Pomoc při nemoci nemusíme vždycky hledat v lékárně. Abychom nad onemocněním zvítězili, můžeme využít léků, které nám nabízí příroda. Dokonce jsou většinou po ruce v každé domácnosti.
Je známo, že antibiotika mají řadu vedlejších účinků. Krom toho jejich časté užívání vede ke vzniku rezistence. Abychom chorobu porazili bez vedlejších škod pro organismus, můžeme zkusit využít léčivých vlastností následujících pěti běžných kulinářských přísad.
1. Česnek. Silné přírodní antibiotikum a antivirotikum. Pomáhá proti infekcím, včetně plísňových. Dokáže zlikvidovat zlatého stafylokoka nebo bakterii E. Coli a také salmonelu. Pomůže při bolavém krku a zánětech horních cest dýchacích, při nemocech plic a dýchacích potížích. Podporuje vykašlávání.
2. Cibule. Účinné antibiotické působení cibule je využíváno při onemocněních horních cest dýchacích. Pomáhá při kašli a rýmě, kdy ji můžeme užívat ve formě cibulové šťávy a čaje. Můžeme přímo vdechovat silice z čerstvě rozkrojené cibule, což pomáhá při zánětlivých onemocněních nosní dutiny. Cibule pomáhá léčit také zánět středního ucha: čerstvou cibulovou šťávu nakapeme na tampón a vložíme do ucha. Cibule má řadu dalších léčebných účinků, hojí rány, brání vzniku krevních sraženin, je účinná při spáleninách. Kromě toho snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu.
3. Heřmánek. Heřmánkový čaj má antibiotické a protihorečnaté účinky. Heřmánek rovněž působí dezinfekčně, ulevuje podrážděnému žaludku, zmírňuje křeče. Zánětlivá onemocnění očí, vyrážky, bolavé zuby a dásně – na to všechno výborně působí odvar z heřmánku. Krom toho heřmánek zklidňuje podrážděné nervy, působí proti nespavosti. Čaj připravíme snadno: vrchovatou čajovou lžičku dáme do 1/4 litru vody pouze spařit a necháme krátce vyluhovat. Na obklady, např.na zánětlivé oči nebo bolestivý podbřišek spaříme polévkou lžíci heřmánku ¼ mléka a necháme krátce vyluhovat.
4. Zázvor. Je výborným preventivním prostředkem. Inhibuje baktérie, je účinný při zánětlivých procesech, problémech s trávením, rýmě a chřipce. Stimuluje krevní oběh, prohřívá celé tělo, posiluje imunitní systém. Má však i svá „ale“: je zcela nevhodný pro děti a dlouhodobě nemocné, např. diabetiky. Kombinován s některými léky může působit zdravotní potíže, musíme se tedy o vhodnosti jeho užití informovat u lékaře nebo lékárníka.
Denní dávka sušeného zázvoru nemá být vyšší než 1 g, čerstvého 4 g – to platí i pro zcela zdravé osoby! Předávkování může vést k nevolnostem, zvracení, pálení žáhy, průjmu i srdečním poruchám.
5. Oregáno. Středomořská varianta naší Dobromysli má silné antiseptické účinky. Oregánové silice působí antibakteriálně proti zánětům i proti plísním, tiší bolest, jsou účinné proti kašli a při bolestech v krku. Kromě toho zlepšují zažívání, neboť zvyšují vyměšování žluči, pomáhají při léčbě vnitřních infekcí a střevních potížích. Zklidňují psychiku a jsou účinné při migrénách. Žvýkání listů oregána pomůže při bolesti zubů.
Koření na místě léků
Deset zabijáků obávané nemoci. Potraviny, které pomáhají přemoci rakovinu.