Když se mluví o jeho přínosu lidskému zdraví, obvykle nám v mysli vyvstane obraz člověka s obkladem na krku a červeným nosem, s pořádným hrnkem čaje s citrónem u ruky. Přestože už dávno není králem ohledně množství obsaženého vitamínu C, stále je citrón jeho bohatým zdrojem a hlavním spojencem v boji proti nemocem spojeným s podzimními plískanicemi, proti chřipce nebo angíně.
To však rozsah užitečného působení citrónu velmi zužuje. Stačí se podívat na přehled obsažených vitamínů, minerálů a další zdraví prospěšných látek, abychom pochopili, že příroda tu člověku poskytuje opravdu mocnou zbraň: vitamíny C, D, E, B6, B12, karoten, thiamin, riboflavin, niacin. Minerály: sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek, mangan. Kyseliny citronová, octová, jablečná a mravenčí. Všechny podporují účinky kyseliny askorbové (vitamínu C) a mají výrazné aseptické účinky. Dále flavonoidy v citronové kůře a dužině (albenu). Ty posilují a zpružňují žilní stěnu a mají antioxidační a protirakovinné účinky.Terpeny obsažené v kůře jsou zdrojem osvěžující příjemné citrónové vůně. Nejhojněji je zastoupen d-limonen, který má prokazatelné detoxikační a protirakovinné účinky.
Citron je přínosný pro celý lidský organismus a celkovou lidskou imunitu. Velmi výrazný je jeho užitek pro krev. Napomáhá vstřebávání železa ve střevě, takže i když sám ho mnoho neobsahuje, je výrazným prostředkem proti chudokrevnosti. Stačí přidat jeho šťávu k jiným rostlinným zdrojům železa. Citrón rovněž brání vzniku krevních sraženin, je doporučován při arterioskleróze, riziku trombózy, při edémech a pro zlepšení celkového oběhu krve.
Prospěšná je konzumace citrónů v rámci prevence vzniku ledvinových kamenů z kyseliny močové, pro zlepšení trávení a také vyrovnání pH vnitřního prostředí organismu.
Citrónová šťáva je příjemným osvěžením nápojů, salátů i řady pokrmů. Budeme-li však konzumovat pouze ji, ochudíme se o látky obsažené v dalších částech citrónu. Jejich výrazně kyselá chuť může odrazovat. Stačí však vhodná úprava. Nabízíme vám několik způsobů nakládání citrónů.
Na konci minulého století přišel s jedním znich, pocházejícím původně z Maroka, slavný britský kuchař Jamie Oliver:
Citróny naložené v ochucené soli:
6-8 bio citrónů (žádné mytí horkou vodou ani jiný způsob očisty nezbaví citróny ošetřujících látek!) 1 kg soli (velmi vhodná je mořská) semínka fenyklu a koriandru, 1 kousek skořicové kůry, pepř, tymián, bobkový list
Sterilně očistíme vhodnou láhev, kterou lze hermeticky uzavřít. Koření (bez tymiánu a bobkového listu) předem rozdrtíme buď v hmoždíři nebo zamotané do hustě tkané utěrky roztlučeme. Pak promícháme v misce se solí a přidáme tymián a bobkový list.
Citróny podélně nařízneme do kříže, ne však úplně, aby se nerozpadly. Musejí držet dobře pohromadě, protože vzniklý vnitřní prostor vyplníme co možná nejvíc kořeněnou solí. Naplněné citrony vkládáme těsně vedle sebe do láhve. Žádoucí je, aby mezi nimi byl jen minimální volný prostor – ten vyplníme co nejvíc solí. Zbylou sůl nasypeme nahoře na citrony a láhví různě potřásáme, aby sůl propadala mezerami mezi jednotlivými plody. Láhev pevně uzavřeme a uložíme někam do tmy asi na jeden měsíc. Po této době bude asi do tří čtvrtin zaplněna fermentovaným roztokem soli s citronovou šťávou. Můžeme doplnit až po okraj solí. Během používání můžeme také do roztoku přidat stroužek česneku, plátek zázvoru nebo kousek čili papričky. Můžete si vymyslet vlastní varianty.
Rozmixovaný obsah používáme k marinování všech druhů mas před grilováním, smažením, restováním a pečením. Můžeme rovněž odebírat po částech roztok i kousky plodů. Vše se hodí k ochucení salátových zálivek, omáček a vypečených šťáv. Experimentům se nekladou žádné meze.
Na internetu najdete řadu variant naložení ( např. pouze do soli nebo do směsi soli s cukrem) i použití výsledného produktu. Dokonce i zmínku o přidání láku do Bloody Mary. Vyzkoušejte!
Flexitariánství, nový druh zdravého životního způsobu
5 triků, které vám pomohou se nepřejídat