Soda bikarbona neboli hydrogenuhličitan sodný. Tak zní oficiální názvy tohoto tradičně používaného prostředku, s jehož účinky se můžeme setkat v opravdu širokém záběru – od hasicích přístrojů přes kosmetiku, údržbu domácnosti, vaření a pečení až po blahodárný vliv na spáleniny, nevolnosti a jiné zdravotní obtíže.
Výhodou jedlé sody je skutečnost, že jde o látku, kterou kterou můžeme najít kdekoli v přírodě. Vyskytuje se v mořské vodě, v půdě, je přirozenou součástí lidského těla jako složka hlenu chránícího žaludeční sliznici. Dokáže neutralizovat mnoho chemických sloučenin, v dnešním už běžně bohužel silně znečištěném životním prostředí je proto maximálně užitečná.
Téměř s jistotou se dá tvrdit, že nějaké to balení jedlé sody se najde v každé domácnosti. Je součástí prášku do pečiva, v lékárničkách čeká, aby pomohla při překyselení žaludku (pálení žáhy), v ledničce nebo v šatní skříni skvěle vstřebává nežádoucí pachy, je výborným čističem dřezů, umyvadel i toaletní mísy. Řada možností jejího užití není tak známá, proto vás s nimi chceme seznámit jako s dobrými typy.
Co to vlastně je, jedlá soda?
Stoprocentní bikarbonát sodný, který v přírodě mívá krystalickou formu, tak zvaný natron. Drcením získává formu prášku, v níž byl používán odpradávna.
Tisíciletí různých kultur po sobě zanechala doklady o využití jedlé sody při přípravě chleba, placek a jiných jídel, u nichž byla žádoucí kyprost. Ostatně, také v současné době je k dodání kyprosti těsta ze všech možných kypřidel jedním z nejvhodnějších právě jedlá soda.
Staří Egypťané používali přírodní sodu jako mýdlo, k tělesné očistě. S tímto použitím se setkáme i v jiných kulturách. Až v roce 1846 však Austin Church a John Dwight začali s výrobou látky označované jako jedlá soda. A od roku 1860 je už jedlá soda zmiňována v mnoha kuchařkách jako skvělá přísada do těst. Ve dvacátých letech 20. století se pak rámec jejího použití začíná rozšiřovat a od let třicátých je jedlá soda doporučována jako «osvědčený léčebný prostředek».
11 způsobů uplatnění jedlé sody pro zdraví a zdravý životní styl
Soda je jedním z nejsnáze dostupných domácích prostředků. Kromě případů drobných domácích úrazů může své uplatnění v domácnosti najít například při běžné péči o osobní hygienu a kosmetiku.
1. Přírodní deodorant
Mnoho deodorantů obsahuje jako konzervanty parabeny. Přestože EU povoluje použití čtyř hlavních druhů parabenů, jde přece jenom především o stoprocentně chemické sloučeniny. Jsou to látky lidskému tělu cizí, a jako takové mohou vyvolat alergii, zatěžují organismus nutností rozložení a vyplavení a konec konců, zatěžují pak i přírodní prostředí. Pokud se chcete parabenům vyhnout, můžete použít malé množství jedlé sody smíchané s vodou. Vzniklou pastu jednoduše vetřete do podpaží. Stejně tak můžete použít i trochu prášku jedlé sody. Efekt je veliký a zátěž pro tělo nulová.
2. Kousnutí hmyzem a alergické kožní reakce
Pasta připravená z jedlé sody a vody výrazně zmírňuje nebo vůbec odstraňuje svědivost a bolestivost hmyzího kousnutí. Stačí nanést na místo vpichu. Stejný efekt má i samotný sodový prášek vetřený do kůže.
Soda si také perfektně poradí se svědícími kopřivkami a bolestivými kožními projevy, které jsou projevem alergie na různé rostliny. Stačí dotek a alergické osoby utrpí nepříjemné, popálení připomínající povrchové poranění. Soda napomáhá odstranění nepříjemného svědění i drobných poranění, protože neutralizuje toxiny a dráždivé látky na kůži.
3. Pálení žáhy, trávicí obtíže
Také ve většině antacid prodávaných v lékárnách můžeme najít nějakou formu bikarbonátu sodného. Lžička sody rozmíchaná ve sklenici vody s okamžitým účinkem neutralizuje žaludeční kyselinu, což přináší úlevu při pálení žáhy a při trávicích obtížích.
