Lidová moudrost má spánek za nejlepší lék. Všichni známe jeho prospěšnost, či spíše, víme, jak se cítíme, když nás trápí nespavost. Abychom se během dne cítili v pohodě a svěží, je dobrý spánek nezbytný.
Několik jednoduchých pravidel pro dobrý spánek
1. Nejíst před spaním
Nejíst na noc je pravidlo první důležitosti. Moderní život má zběsilé tempo, přesto však můžeme a musíme najít způsob, jak to zařídit, abychom nejedli těsně před spaním.
2. Izolujeme se od světla
Ne každý ví, že spánek může být nepříznivě ovlivněn i velmi slabým světlem. Ne snad nějakými zářivkami nebo lustry, ale i malými nočními lampičkami, světýlkem na televizoru nebo počítači. Dokonce i když člověk dokáže v klidu usnout při puštěném televizoru, neznamená to, že jeho spánek bude kvalitní a pevný.
3. Poloha, v níž spíme
Také vhodná poloha je v citlivé otázce dobrého spánku důležitá. Dříve se mělo za to, že je dobré spát na zádech, jenomže výzkumy ukázaly, že tato poloha podporuje vznik problémů s chrápáním. V současné době tedy vědci doporučují jako vhodnou polohu na boku. Když člověk spí na boku, odvádí lymfa toxiny z mozku rychleji. Je proto opravdu dobré sledovat, v jaké poloze se před spaním uvelebíme.
4. Ticho
Každý ví, jak těžké je usnout, je-li kolem hluk a rámus, ne každý má ale ponětí o tom, že ve spánku se odráží i sebemenší zvuk. Vzdálený štěkot psů, zvuky projíždějících aut, vlaků nebo letadel mohou způsobit, že v našem snu budou hřmít výbuchy, budou na nás útočit psi a tak podobně. Nikoli nadarmo lidé odedávna kromě masky na oči používají ucpávky do uší. Tyto pomůcky kvalitu spánku výrazně zvyšují.
5. Vůně a pachy
Pro dobrý spánek velmi důležitý faktor. Mozek podle pachů či vůní určuje, zda se vaše tělo nalézá v bezpečí či nikoli. Jsou-li nějaké zápachy přítomny, nedokáže se mozek uvolnit a je ve stálém napětí. Jen si vzpomeňte, jak těžko se usíná v pokoji, který prošel malováním nebo opravami. Všechny ty nezvyklé odéry barev, lepidel na tapety, nové podlahové krytiny nebo nábytku se stávají dráždidly, která náš spánek ruší.
6. Důležitost režimu
Vědci již prokázali, že pokud dodržujeme určitý rozvrh, to znamená uléháme a vstáváme v přibližně stejnou dobu, organismus si postupně zvykne a máme daleko méně problémů se spaním. Nesmíme ovšem zapomínat, že ideální spánek trvá osm hodin. Musíme si proto dobře naplánovat kdy jít spát a kdy vstát, aby to bylo pro náš spánek co nejužitečnější.
7. Ložní prádlo
Když se ptáme po důvodech svého neklidného spánku, měli bychom se zamyslet nad všemi jeho okolnostmi. Například zdá-li se nám pohodlné a příjemné ložní prádlo a matrace. Nekvalitní materiály mohou nejenom narušovat spaní, ale také poškodit zdraví. Může se tedy stát, že problém nedobrého spánku objevíme přímo v posteli.
Třetinu života strávíme ve spaní. Člověk nemusí být geniální, aby pochopil, jak důležitou roli v našem životě spánek má. Zkuste náš článek využít jako inspiraci a zamyslete se nad některými věcmi, kterým jste dříve nevěnovali pozornost.
Boj s nespavostí podle ajurvédy: potraviny, nápoje a procedury podporující pevný spánek.
Pět možných cest, jak se zbavit únavy