Ženské zdraví velmi silně ovlivňuje hormonální pozadí – správný poměr a koncentrace hormonů obsažených v krvi.
Ženský pohlavní hormon je estrogen. Je to typicky ženský hormon, zajišťující růst a zrání pohlavních orgánů a také typicky oblé ženské tvary a hebkou pokožku. Tato biologicky aktivní látka ovlivňuje velmi výrazně psychický i fyzický stav ženského organismu. Jeho nejdůležitější funkcí je příprava ženského těla k plození, vývoji a rození potomstva. Přítomnost estrogenu je důležitá pro správné fungování menstruačního cyklu. Krom těchto typicky ženských znaků a funkcí ovlivňuje estrogen rovněž paměť a pozornost.
Hormonální nerovnováha je spojena s mnoha zdravotními obtížemi. Estrogen má v ženském těle i řadu úkolů přímo nesouvisejících s pohlavním dospíváním, zráním a těhotenstvím. Krom již zmíněného ovlivňování paměti a pozornosti například zrychluje metabolismus, zvyšuje tukové zásoby a naopak snižuje podíl svalstva.
Nedostatek estrogenu může způsobovat nepravidelnou menstruaci či její úplné vynechání, výkyvy nálady, snížené libido, potíže s otěhotněním a předčasný nástup menopauzy. Žena s nedostatkem estrogenu může být depresivní, náladová, snadno se unaví, trpí návaly horka, má suchou nebo aknózní pleť.
Nedostatek estrogenu v ženském těle v období produktivního věku může ovlivnit řada věcí. Například kouření může mít negativní vliv na endokrinní soustavu a schopnost organismu estrogen produkovat. Také každodenní intenzivní sportování a cvičení může způsobit snížení hladiny estrogenu v těle. Na druhou stranu však pravidelný pohyb je prospěšný a mírné cvičení je věci ku prospěchu. Stejně tak má velký význam, jak se žena stravuje. Jistě, z potravy se estrogen nedá získat, ale zdravý jídelníček, složený z biologicky cenných čerstvých potravin zvyšuje šanci, že si tělo dokáže estrogen vytvořit samo. Připomeňme, že také cukr může být původcem hormonální nerovnováhy, stejně jako bílá mouka. Je tedy dobré zaměřit se výživě na komplexní sacharidy z celozrnných výrobků, celozrnnou mouku a hnědou rýži místo bílé.
Zajímavé jsou výsledky opakovaných výzkumů, které potvrdily, že ženy pijící více než dva šálky kávy denně – což odpovídá asi dvěma stům miligramů koefinu – mají vyšší hladinu estrogenu než ženy, které kávu nepijí.
Nedostatek estrogenu u žen v produktivním věku je záležitostí, kterou je jednoznačně třeba řešit ve spolupráci s lékařem.
Po menopauze produkce estrogenu v ženském organismu prudce poklesne, což má řadu vedlejších negativních účinků. Ženy přibírají na váze, asi třetina z nich trpí zvýšenou křehkostí a lámavostí kostí, což souvisí se ztrátou estrogenového ochranného faktoru před osteoporózou. Vznikají srdeční onemocnění a projevují se i jiné potíže.
Pro ženy po menopauze mohou být vhodným řešením rostlinné estrogeny, respektive látky, které se skutečným estrogenům velice podobají.
I když přímý zdroj estrogenu v přírodě nenajdeme, existují látky napodobující jeho účinky. Sója patří k nejbohatším přírodním zdrojům isoflavonoidů neboli fytoestrogenů, což jsou látky chemickou stavbou velmi podobné estrogenu. Ze sójových produktů však odborníci doporučují pouze ty fermentované – tempeh (sójový sýr), natto (kvašené boby), miso (sójová pasta), omáčky tamari a shoyu. Surové sójové boby, sójové mléko a podobně nejsou podle nejnovějších výzkumů ke stravování vhodné. Většina dovážené sóji je geneticky modifikovaná, což v sobě skrývá četná a velká rizika. Na bázi sójových isoflavonoidů jsou založeny některé volně prodávané doplňky stravy, často užívané ženami po menopauze.
Bohatým zdrojem fytoestrogenů je také jetel luční. Rovněž z něj jsou připravovány doplňky stravy, které lze volně koupit.
Kromě těchto dvou rostlin jsou fytoestrogeny přítomny v řadě dalších, nejvíce ve lněném a sezamovém semínku, ovsu, ječmeni a pšeničných klíčcích, luštěninách, vojtěšce, jablkách, mrkvi, granátových jablkách, kávě, lékořici (kořen), chmelu, pivu a šalvějovém oleji. Jejich konzumace je organismu prospěšná nejvíce, protože jde o přirozené zdroje, v nichž účinné látky nejsou intenzivně kumulovány. Je třeba vzít v úvahu, že účinek fytoestrogenů na organismus je stále předmětem intenzivního výzkumu a výsledky v jeho rámci dosahované nejsou jednoznačné.
Příznaky zvýšené hladiny estrogenu a 5 způsobů, jak ho uvést do rovnováhy
Kortizol, estrogen, inzulin: jak výživou dosáhnout rovnováhy nejdůležitějších hormonů