Pěkné nohy s jemnými patami jsou pro ženu stejně důležité jako dokonale upravené ruce. Stejně jako je třeba v podstatě stále pečovat o ruce, vyžadují péči i nohy. Kůže na nohou má větší sklon k vysoušení, na chodidlech se rychle vytváří zrohovatělá vrstva, vznikají v ní otlaky a hluboké praskliny, sahající až do citlivé živé tkáně. Koho tento problém trápí, ten moc dobře ví, jak bolestivé to je.
Existuje nemálo způsobů, jak se zbavit prasklin na patách, postupů předepisovaných lékaři i metod lidové medicíny, které s úspěchem používaly naše prababičky. Ovšem ideální by bylo, kdyby situace vůbec nedospěla tak daleko. To vyžaduje skutečně důslednou, pravidelnou péči o pokožku. Hlavní příčinou vzniku popraskaných pat je nedostatek vlhkosti. Dehydratace kůže na chodidlech je příčinou vzniku trhlinek a prasklin různé velikosti. Zdravá chodidla by však měla být měkká, kůže na nich vláčná a jemná. Co je příčinou suchosti kůže na chodidlech? Především různé otlaky a nošení bot neodpovídající velikosti, používání drsných mýdel a přehnané drhnutí chodidel pemzou. Neblahý je vliv ponožek z umělých vláken, ve kterých se nohy potí a nevětrají. Můžete rovněž mít nedostatek vitamínů a minerálů. Svoji roli sehrávají také různá onemocnění kůže, věk i užívané léky a v neposlední řadě mechanická zátěž, kterou mohou způsobovat dlouhé stání nebo nadváha.
Jak předcházet vzniku prasklin?
Pokožku hydratovat a ošetřovat zvláčňujícími krémy, oleji a přírodními vosky.
Jak postupovat, když problém už vznikl?
Pokud už silná vrstva zrohovatělé a popraskané kůže vznikla, můžeme ji odstranit mechanicky – obrušováním. To má svá rizika. Jednak to může být bolestivé, jednak můžeme překročit přiměřenou míru. Velkou pomocí jsou různé krémy, které se na trhu vyskytují v hojném počtu. Velmi účinné jsou ty s obsahem glycerinu a kyseliny glykolové. Změkčí ztvrdlou vrstvu, která jde pak odstranit třeba jen třecím ručníkem. Pokud už paty praskají, je nejvhodnější volit krémy a masti obsahující antibakteriální a antimykotické složky
Jaké jsou prostředky léčby popraskaných pat v domácích podmínkách?
Než zahájíte léčbu v domácích podmínkách, vždycky se nejprve obraťte na dermatologa, aby vyloučil různá onemocnění, která rovněž mohou být příčinou vzniku popraskaných pat.
Těmito příčinami mohou být:
Diabetes nebo narušená funkce štítné žlázy.
Avitaminóza, především nedostatek vitamínů A a E.
Plíseň nebo infekce.
Pokud byly závažnější onemocnění nebo plíseň jako příčina vzniku popraskaných pat vyloučeny, můžete začít zkoušet domácí léčbu. Vaše úsilí by se mělo zaměřit trojím směrem: na dietu, hojivé koupele nohou a změkčující krémy a masti spojené se zábalem nohou.
Dieta.
Velmi častou příčinou bolestivého praskání pat je nedostatek retinolu a vitamínu E v organismu. Na retinol – vitamín A – respektive na betakaroten jsou bohaté všechny plody žluté, oranžové a červené barvy a také zeleně zbarvená listová zelenina. Živočišný retinol obsahují mléko, vejce a játra. Doporučená denní dávka je 0,8 mg za den. Pokud byste se však rozhodli doplňovat retinol lékovou formou, poraďte se s lékařem. Jeho užívání není například vhodné pro těhotné. Krom toho se snadno můžete předávkovat. Je tedy lepší udržovat prospěšnou hladinu tohoto vitamínu konzumací ovoce a zeleniny.
Vitamín E je hojně zastoupen v přírodních olejích, především olivovém, mandlovém, z pšeničných klíčků a sezamu. Bohaté jsou na něj slunečnicová semínka, máslo, mléko, lískové oříšky, vejce, sója, salát, maso savců, některé tučné ryby. Doporučená denní dávka je u mužů 10, u žen 8 miligramů.
Rychlost hojení prasklin podpoříte konzumací čerstvých zeleninových salátů a ovoce. Doporučuje se také polknout hned ráno lžíci olivového nebo sezamového oleje. Kromě toho, že olej zlepší stav vaší pokožky, vlasů a nehtů a rozsvítí barvu obličeje, bude příznivě působit na řadu problémů trávicího ústrojí.
