dlouhodobé aplikaci téměř všechny ušní nemoci. Provádíme v případě aktuální potřeby nebo jako pravidelně každý den třikrát 15 minut.
Gján mudra (mudra vědění)
Oběma rukama: spojíme špičky palce a ukazováčku. V některých školách se palec dotýká prvního článku ukazováku. Mezi oběma způsoby existuje jemný významový rozdíl – první způsob je vyjádřením otevřeného přijetí, druhý aktivního dávání. Gján mudra zklidňuje nervovou soustavu, harmonizuje parasympatetický systém, zároveň zbystřuje pozornost a posiluje koncentraci. Tato mudra přirozenou cestou prohlubuje dýchání. Provádíme v případě potřeby nebo 3x denně po 15 minutách.
Varunova mudra (Varuna, bůh vody)
Malíček pravé ruky ohneme, aby se jeho špička dotkla bříška palce; položíme na palec pravé ruky. Levým palcem oba prsty lehce stlačíme. Levá ruka přitom zezdola lehce objímá pravou. Varunova mudra pomáhá s uvolňováním tělesného hlenu. Netýká se to jen rýmy. Hleny se mohou usazovat v čelních dutinách, v plicích a v celém trávicím traktu až po tlusté střevo. Provádíme v případě potřeby nebo třikrát denně 45 minut.
Akáš mudra (prostor)
Provedení: špičkou prostředníčku se dotkneme špičky palce. Ostatní prsty zůstanou volně natažené. Tato mudra se cvičí máme-li vymezený čas. Její cvičení zvýší akáš neboli prostor v těle. Během několika dnů se tak mohou vyléčit nemoci, které vznikají nedostatkem prostoru. Mudra osvícení, velmi vhodná pro ty, kdo se chtějí zbavit zbytečných myšlenek.
Dechová cvičení pro celkovou pohodu organismu
Lidská nervová soustava. Jak ji hýčkat a před čím ji chránit.