«Ani množství jídla, ani jeho dělení do malých dávek a konec konců ani jeho složení nemůže být cílem», tvrdí autor «Systému řízení zdraví» doktor Dmitrij Šamenkov. «To jsou pouhé stravovací indikátory. Cíl znamená optimální životní činnost s kladným emočním tonusem, to jest – zdraví». Uvádíme úryvky z kapitoly věnované výživě z knihy o řízení zdraví, jejíž vydání se připravuje.
Proč diety nefungují
Spouštěcím stimulem jídla je snížení koncentrace živin v krvi. Informace o tomto faktu dorazí do laterálního jádra hypothalamu a vzniká impuls bezprostředně následovaný chováním směřujícím k získání potravy, respektive materializací pocitů hladu.
Vstřebávání je nejdůležitějším prvkem tohoto procesu. Jeho intenzita závisí ve značné míře na tom, jaká je v krvi koncentrace živin.
I když se člověk uchyluje k dietním omezením, organismus stejně tak či onak využije své vstřebávací schopnosti a doplní ze zkonzumované potravy všechno, co potřebuje. Proto diety nefungují a proto jsou tak častá selhání při pokusech o nastolení tak zvaného správného stravovacího režimu.
Organismus si vybírá sám
Lidský organismus si samostatně vybírá ty živiny, které uspokojují jeho metabolické potřeby – v opačném případě by mu hrozil zánik.
Uvědomte si, že jestliže máte doma nacpanou ledničku, nebude organismus inklinovat k hledání potravy, která je optimální pro vaše zdraví, ale takové, k jejímuž získání bude nucen vydat nejmenší množství energie. To je samozřejmě špatně. A to ještě nezmiňuji skutečnost, že dlouhodobým skladováním ztrácejí potraviny svou výživovou hodnotu.
Naprostý ideál znamená získávat jídlo fyzickou aktivitou, to znamená ulovit rybu nebo něco vypěstovat. Ale ani chůze do obchodu nebo na trh není o nic méně fyziologická, protože k tomu buď jak buď musíme vyvinout jistou sílu, nehledě na to, že peníze jsou pro nás ekvivalentem naší vlastní duševní či jiné práce. Mozek tohle bere do úvahy, o tom nepochybujte.
Než se vydáte do obchodu nebo třeba do restaurace, napište si seznam toho, co potřebujete, respektive co chcete sníst. Bude vámi totiž zmítat touha koupit a sníst nejen všechno, co váš organismus potřebuje, ale i to, co je z hlediska jeho potřeb naprosto zbytečné.
Přes veškeré nutkání se držte seznamu a kupte nebo snězte přesně to, co na něm máte, nic víc a nic míň.
Jak zjistit, jaký komplex potravin organismus potřebuje
Musíte se posadit a zformulovat, co byste vlastně chtěli jíst. Pokuste se zbavit společenských dogmat a různých chytrých myšlenek, které vás budou orientovat na to, co údajně je prospěšné a co ne. Když budete přesní, dokáže organismus na základě těchto údajů ideálně zformovat náležitý komplex potravin. A víc než to, on totiž moc dobře ví, co která potravina obsahuje a automaticky vám ji bude napovídat. Důležité je, abyste přitom pociťovali uspokojení.
Jak správně jíst
- Důležité je soustředit pozornost na veškeré pocity spojené s procesem trávení, aby se vytvořila zpětná vazba.
- Jíst máte začínat v okamžiku, kdy se v břiše dostaví fyziologický pocit hladu. .
- Při přípravě jídla můžete mít pocit, že vlastně nemáte hlad. Počkejte, až se pocit hladu objeví. Poseďte, sledujte své pocity a jakmile začne pocit hladu sílit, dejte se do jídla.
- Musíte si uvědomit, že z jídla organismus dostane pouze to, co skutečně potřebuje, a to pouze tehdy, když mu v tom nezabráníte pod vlivem falešných představ o vlastní nedokonalosti.
