Známý vídeňský chirurg a vědec Albert Theodor Billroth (1829-1894), proslulý první resekcí žaludku, která kdy byla provedena a rovněž první úspěšnou operací hrtanu na světě, jednoho dne požádal své studenty o provedení zajímavého experimentu. Mladým kozám a ovcím odstraňovali štítnou žlázu. Výsledek byl zcela paradoxní. U zvířat došlo k enormnímu zvýšení úrovně cholesterolu a totální ateroskleróze cév, včetně koronárních. Býložraví živočichové, kteří nikdy v životě neochutnali živočišnou stravu, obsahující cholesterol, trpěli rozvinutou aterosklerózou.
Vzniklo podezření, že snížená funkce štítné žlázy může vést k ateroskleróze. Tento předpoklad se později potvrdil i u lidí. Právě snížená funkce štítné žlázy, nikoli živočišné tuky, je jednou z hlavních příčin vzniku aterosklerózy. Od 19. století byla ateroskleróza úspěšně léčena malými dávkami hormonů štítné žlázy.
Ve druhé polovině 20. století se objevila nová teorie. Podle ní je příčinou vzniku aterosklerózy konzumace živočišné potravy obsahující cholesterol. Zrod této teorie byl umožněn spojením egoismu omezených vědeckých pracovníků a nenasytnosti farmaceutických společností. Obětmi byli lidé nemocní aterosklerózou. Byl mezi nimi i americký prezident Dwight Eisenhower, kterému po prvním infarktu myokardu lékaři nařídili nízkocholesterolovou dietu. Avšak přes veškerou dietu hladina cholesterolu dále rostla. Čím tvrději prezidentovi omezovali živočišné tuky, tím výše stoupala úroveň cholesterolu v jeho krvi. A spolu s ní narůstala váha. Výsledek nesprávné léčby byl smutný: prezident prodělal několik dalších infarktů a zemřel.
Mnoho milionů bylo vynaloženo na bezvýsledné vědecké práce, které měly potvrdit „vinu“ živočišných tuků za vznik aterosklerózy a infarktu myokardu. Až do současnosti nebyly žádné reálné výsledky předloženy. Široká veřejnost o tom nicméně informována nebyla a léky „na cholesterol“ jsou stále na vedoucích místech žebříčků prodejnosti.
Přitom už Rudolf Virchow (1821-1902), veliký německý lékař a vědec, otec buněčné teorie, psal o tom, že cholesterol nikdy není příčinou aterosklerózy, že se objevuje až ve finálním stádiu poškození artérie. Přichází „zhojit ránu“, tvrdil Virchow, nikdy není příčinou jejího vzniku. Zvýšená úroveň cholesterolu je POUZE PŘÍZNAKEM zánětu v organismu, nikoli jeho příčinou. Cévní stěnu poškozuje mnoho faktorů. Například zvýšená úroveň krevního cukru a inzulínu.
Není nijak překvapivé, že polovina lidí, kteří prodělají infarkt myokardu, má normální úroveň cholesterolu. Naopak u lidí s nízkým cholesterolem je úmrtnost dvakrát vyšší.
Důkazů neopodstatněnosti cholesterolového mýtu je možno uvést velké množství. Například obyvatelstvo severní části Indie používá v tradiční kuchyni sedmnáctkrát více živočišného tuku, než obyvatelstvo jižní části země. Přesto však frekvence výskytu aterosklerózy je na severu sedmkrát nižší.
Cholesterol je nenahraditelnou látkou s antimikrobiálním účinkem. Je nezbytný pro nitroděložní vývoj mozku lidského plodu a pro normální funkci centrální nervové soustavy. Ne náhodou se 23 procent zásob cholesterolu nachází v lidském mozku. Kdyby se generace našich předků živily nízkocholesterolovou dietou, lze se obávat, že by se lidský mozek podobal jakési medúze. Není nijak udivující, že u lidí středního a vyššího věku nízká úroveň cholesterolu vede ke zhoršování paměti. .
Cholesterol je životně nezbytný pro syntézu vitamínu D a hormonů, mezi jiným pohlavních hormonů a hormonů nadledvinek. Je to právě nízkocholesterolová dieta, co oslabuje organismus v boji se stresem.
Nepřítomnost živočišných tuků v jídelníčku nutí játra pracovat v režimu trvalého přetížení. Protože je cholesterol kriticky nezbytný pro životní činnost organismu, jsou játra nucena syntetizovat ho z toho, co mají k dispozici – ze sacharidů. To vyžaduje mobilizaci opravdu gigantických rezerv. Pro játra znamená nedostatek cholesterolu ve výživě skutečnou krizi. Těžko potom mohou zvládat svůj základní úkol očišťování organismu od toxinů.
Obavy budí myšlenka, že nikdo neví o tom, že cholesterol je také antioxidantem. Snížení jeho úrovně zvyšuje riziko vzniku rakoviny, sexuálních dysfunkcí, poruch paměti, Parkinsonovy nemoci, mozkové mrtvice, souvisí se sebevražednými sklony a dokonce i s agresivním chováním.
Nikdo jistě nebude tvrdit, že šedé vlasy jsou příčinou stáří. Analogicky cholesterol není příčinou infarktu myokardu. Mýtus o cholesterolu vedl k tomu, že za nepřítele zdravého srdce byla prohlášena neobyčejně zdraví prospěšná potravina: živočišný tuk. Došlo to do absurdit, kdy byl bílek oddělován od žloutku, a to nejhodnotnější na vejci se v „rámci diety“ vyhazovalo.
Nastal čas slavnostního a co možná nejvíce veřejného pohřbení mýtu o cholesterolové vině.
Olga Sinevá
O škodlivosti běhu a prospěšnosti cholesterolu
Kardiochirurg o skutečných příčinách srdečních onemocnění