Zná to každý. Největší hlad máme, když držíme dietu. Existuje ovšem mnoho příčin, proč pociťujeme „falešný“ hlad. Ujišťuje o tom americká dietoložka Lauren Minchenová. Kdy se nám tedy jenom zdá, že je čas se posilnit a jak s tím naložit?
1. Přísná dieta
Jakákoli dieta vede buď k deficitu kalorií nebo výživových látek. Jenomže ošidit organismus není tak snadné. Čeho se mu nedostává, to si žádá doplnit. Takže se nedivte, žádá-li před spaním zrovna rohlík.
Řešení: zvolte vyváženou dietu. Nikdy se nedejte na dietu povolující jíst jenom bílkoviny, živit se pouhou rýží anebo nutící omezit denní příjem na 700 kilokalorií.
2. Nedostatek spánku
Pokud se nevyspíte, bude tělo od rána žádat sacharidy, aby energii nabralo z nich.
Řešení: dostatečně spěte. Nejpozději dvě hodiny před spaním snězte něco lehkého a snažte se (poctivě se snažte!!!) nekoukat do tří do rána na seriál.
3. Stres
Nebo zkrátka emocemi nabitý život. Někoho stresové situace připraví o chuť k jídlu, jiní naopak své vzlety i pády zajídají. Můžou za to stresové hormony adrenalin a kortizol.
Řešení: naučte se s emocemi pracovat. Meditujte, cvičte jógu, procházejte se na čerstvém vzduchu a je-li to třeba, obraťte se na lékaře.
4. Zrychlený metabolismus
Čím rychlejší je váš vrozený metabolismus (který se může a v průběhu života dozajista bude měnit), tím více „paliva“ vaše tělo potřebuje.
Řešení: smiřte se s tím. Netrapte se zbytečně a poněkud zvětšete porce. Někdy zkrátka musíme svému tělu důvěřovat.
5. Nedostatek tekutin
„Hlad je převlečená žízeň“, říkává se. Organismus si skutečně může splést nedostatek tekutin s hladem. Podle tvrzení dietologů až v 60 procentech případů tomu tak je. Poznávacím příznakem je chuť na něco zcela konkrétního, od stejku po croissant.
Řešení: pijte vodu. Pijte pokaždé, když máte pocit, že byste se měli něčím posilnit. Pokud hlad nepomíjí, je skutečně čas na jídlo.
6. Nedostatek vitamínů a minerálních látek
Pokud jídelníček vypadá na první pohled OK, ale přesto jste celý den hladoví, může být problém nikoli v kvantitě, ale v kvalitě.
Řešení: zkontrolujte svou výživu. Ujistěte se, že v potravě dostáváte dostatek bílkovin, tuků i sacharidů a že je v ní zelenina a ovoce v dostatečném množství.
7. Alkohol
Alkohol je sice sám o sobě dost kalorický, přesto však nás už jenom mírná podnapilost vede ke konzumaci těžších jídel, navíc ještě ve větších objemech. Jedním z důvodů je fakt, že lihoviny podporují odvodňování organismu.
Řešení: střídejte víno s vodou. Nebo pijte vůbec místo vína vodu.
8. Snížená úroveň krevního cukru
Když pociťujete hlad, úroveň krevního cukru klesá přirozeně. Pokles však také může svědčit o zdravotních problémech. Ke snížení úrovně krevního cukru může rovněž vést nadměrná konzumace sladkostí.
Řešení: jezte bílkoviny. Až budete mít příště chuť na koblihu, dejte si raději kousek kuřecích prsíček.
9. Nárůst fyzické zátěže
Pokud jste si začali nakládat větší zátěž při tréninku, není se co divit, že tělo žádá kompenzaci. Totéž platí pro kojící maminky.
Řešení: nemořte se hladem! Ale nejezte ve fastfoodu. Prostě zvětšete porce a večer si místo jednoho jablka dejte dvě.
12 způsobů jak zpomalit metabolismus, aniž byste to chtěli
Když tělo volá o pomoc: 15 důležitých signálů