Je obecně známo, že naši váhu či nadváhu ovlivňují faktory dvojího druhu.
- Příčiny fyziologické
- Příčiny psychologické
Chtěla bych se věnovat příčinám psychologickým, protože právě ony po mém soudu sehrávají rozhodující roli při vzniku tukových polštářů.
Tuk v roli ochránce
Před čím nás chrání tuk?
1. Tuk nás chrání před křivdami, jimiž je naplněna naše duše. Všimněte si, že jakmile vás někdo rozzlobí nebo urazí, reagujete konzumací rychlých sacharidů, neboli uhlohydrátů: tyčinky, bonbóny, čokoláda…
Místo abyste na křivdě zapracovali v psychickém slova smyslu, obklopíte ji teplým polštářkem tuku, uložíte ji hluboko… a navždy.
2. Tuk nás dokáže ochránit před výbuchem emocí. Například vám někdo dlouhodobě leze na nervy nebo se na někoho zlobíte, ale nemůžete dát své emoce najevo, musíte je v sobě skrývat a dusit. Tak je zajídáte. (Hněv se projevuje napětím v oblasti úst a žvýkavé pohyby pomáhají napětí uvolnit.)
3. Tuk nás dokáže ochránit před setkáními či povinnostmi, do kterých se nám nechce. Všem například říkáte, že byste se chtěla vdát, ale zarůstáte tukem přímo kosmickou rychlostí. Ženy často nezdary v osobním životě zdůvodňují nadváhou a jakkoli je to podivné, za obezitou schovávají svou nevůli k založení rodiny.
4. Tuk vám dokáže zabránit v dosažení kariérních cílů i jiných met v oblasti seberealizace. Ve vědomí mnoha lidí je sociální úspěch pevně spojen se štíhlostí.
Sedíte v práci, která vám odjakživa lezla krkem. Omrzela vás práce a omrzeli vás všichni kolem. Ale neodejdete, protože máte strach vyjít ven se svým rozměrným tělem. Všichni by na vás koukali a pomlouvali by. K čemu vám jsou jejich soudy, když už jste se sama rozhodla: do práce se berou jenom štíhlé a krásné, tzn. vás by nikde nepřijali. Proto je lepší sedět, trpět a zajídat svůj žal s myšlenkou, jak je život nespravedlivý.
5. Tuk vás ochrání před obavami a strachem. Prošli jste v životě těžkým traumatem, které silně zasáhlo vaši psychiku. Aby vás ochránil před možností opakování traumatu, staví váš organismus tukové barikády.
6. Tuk chrání před nudou. Jídlo je vaše jediná životní zábava. Jíte, abyste si udělali alespoň nějakou radost. Mohli byste, pravda, mít psa, nebo kočku, zajít na plovárnu nebo se jít projít, ale copak je v tom tolik pohodlí, jako v čokoládové tyčince?
7. Tuk vás chrání před samotou. Nemáte přátele, zábavnou práci, ani koníčka. Nechodíte do divadla, nezpíváte karaoke a nenavštěvujete konference. Vaše trasa je mezi domovem a prací. Nemáte do čeho vložit svou energii, proto ji všechnu investujete do trávení potravy.
8. Tuk vám může bránit v něčem pro váš život velmi významném. Něčem, co byste rádi získali…
Chcete-li jít po cestě ke štíhlosti, čeká vás velká psychologická práce. Můžete se do ní pustit sami nebo s pomocí psychologa. Podle mého názoru je lepší obrátit se na odborníka, protože dosáhnout samostatně změny určitých omezujících názorů, obav a negativního naprogramování, je dosti složité.
Vždyť co to vlastně je, nadváha? Zpravidla je za ní závislost na jídle. A je-li tomu tak, pak věřte, že je ovlivnitelná, jako kterákoli jiná psychická závislost.
Aby se váha snížila a nikdy víc se nevrátila, musí ve vaší hlavě dojít k jakémusi přepnutí, osvícení, nazvěte to podle libosti, po kterém váha začne klesat sama. Protože právě vy osobně začnete řídit svůj organismus, svou energii, emoce, myšlenky a činy.
O.Grigoryeva
Superspalovače tuku. Proč nefungují?
36 malých triků pro ty, kdo chtějí zhubnout
2 komentáře
Naprosto souhlasím s Danou. Je to opravdu jednostranný a hodně omezený článek. Michaela
Co to je za blbosti v článku, za nereálné úvahy, co to chcete udělat z lidí „neštíhlých“???? Potřebujete práci? Potřebujete peníze? A co takhle, že lidé, co nejsou štíhlí, jsou zdraví, veselí, radují se ze života, dobře jim tráví, jsou vyrovnaní. Moc ošklivý článek a moc ošklivý přístup k životu a lidem. Dana