Americký dietolog Peter C. Leport si všiml pěti rozšířených zlozvyků, jichž se lidé dopouštějí nedlouho před spaním, a v důsledku toho přibírají na váze. Podle jeho slov ten, kdo se zlozvyku nedokáže zbavit, ohrožuje nejenom svou postavu, ale i zdraví.
1. Nedostatečná pozornost večernímu jídlu
Jak Leport uvádí, je velice časté, že lidé plánují večerní účast na přátelském posezení či pozdní večeři po návštěvě koncertu nebo divadla, ale vůbec nezahrnují takto získané kalorie do celodenního příjmu potravy. Tohle večerní jídlo jim tak nějak splyne s celkovým společenským rázem akce a zkrátka na ně zapomenou. To je špatně. Pokud si hlídáme váhu, musíme s ním počítat už předem. Buď snížit celkový denní příjem nebo přidat na pohybu, sportování, zkrátka na výdeji.
2. Bezmyšlenkovité zobání před televizorem
Velice časté. Leport potvrzuje, že spousta lidí má sledování seriálu spojené s uzobáváním různých dobrot. Popcornem počínaje a kolečky pikantního salámu konče. Umocňuje jim to požitek ze zábavy. Někdo si zas dá kávu, ale ke kávě si rád dá něco sladkého… Peter Leport doporučuje uklidit z dosahu všechny podobné lahůdky. Lepší je postavit si k ruce talíř s nakrájenou zeleninou nebo kousky ovoce. Přičemž i u nich je třeba znát míru. Nezapomínejme, že jíme na noc.
3. Alkohol
Nejen že je kalorický, navíc zhoršuje usínání a kvalitu spánku. Neklidný spánek stimuluje vyplavování hormonu hladu ghrelinu. Dokonce vás hlad může probudit. Čím to končí, je jasné. Buď uprostřed noci rabujeme lednici, nebo se po ránu cpeme nevhodnými potravinami ve velkých porcích. A kila přibývají.
4. Démon monitoru
Modravá záře monitoru má podle Leporta jednoznačně vliv na kvalitu spánku. Minimálně hodinu před spaním bychom všechnu podobnou elektroniku měli vypnout. Stejně jako v případě alkoholu musíme zmínit hladový hormon, který je při neklidném a nekvalitním spánku vyplavován ve zvýšené míře. Následkem je samozřejmě přibírání na váze.
5. Vstávání na poslední chvíli
Každý si rád pospí. Mnoho lidí proto nastaví budíka na nejzašší možnou hodinu, jiní vstát nedokážou a pak se řítí na poslední chvíli z domova. Do takového schématu samozřejmě snídaně nezapadá, není na ni čas ani prostor. Peter Leport patří k zastáncům pravidelné, v poklidu konzumované snídaně. Zdůrazňuje zejména její význam pro lidský metabolismus. Správně sestavená snídaně je podle něj zárukou, že nebudeme trpět hladem a dohánět co se dá náhodným pojídáním chlebíčku v kantýně nebo čipsů ze sáčku zapomenutého v pracovním stole a pak se ještě přecpávat při obědě.
Osm věcí, které bychom měli zvládnout do 8 ráno
3 věci, které nás mohou potkat, chodíme-li pozdě spát