Šalvěj přeslenitou pod lidovým názvem Babské ucho jsme mohli zaznamenat v kouzelném starším filmu Dívka na koštěti. Po mnoha nedorozuměních umožnil odvar právě z tého byliny Saxaně zůstat ve světě lidí.
Léčivé účinky její blízké příbuzné šalvěje lékařské (Salvia officinalis) byly známy už ve starém Egyptě. Během staletí se pak rozšířila do Evropy a najít se dala v mnoha klášterních zahradách i malých zahrádkách lidových bylinářek. Oba druhy sloužily nejen jako léčivky, ale také k úpravě mnoha pokrmů i nápojů. Postavení šalvěje v lidovém léčitelství bylo mimořádné, vždy patřila k nějvýznamnějším léčivým bylinám.
Šalvěj má prokazatelné protizánětlivé, protivirotické a antibakteriální účinky. Působí také proti plísním. Prokázán byl rovněž pozitivní účinek na mozkové funkce, schopnost soustředění a paměť. Zklidňuje psychické problémy, mírní potíže menstruační i klimakterické, odvodňuje, snižuje pocení, pomáhá při trávicích obtížích jako jsou průjmy, nadýmání, žaludeční a žlučníkové problémy, účinná je při zklidňování kožních problémů a hojení ran, ke kloktání při bolestech v krku a bolestech či krvácivosti dásní. Osvěžuje také dech, je proto využívána při výrobě zubních vod, past i kosmetických přípravků. Uvádí se rovněž její stimulující vliv při potížích s otěhotněním. Čínská a perská medicína připisovaly šalvěji omlazující schopnosti nebo rovnou získání nesmrtelnosti. Je tedy zřejmé, že jde o bylinu, jejíž účinky jsou nepominutelné a navíc prověřené tisíciletími.
Šalvěj obsahuje značné množství silic, tříslovin, saponinů, flavonoidů, vitamínů skupiny B a také fytoestrogeny, látky blízké ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Pro obsah fytoestrogenů bývá šalvěj přidávána do doplňků stravy sloužících k udržení hormonální rovnováhy u žen po menopauze.
Přes všechny zmíněné nesporně přínosné schopnosti šalvěje je třeba brát v úvahu také její možné negativní účinky.
Zdrojem eventuálních problémů je u šalvěje thujon, látka, jejíž toxicita byla už dříve prokázána. K nežádoucím účinkům vyvolaným thujonem se řadí zmatenost, psychický neklid, závratě, halucinace, křeče, možnost vyprovokování epileptického záchvatu a další možné neurologické projevy. Množství thujonu v bylině je naštěstí nízké, akutní otravu prakticky vyvolat nemůže. Kloktání žádná závažná rizika nepředstavuje.
V čaji připraveném ze šalvěje jsou asi 2 mikrohramy thujonu. To je množství tak nepatrné, že by k projevům účinků této látky bylo třeba vypít více než 22 šálků nápoje. Ty teprve představují hranici bezpečného limitu. K vnitřnímu užití není šalvěj určitě vhodná u dětí. Doporučováno není ani dlouhodobé užívání šalvěje ve vyšších dávkách a zakázáno je v těhotenství, stejně jako kojícím maminkám. Šalvěji by se měly vyhnout také osoby s jakýmkoli onemocněním jater.
Pro zajímavost vám přinášíme recept na omlazující nálev ze šalvěje, určený ženám nad pětatřicet let:
Jednu čajovou lžičku posekaných listů šalvěje zalijeme asi čtvrtlitrem vroucí vody. Necháme stát do vychladnutí. Můžeme přidat trochu medu a citronové šťávy. Pijeme po malých doušcích 30-40 minut před prvním denním jídlem. Pijeme jednou denně, vždy ráno na lačný žaludek po dobu jednoho měsíce. Tuto picí kúru opakujeme třikrát do roka.
Červený zázrak chránící zdraví a zpomalující stárnutí
Rostlinná lékárna: máme se sami snažit o ovlivnění svého krevního tlaku?