Jedlá soda je pomůckou a prostředkem první volby, kterým nic nepokazíte. Pokud však trpíte pálením žáhy pravidelně, je vhodnější obrátit se na lékaře. Jednak trvalé užívání sody za tímto účelem není vhodné, jednak může jít o problém, který patří do rukou odborníka – gastroenterologa.
4. Koupele nohou, peeling
Tři lžíce jedlé sody rozpuštěné v umyvadle teplé vody, a máte báječnou koupel, osvěžující unavené nohy. Po koupeli můžete pak použít pastu ze dvou třetin sodového prášku a třetiny vody jako peeling na ztvrdlou chůzi chodidel. Tento levný prostředek je účinný a přitom jemný a šetrný. Používat za tímto účelem můžete sodu každý den. Ostatně, je vhodná i pro peeling pleti. Zkuste tři díly sody smíchat s jedním dílem vody a umýt si roztokem obličej. Sodu můžete přidat i do běžně používaného hydratačního krému.
5. Celkové uvolňující koupele
Přidáním sody a jablečného octa do teplé vody si připravíte báječnou koupel, ve které si bude lebedit vaše kůže i unavené svalstvo. Relaxace jako v masážním salónu, ovšem s minimálními výdaji. Kůže po takové koupeli je měkká, vláčná a není vysušená. Odtékání vody z koupele vám navíc bezvadně vyčistí odtok.
6. Důkladné umytí rukou
Jsou činnosti, po kterých je do kůže na rukou špína doslova zažraná a je obtížné dostat ji pryč. Smíchejte tři díly jedlé sody s jedním dílem vody a ruce si nejprve očistěte touto směsí. Navíc krom špíny odstraníte i nepříjemné pachy – například motorového oleje. Také na zbytečky laku na nehty je tento roztok jedlé sody výborný. Pokožka rukou bude pak hebká a vláčná.
7. Třísky
Občas se stane, že si zadřeme třísku, jejíž koneček nezachytí ani ta nejjemnější pinzeta. To může být zdrojem bolesti a také způsobit hnisání. Zkuste dvakrát denně máčet postižené místo v nevelké nádobce, do níž jste rozmíchali polévkovou lžíci jedlé sody. Většina třísek se po dvou až třech dnech uvolní sama.
8. Popáleniny od slunce
Popáleniny se jak známo mají chladit. Lepší než vlažná či dokonce teplá koupel bude tedy v tomto případě velmi studený obklad, který si připravíte vydatným namočením jemné tkaniny ve směsi jedlé sody s ledovou vodou. Několikrát zopakujte a pak nechte uschnout, zbylý sodový prášek popálenině jen prospěje.
9. Sportovní výkony a jedlá soda
Podivné spojení? Je však skutečností, že sportovní výkony velké intenzity vedou k vysoké produkci kyseliny mléčné. K potlačení nepříznivé acidity a zvýšení kapacity svalstva je tableta jedlé sody před výkonem vhodným prostředkem. A je známo, že jedlou sodu využívají například vrcholoví plavci ke zvýšení rychlosti nebo běžci na dlouhých tratích k dosažení lepších výsledků. Amatérské využití v domácích podmínkách se však nedoporučuje.
Odborníci k tomu uvádějí:
«V podstatě jde o to, že soda bikarbona je zásaditá látka zvyšující pH krve. Snižuje a kompenzuje kyselost narůstající ve svalech během intenzivního anaerobního výkonu, například během rychlého běhu nebo plavání».
10. Bělení zubů a čistý dech
Soda má mírně abrazivní mechanický účinek při tření o zuby a zároveň působí chemicky na zubní kámen, který rozpouští. Existují studie potvrzující, že také zubní pasta s obsahem sody bikarbony je při čištění zubů respektive odstraňování zubního kamene daleko účinnější. Při použití jedlé sody kromě okamžitě viditelného vybělení zubů dosáhnete příjemného dechu. Soda totiž kromě odstranění zubního kamene zabíjí bakterie dutiny ústní, které nejčastěji mají nepříjemný zápach z úst na svědomí. Navíc likviduje bakterii Streptococcus mutans, způsobující zubní kaz.
