Játra jsou životně důležitým orgánem. Mají v těle funkci jakési chemičky, která se podílí jednak na trávení a látkové výměně, ale zároveň také zpracovává odpady, abychom jimi nebyli zahlceni. Svou roli mají játra také v boji s bakteriálními a virovými infekcemi. Játra jsou jsou nejtěžším orgánem těla. Zvládají víc než pět set funkcí.
Je mezi nimi produkce žluči, což je tekutina, která pomáhá trávit zejména tučnou potravu, podílí se na neutralizaci jedovatých látek a odvádí z těla některé léky, jedy a také cholesterol. V játrech se rovněž uchovává glykogen, mají na starosti produkci hormonů, spolupůsobí při rozkladu červených krvinek a syntéze bílkovin plazmy. Uchovávají mnoho důležitých vitamínů a minerálů – vitamíny A, D, B12, vitamín K, železo a měď.
V první etapě likvidace toxických látek z organismu játra využívají fermenty přeměny toxinů v méně škodlivé látky. Ve druhé fázi jsou škodliviny spojovány s jinými molekulami, aby se zvýšila jejich rozpustnost ve vodě. To organismu umožňuje bezpečně vyloučit nahromaděné toxické látky.
Ten, kdo je si vědom důležitosti toho orgánu pro své zdraví, vede zdravý způsob života založený na přírodních, průmyslově nezpracovaných potravinách, čisté vodě, pohybové aktivitě a používání netoxických prostředků osobní i bytové hygieny. Samozřejmě se vyhýbá alkoholu.
Nicméně někdy ani tohle všechno nestačí. Každý den je lidský organismus vystavován působení neuvěřitelného množství toxických látek – zejména, i když zdaleka nejenom ve městech. Mnoho faktorů typu znečištěného ovzduší, neustávajících automobilových zplodin, znečištěné vody i půdy, stejně jako umělých hmot všude kolem nás vytváří riziko pro lidské zdraví, přičemž při regulaci těchto jevů je jedinec víceméně bezmocný.
Měli bychom tedy tím spíše dělat to, co můžeme, abychom zvýšili své šance, že zůstaneme zdraví.
Jsou-li játra ve své detoxikační funkci po delší čas přetížena, začínají fungovat změněným způsobem. Místo odvodu toxických látek z organismu je začínají ukládat do tukové tkáně, kde zůstávají, dokud se funce jater nezlepší a mohou být bezpečně odstraněny.
Proto se někdy nemůžete zbavit nadváhy, ačkoli zdravě jíte a pravidelně cvičíte.
Příznaky přetížení jater:
- Chronická únava
- Bolesti hlavy, migrény
- Zamlžení mozku
- Neklid, deprese
- Záporné emoce
- Chronická bolest svalstva nebo kloubů
- Bolesti břicha
- Problémy s trávením tuků
- Alergie
- Větry, nadýmání, zácpy, průjmy
- Hormonální disbalance, prudké zvýšení váhy
- Uhry a jiné kožní problémy
- Nepříjemný zápach z úst
- Nadměrné pocení
Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám.
Jezte vyváženou stravu, kombinujte vysoce kvalitní živočišné bílkoviny s rostlinnými, fermentované potraviny, syrové ořechy a semínka.
Vyhýbejte se prozánětlivým olejům z řepky, kukuřice, sóji a slunečnice.
Pijte velké množství čisté vody.
Zvyšte příjem zdravých léčivých olejů, jako je kokosový olej, lněný a konopný olej.
Konzumujte nejméně 35 g vlákniny denně.
Vyhýbejte se cukru v každé podobě, ať si říká rafinovaný, hnědý nebo třtinový..
Nekonzumujte více než 20-25 g fruktózy denně.
Jezte co nejvíc zelené listové zeleniny s vysokým obsahem hořčíku, kyseliny listové, vitamínu C a B.
Jezte zdroje aminokyselin na bázi živočišných potravin i rostlin: vývar z kostí, kuřata a vejce, syrový špenát, petržel, zelí a řepu.
Jezte potraviny bohaté na síru, například vejce od volně chovaných slepic, brokolici, česnek, cibuli, chřest a zelí.
Artyčoky obsahují mimořádně biologicky cennou látku cynarin, který podporuje jaterní funkce a chrání zdraví jater. Podílí se také na zdravém vylučování žluči a působí jako prevence vzniku žlučníkových kamenů. Velké množství vlákniny, kterou artyčoky obsahují, podporuje detoxikaci a snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu. Navíc při diabetu pomáhají snižovat hladinu krevního cukru.
Kurkuma obsahuje aktivní látku kurkumin, dobře známou početnými příznivými účinky na lidské zdraví. Jsou například podporou fermentům likvidujícím karcinogeny. Svými mocnými antioxidačními a protizánětlivými účinky kurkumin povzbuzuje regeneraci jaterních buněk.
Ostropestřec mariánský je nejspíš nejúčinnějším rostlinným prostředkem podporujícím játra. Nejúčinnější složkou této pozoruhodné rostliny je flavonolignan Silymarin. Je to komplex několika látek, které se váží na membrány jaterních buněk, a zabraňují tak průniku toxických látek do jaterní tkáně. Kromě toho podporují regeneraci poškozených jaterních buněk, posilují imunitní systém a působí jako silné antioxidanty.
Povzbuzení metabolismu a hubnutí s využitím starobylého indického cvičení
25 pravidel štíhlosti