Chronickou únavou často trpí lidé toho nejaktivnějšího typu. Zpravidla se u nich projevuje ve věku 30-40 let a ne vždy je zřejmé, kde je konkrétní příčina tohoto vyčerpání. Mnozí jsou často přesvědčeni, že chronická únava je jakási norma, provázející současný životní styl: nedostatek spánku, šturmování v zaměstnání, stresy a podobně, to vše nám nedává šanci cítit se čile a svěže. Lékaři prý tvrdí, že normální člověk by se neustále unavený cítit neměl.. Každopádně by jej měl alespoň na chvíli vrátit na správnou kolej spánek. Ale pokud někdo zcela ztratí zájem o smysluplnou práci, která by jej naplňovala i o samotný život, svěsí ramena a v očích se mu začnou hromadit slzy zármutku nad jeho vlastním osudem, měl by zvážit návštěvu lékaře. A měl by to udělat co možná nejrychleji, obzvlášť pokud se takováto nálada opakuje např. i poté, co se vrátil z dovolené. Vždyť chronická únava může být důsledkem opravdu vážných problémů jeho organismu.
Pokud člověk ztratí motivaci k práci, nemá ani radost ze života a začala se u něj projevovat skutečná klinická deprese, je docela možné, že je skutečnou příčinou neustálého pocitu únavy právě ta. To může být důsledkem nedostatku serotoninu — hormonu štěstí — v mozku, což vede ke sklíčenosti v rámci celého nervového systému. Ten pak začne předávat signály po celém těle zpomaleně a výsledek toho je, že pak člověk bude jen sotva cítit radost a jakékoli úsilí začne vnímat spíše jako nějaké mučení. Ten, u koho se opravdu vyvine deprese, může třeba delší dobu vůbec nevycházet z bytu. V takovéto situaci je namístě co nejrychlejší náprava pomocí speciální léčby.
Mnozí lékaři se shodují, že při rozvoji syndromu chronické únavy hraje významnou úlohu psychický stav, v jakém se dotyčný člověk po většinu času nachází, například pokud je třeba nucen zabývat se prací, která se mu nelíbí.
Nebudeme vám radit, aby jste změnili oblast činnosti (byť by to bylo ideální řešení), protože to často ani není možné, nebo to nejde uskutečnit v dohledné době. Naše rada zní najít si koníčka, jenž vám poskytne jakýsi «výpustní ventil». Navštěvujte přátele, začněte se zajímat o nějaký sport, pořiďte si čtyřnohého přítele nebo se pusťe do nějakých ručních prací. Snažte se vyvážit nespokojenost s prací nějakými jinými kladnými emocemi. Dosáhnete tak rovnováhy myšlenek a vaše síly se vám vrátí.
Proč by ženy neměly chodit spát s mokrými vlasy
Jste u konce sil?