Jak postupovat? Především šetrně k dásním a zubní sklovině, jakkoli je abrazivní účinek sody velmi jemný. Čistící kůru neopakujeme více než dvakrát do roka a vypadat by měla následovně: jednou až dvakrát týdně si zuby vyčistíme zubním kartáčkem, který jsme mokrý namočili do práškové sody. Při čištění kartáčkem na zuby netlačíme a vyhneme se dásním, které jsou i na mírnou abrazivitu sody příliš jemné. Opakujeme tři týdny po sobě a následuje půlroční pauza.
Také vyplachování úst roztokem sody ve vodě je prospěšné pro hygienu ústní dutiny, i když bělící účinek je v tomto případě spíše malý.
Po použití jedlé sody k bělení zubů i vyplachování ústní dutiny byste zhruba jeden půlden neměli konzumovat ovoce, zejména citrusy, protože kyseliny obsažené v ovocných šťávách působí na zubní sklovinu. Proto také spojování sody při bělení zubů například s jahodami není vhodné.
11. Čištění rovnátek a zubních protéz
Bezprostředně souvisí s předchozím bodem. Hygiena těchto pomůcek je neméně důležitá než hygiena ústní dutiny. Nestačí je jenom hygienicky ukládat, ale je třeba je poměrně často hygienicky vyčistit. A soda je k tomu skvělým prostředkem. Dvě čajové lžičky rozpustíme ve sklenici teplé vody a ponoříme do ní zubní protézu nebo rovnátka. Soda usnadňuje odlepení různých mikročásteček z jídla, hubí bakterie, neutralizuje pachy. Pokud by se vám to zdálo nutné, můžete pomůcku vyčistit kartáčkem s trochou sody.
Sodu můžete v domácnosti využít rovněž jako univerzální ekologický čistící prostředek. Možná vás zaujme, že při velkém čištění vnitřních ploch americké sochy Svobody v roce 1986 byla použita právě jedlá soda. Měděné vyložení sochy přitom nedoznalo žádné úhony. Takže se jí nemusíte bát ani doma :).
Kde všude se soda v domácnosti hodí?
1) V koupelně, na WC i v kuchyni
Soda dokonale vyčistí vanu, umyvadlo, toaletní mísu, kuchyňský dřez, sporák i kachle za ním. Stačí prášek nasypat na vlhkou plochu a třít hadříkem nebo houbičkou. Pokud chcete posílit čistící a antibakteriální účinek, můžete přidat citronovou šťávu nebo obyčejný ocet. Také odpady můžeme čistit sodou, kterou do nich nasypeme a zalijeme octem. Je to bezpečnější a k přírodě ohleduplnější než čištění jinými prostředky, například louhem.
2) Na zašlé nádobí
Dna hrnců a pánví nebo pekáče jsou často plná připečených usazenin. Namočením do sodného roztoku je významně změkčíme. K vyčištění pak můžeme použít sodný prášek. Jím se také dobře čistí grily i trouby. Zašlé stříbrné příbory zase oživíte, když je ponoříte do dřezu s horkou vodou, ve které jste rozpustili jedlou sodu a do roztoku přidali kus alobalu. Nechte působit, dokud se nebudou lesknout jako dřív.
3) Na koberce a čalouny
Posypte koberec nebo čalouny práškem jedlé sody, vklepejte suchým kartáčem a nechte asi dvacet minut působit. Pak dokonale vyluxujte.
4) Na boty
Už jsme zmínili schopnost jedlé sody odstraňovat nepříjemné pachy. Tuto vlastnost nemusíte využít jenom v ledničce či ve skříni. Nasypte prášek do bot, nechte přes noc působit a pak ho odstraňte. Je to výborný dezodorant.
5) Na prádlo
Soda změkčuje vodu, čímž je zvýšen účinek pracího prostředku. Přidejte jí kalíšek do pračky.
6) Na hračky
Různé plastové a gumové hračky pro nejmenší můžete rovněž úspěšně vyčistit roztokem jedlé sody. Na závěr důkladně opláchněte čistou vodou.
Průmysl dietních potravin si nepřeje, abyste věděli, že diety nefungují
Jednoduchá a přitom velmi účinná dieta pro ty, kdo nemají diety v lásce