V jakýchkoli rozhovorech (často přecházejících v bitvu) o vegetariánství a veganství vyslovují účastníci diskuse s gustem svá „jedině správná“ stanoviska. Od „Nejíš maso – umřeš na anémii“ po „Jen se cpěte svými stejky, cholesterol vám zalepí žíly“.
Pravda je taková, že dneska nikdo není majitelem jediné posvěcené pravdy o škodlivosti nebo prospěšnosti jak veganského (nebo vegetariánského) jídelníčku, tak menu zahrnujícího potraviny živočišného původu. Výzkumů je obrovské množství, závěrů rovněž. Absolutní, dokázaná pravda o tom, že veganství je škodlivé nebo naopak že je tím nejzdravějším způsobem stravování, zatím neexistuje.
Vegany se lidé zhusta stávají nikoli za účelem pěstování svého zdraví nebo získání krásného těla, ale z důvodů tak říkajíc ideových. Co to znamená? Znamená to tolik, že pokud se někdo z vašich blízkých přihlásil k veganství, nespěchejte ho odrazovat, přesvědčovat a chytat se stropu s poukazem na zájmy jeho zdraví, které je podle vašeho názoru ohroženo. Uchylte se raději k jemné a moudré taktice.
Krok první: pakt o neútočení
Nejvíc do očí bijícím problémem veganů (a vegetariánů) při styku s příbuznými a přáteli, kteří nejsou vegany nebo vegetariány, jsou opravdu tvrdé „tématické“ spory a konflikty, které k ničemu dobrému nevedou. Co s tím? Od počátku uzavřete svého druhu „pakt o neútočení“, spočívající v následujícím: vy slíbíte morální podporu svého vegana a on slíbí, že vás nebude agitovat. Vy nehudrujte na jeho jídelníček a necpěte mu hrůzná fakta o důsledcích nedostatku vápníku, železa a bílkovin v organismu a on vám nebude strkat před obličej krvavé fotky z prasečích farem a nebude dělat, že zvrací, když budete naproti u stolu pojídat vinnou klobásu. Zdálo by se, že jde o triviální dohodu, její účinek v praxi je však mohutný a funguje velmi dobře, protože oběma stranám poskytuje jakousi ochrannou vrstvu vzájemného respektu.
Krok druhý: informace = síla
Když vyslechnete ohromující informaci o tom, že dotyčný odteď mění jidelníček, určitě si upřesněte, co přesně vlastně nebude jíst. Je velmi mnoho druhů vegetariánství – od mírného, kdy člověk odmítá jíst pouze maso, až po veganství, kdy jí pouze rostlinnou stravu v neupraveném stavu. Někdo odmítá jíst pouze červené maso a drůbež, ale jí ryby, jiný jí pouze ovoce, někteří vegani med jedí a jiní ho odmítají.
Čím krmit vegana?
Koluje dost vžitá představa o tom, že vegani jedí výhradně hummus, guacamole s tahinou, ořechy, tofu a jiná podivná jídla, jejichž příprava je složitá a vůbec nepochopitelná. Ve skutečnosti není na veganství nic složitého. Při hledání nových jídel zabrousí vegani často do cizozemských jídelníčků a tradic, vybírají si z nich vhodné potraviny a úpravy. Ale i když budete vycházet z klasické kuchyně, můžete připravit nepřeberné množství veganských pochoutek.
Když je veganem návštěva
Přítel nebo nebo vzdálený příbuzný, za společným stolem se ocitnete výjimečně pouze tehdy, když k vám zajde na návštěvu. Co mu nabídnete? Rýži se zeleninou, se sušeným ovocem, olivy, jakékoli ovoce a zeleninu, nevaječné těstoviny, brambory s houbami, pečený lilek nebo cukínu, horkou čokoládu bez mléka, čaj, kávu se sušenou sojovou smetanou (což je vůbec v domácnosti moc užitečná věc).
Když s veganem žijete
Pokud se stravujete u jednoho stolu, je dobré se domluvit na následujícím : budete připravovat obecně veganská jídla. Sobě je doplníte živočišnými, váš blízký člověk si je doplní specificky veganskými – například sójovými. Protože základ veganského jídelníčku tvoří polysacharidy, mohou být „společnými“ jídly různé neutrální přílohy. Například brambory v jakékoli podobě, kaše (pokud do nich nebudete dávat máslo, ale olej), dušená zelenina, saláty, nevaječné těstoviny, zelné závitky nebo plněné papriky, kde náplň bude tvořena rýží s houbami, a tak dále. Všechna tahle jídla mohou vegani jíst, ale chutnat budou i vám.
Stane-li se veganem člověk vám blízký, máte samozřejmě starost o jeho zdraví, bojíte se, aby nebyl ovlivněn nějakými škodlivými myšlenkami, aby neupadal do nějakých krajností. Vaše obavy jsou zcela pochopitelné, proto uvádíme:
Tři příznaky začínajícího zodpovědného vegana:
- Většinou chápe, že když naráz vyřadí ze stravy množství základních potravin, bude tělo potřebovat hodnotnou náhradu bílkovin a stopových prvků. Je schopen srozumitelně sdělit, že teď musí jíst velké množství rostlinných bílkovin (luštěniny, ořechy, houby, sóju), aby nahradil bílkoviny živočišné.
- Má vypracován slušný plán přestavby své výživy. Nové druhy jídla, obohacení jídelníčku různými rostlinnými oleji (od olivového po lněný) a ořechy, vitamínové preparáty, malé občerstvení v práci. Z plánu je zřejmé, že hladovět nebude a že s jídlem bude svému organismu poskytovat všechny nezbytné živiny.
- Je odhodlán vzhledem k rozsáhlé změně výživy své zdraví sledovat a v případě varovných signálů konzultovat lékaře. Vrcholem jeho myšlenek je právě skutečnost, že si uvědomuje, jak zásadní změnou jeho organismus prochází a je ochoten ho pečlivě hlídat.
Ještě ke kontrole zdraví: Je třeba sledovat jak subjektivní ukazatele (jak se člověk cítí, jakou projevuje energii, jaký je tělesný tonus), tak ukazatele objektivní, k nimž patří například krevní obraz a váha. Při přechodu k veganství je přiměřená ztráta na váze normální, pokud však člověk hubne příliš rychle a výrazně, je možné, že jeho jídelníček je až příliš chudý a je třeba ho obohatit, zvednout jeho kalorickou hodnotu (větším uplatněním polysacharidů, rostlinných olejů, ořechů, celozrnných potravin). Zneklidňujícími signály mohou při přechodu k veganství být mdloby, silná slabost, pokles krevního tlaku atd. Pokud jsou vegan a jeho blízcí zneklidněni některými příznaky, je dobré obrátit se na lékaře a projít základními vyšetřeními, která ukážou, jak nový životní způsob ovlivňuje zdraví dotyčného. Navíc při nedostatku stopových prvků může lékař doporučit nejvhodnější variantu jejich doplnění.
Jak jednoduché věci mohou změnit náš život
Jak nám zdravý životní styl pomáhá šetřit peníze