- Jakákoli předchozí činnost musí být před jídlem dokončena — ať je to fyzická aktivita, myšlenkový proces nesouvisející s jídlem nebo sledování televize. Normou je rozdělit jakoukoli práci na menší jednotlivé a ukončené úseky.
- Je nezbytné dopřát si na jídlo dostatek času a nejíst ve spěchu. Kolik konkrétně potřebujete času si stanovíte sami.
- Jídlo začíná už v okamžiku, kdy cítíme jeho vůni. Dalším vjemem je barva jídla. Cítili jste vůni jídla, viděli jeho barvu, vložili jste kousek do úst a cítíte jeho chuť. Věnujte pozornost všem těmto jeho komponentům: barvě, vůni i chuti. To je velmi důležité pro vytvoření zdravých zpětných vazeb. Bez nich není možné zdravé stravovací chování.
- Žvýkání je nejdůležitější etapa. Norma předpokládá, že pokud chceme spustit normální trávicí proces, jídlo žvýkáme co nejpečlivěji.
- Nejezte při jednom jídle věci, které byste nepoložili vedle sebe na talíř. Máte-li chuť na dort i na polévku, budete si muset vybrat jen jedno z toho.
- Když jste jídlo pečlivě přežvýkali, procítili dokonale všechny nuance jeho chuti, vůně i barvy a pociťujete první příznaky sytosti, přestaňte jíst.
- Normální je jíst pětkrát až sedmkrát denně. Některé jídlo bude větší, jiné menší, to se uspořádá fyziologicky.
- Spotřebu soli a cukru je třeba omezit, nejlépe je vůbec je vyřadit z jídelníčku. Cukr je rychlý sacharid a sladkého je v přírodě dost i tak: med, ovoce čerstvé i sušené. Jak budete snižovat množství soli v jídle, uvědomíte si, že jste o ni vlastně ani moc nestáli. Používejte hrubou sůl. Například mořskou.
- Nezapíjejte jídlo vodou ani žádnými jinými nápoji. Nechte po dojezení uplynout nějaký čas. Pití čaje nebo jiného nápoje je samostatným příjmem potravy a je třeba provádět ho podle stejných zásad, jako jakýkoli jiný kalorický příjem. Maximum, co si můžete dovolit, jsou jeden či dva hlty vlažné vody, nic víc.
- Poté, co přijmete potravu, se rozhodně nedávejte ihned znovu «do boje». Je zásadně důležité udržet alespoň hodinku emocionální klid, jinak nemůže proběhnout plnohodnotné trávení. Organismus pracuje integrálně. Jestliže se ihned po dokončení jídla ocitnete v nějakém silném stresu, bude se tělo chtít jídla zbavit. Po 5-10 minutách krátkého odpočinku vsedě či vestoje se věnujte něčemu, co vám působí potěšení.
- Jídlo, které vám zbude potom, co se dostaví první pocit sytosti, musíte vyhodit. Nenechávejte ho na někdy později. Postupně se naučíte vařit i odhadovat porce tak, že vám žádné zbytečné jídlo zůstávat nebude.
- Samozřejmě, že po jídle si nechoďte lehnout, narušili byste tím veškerou fyziologii trávicího traktu.
- Odlehčovací časové úseky vašemu stravování jenom prospějí. Minimálně jednou do týdne je krajně prospěšné jíst jen jednoduchá jídla. Může se vám to stát samostatnou pravidelnou metodou zlepšení systému výživy.
Faktory napomáhající účinnějšímu trávení
Dýchání má pro zdravou výživu velký význam. Dýchání z břicha, čerstvý vzduch, pravidelné procházky a fyzická aktivita jsou pro správný průběh trávicího procesu nezbytné.
- Při jídle nepřijímejte žádné informace.
- Nepouštějte se do jídla, jste-li ve stresu, a už vůbec se nesnažte stres «zajídat». Založte si deník své výživy, veďte si záznamy o úrovni stresu, zapisujte, co kdy jíte.
Bezproblémové trávení. 10 potravin, které usnadňují život střevu a prospějí našemu zdraví.
Flexitariánská dieta: deset důvodů, proč zkusit hubnout bez stresu