Jablečný ocet je prastarý lidový prostředek léčby řady neduhů. Býval po ruce v každé domácnosti, protože zdroj, z něhož se vyráběl – jablka – byl snadno dostupný a jeho příprava poměrně jednoduchá. Kromě jiného praktického využití v domácnosti se používal při nejrůznějších zdravotních problémech, k čištění a dezinfekci, k odstraňování vší, ošetřování bradavic a také při léčbě ušních nemocí. Už Hippokratés hovořil o jeho využití při čištění ran. Jablečný ocet byl také prostředkem k odstraňování bradavic a jiných kožních problémů. Používán byl i jako konzervační prostředek. Přestože řada účinků jablečnému octu připisovaných nebyla dosud vědecky potvrzena, některé moderní studie dokládají i konkrétní léčebné účinky.
Přírodní nefiltrovaný jablečný ocet obsahuje velké množství aminokyselin (jablečnou, citronovou, mléčnou, šťavelovou a jiné), vitamínů (А, В1, В2, В6, С, Е), stopových prvků a minerálů (draslík, měď, křemík, hořčík, vápník a železo).
Jablečný ocet dokáže likvidovat mnoho zdraví škodlivých patogenů včetně bakterií (například e-coli). Podporuje také stabilní nízkou úroveň krevního cukru. Některé klinické studie prokazují příznivé působení jablečného octa na hladinu cholesterolu, snížení objemu krevního tuku a snížení krevního tlaku.
Jablečný ocet bývá také často doporučován jako účinný prostředek takzvané očisty organismu, což je velký hit nejméně poslední desítky let. Odborníci se však shodují, že všechny halasně doporučované detoxikační a očistné kůry jsou spojeny s rizikem vysoce překračujícím jejich pochybný přínos. Něco jiného je odlehčující dieta upřednostňující lehčí stravu, drůbež, ryby a zeleninu a něco jiného „detoxikace“. Organismus skutečně nepotřebuje, aby byl jakkoli „čištěn“. Tělo se dokáže očistit samo a má k tomu také velmi účinné nástroje – ledviny a játra.
Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou. Právě ona je spojena s některými jeho vyhledávanými prospěšnými vlastnostmi – pomocí při hubnutí, odbouráním tuků, snížením cukru a cholesterolu. Přesto však stále zůstává kyselinou a jako taková může lidskému organismu také škodit. Má-li jablečný ocet prospívat, musí být jeho konzumace omezená a je třeba dodržovat při ní jistá pevná pravidla.
Omezování krevního cukru je důsledkem zpomalení pohybu natrávené stravy ze žaludku do pokračování trávicích cest, které jablečný ocet způsobuje. Jenomže u některých stavů může právě tato vlastnost jablečného octa vyvolat potíže a zhoršení – kupříkladu u cukrovky I. typu. Jablečný ocet nejenom způsobuje zadržování potravy v žaludku a tím prodloužení pocitu sytosti, ale může také vyvolat dlouhodobé nechutenství a trávicí potíže (nevolnost).
Pravidelná konzumace vyššího množství jablečného octa souvisí s osteoporózou, snížením hladiny draslíku v krvi a dalšími poruchami biochemických hodnot. Kyselina octová rovněž poškozuje zubní sklovinu. Mohla by také způsobit poleptání jícnu – tento případ je doložen u případu konzumace jablečného octa ve formě tablet.
Je možné dohledat i případy poleptání či popálení kůže u lidí, kteří působením jablečného octa chtěli podomácku léčit své kožní problémy.
Opatrní musejí být lidé, kteří užívají určité léky – především na cukrovku, srdeční potíže a také diuretika, podporující vylučování moči.
Jestliže se někdo rozhodne využít pozitivních vlastností jablečného octa, měl by dbát na některé zásady. Především nekonzumovat jablečný ocet neředěný, ale přidat si ho do většího množství vody. Začínat s konzumací malého množství a zjistit, jaká je reakce organismu. I když snáší jablečný ocet dobře, neměla by denní dávka překročit maximum: 2 polévkové lžíce, to je 30 ml. Myslet si, že když jablečný ocet podporuje hubnutí, pak zvýšení jeho příjmu hubnutí ještě posílí, je velmi nebezpečný omyl. Hubnutí posílí pravidelný příjem méně kalorické stravy, dostatek zeleniny, tekutiny a fyzická aktivita.
V zájmu ochrany zdraví svých zubů by nikdo neměl pít roztok s jablečným octem poté, co si vyčistil zuby – a po vypití by měl počkat alespoň půlhodinu, než si zuby půjde čistit. Lepší rovněž je pít naředěný ocet ze sklenice brčkem, aby jeho kontakt se zuby byl alespoň co nejvíce omezen. A po jeho vypití si důkladně a opakovaně vypláchnout ústa vodou.
Lidé se žaludečními, respektive trávicími problémy by se měli konzumaci jablečného octa vyhnout.
Jídlo posilující imunitu
Kdy a jak pít vodu