Avšak i dietu raději předem konzultujte s lékařem.
Hojivé koupele nohou.
Hojivé koupele nohou jsou velmi důležitou etapou léčby popraskaných pat. Voda nemá být ani horká, ani příliš chladná. Její teplota vám má být příjemná. Koupel můžete provádět poté, co odstraníte zatvrdlé vrstvy kůže, nebo naopak po lázni citlivě rozměklou svrchní vrstvu odstranit vhodnou škrabkou, nejlépe skleněnou, kterou se neporaníte. Pemza kůži spíše třepí a velmi ji ztenčuje, proto se jí raději vyhněte. A v žádném případě nepoužívejte nůžtičky nebo pilníky. Do vody můžete přidat nejrůznější přísady, které dezinfikují, léčí a změkčují. Pár zrníček hypermanganu, heřmánkový extrakt,zelený i černý čaj, přípravky betadine nebo jodisol, konopný, levandulový nebo tea tree olejíček.
Důležitou součástí hydratačního a reeneračního ošetření v hojivé lázni je pak opravdu důkladné, pečlivé a přitom jemné osušení nohou. Nejenom chodidel a pat, ale i prstů a meziprstních prostorů.
Další etapou pak je použití změkčujících krémů a mastí. Po koupeli a eventuálním odstranění změkčené vrstvičky zrohovatělé kůže chodidla silně namažte krémem či mastí, nasaďte na ně igelitové sáčky, které podpoří vsakování krému a přetáhněte čistou ponožku ze stoprocentní bavlny. Na nohou ponechte přes noc.
Lidové prostředky k léčení popraskaných pat.
Samozřejmě existují i tak zvané „babské rady“. A mnohdy velmi účinné.
Chodidla můžete přes noc namazat silně sádlem. Samozřejmě nesoleným. Opět vsuňte do igelitových sáčků a natáhněte čistě bavlněné ponožky. Velmi dobrou službu vám také prokáže tvaroh, který navíc chladí, a zmírňuje tak riziko vzniku zánětu v prasklinkách.
Cibulové mazání
Drobně nakrájejte sklenici cibule. Na pánvi velmi mírně rozehřejte sklenici olivového oleje a cibuli v ní lehce poduste. Vypněte oheň a nechte stát, dokud olej nevystydne. Potom odstraňte z oleje cibuli, přelijte ho do vhodné nádoby a zahřívejte nad párou. Přidejte k oleji 30 gramů včelího vosku, počkejte, dokud se úplně nerozpustí a odstavte nádobku z páry. Po koupeli nohou bohatě naneste toto mazání na chodidla, zejména na praskliny a opět použijte igelitové pytlíky a čistě bavlněné ponožky.
Propolis
Sklenici mandlového oleje zahřejte nad párou, přidejte 10 gramů propolisu a 30 gramů včelího vosku. Když se rozpustí, sundejte z páry a nechte vychladnout. Opět aplikujte po koupeli, s využitím igelitu a bavlněných ponožek.
Oleje
Lidové léčení pracovalo s velkým množství olejů, ke kterým se přidávaly extrakty různých bylin. Také vy můžete třeba do mandlového nebo olivového oleje použít éterické oleje z jalovce, heřmánku, česneku, levandule, karafiátu, mateřídoušky nebo cibule. Stačí přidat 3–5 kapek éterického oleje k oleji základnímu.
Med
Lidová medicína využívala také medu. Moderní výzkum jeho hojivost potvrzuje a vysvětluje. Med totiž poskytuje vlhké hojení, které zabraňuje růstu bakterií, a to i při těžkých infekcích. Antiseptický účinek medu je způsoben tím, že při jeho výrobě do něj včely přidávají enzym glukózooxidázu. Ten způsobuje, že v medu neustále vzniká malé množství peroxidu vodíku, což je účinné antiseptikum. Stačí ho zcela nepatrné množství. Naneste med hustě na otevřené trhlinky v kůži, zabalte igelitem a natáhněte ponožky. Opět nechte působit přes noc.
Velmi důležitá je úzkostlivá hygiena. Ručníky, ponožky a vše co používáte k ošetření nohou, perte odděleně. Nic z toho nepoužívejte dvakrát. Přes den praskliny co nejvíce chraňte před dehydratací a možným průnikem infekce. Noste vhodnou obuv a ponožky z přírodních vláken. Péče o popraskané paty musí být pravidelná a důsledná.
Vbočený palec: rady osteopata
Jak poznáme cukrovku druhého typu: hlavní příznaky onemocnění