Nervová soustava člověka je skvěle promyšlený složitý systém, díky němuž je člověk schopen myslet, poznávat svět pomocí smyslů a vzájemně s ním reagovat, komunikovat s jinými lidmi a obecně být myslícím člověkem, osobností. Aby svůj nervový systém uchoval zdravý, musí o něj nezbytně pečovat. V případě porušení funkcí nervové soustavy nemůže člověk, třebaže je fyzicky zdráv, vést plnohodnotný život. Řekneme vám, co je třeba dělat pro zachování zdraví nervové soustavy a čemu je lépe se vyhnout.
Co je užitečné
Aby nás ani naše blízké nepolekaly nervové výpadky, hýčkejme svou nervovou soustavu následujícím:
• Čerstvým vzduchem
Lidská centrální nervová soustava si v čerstvém vzduchu libuje. Nezapomínejme, že čtvrtinu kyslíku a veškerých živin spotřebovává mozek. Samozřejmě, že pak snížený přísun těchto zdrojů spolu s nedostatkem vitamínů skupiny B, nezbytných ke správné funkci neuronů, působí na nervovou soustavu zhoubně. Kromě pravidelných procházek na čerstvém vzduchu je žádoucí dopřát mozku tyto potraviny:
luštěniny
ryby
celozrnný chléb
pohanku a ovesné vločky
maso
vnitřnosti
• Spánkem a vodními procedurami
I kdybyste pravidelně jedli jenom ty pro nervovou soustavu nejprospěšnější potraviny, bez kvalitního spánku nedokáže náležitě fungovat. I přesto, že mozek prakticky nespí nikdy, potřebuje čas vašeho spánku k utřídění, uspořádání a zapamatování informací a samozřejmě k vlastní obnově.
Vodní procedury působí na nervstvo blahodárně, navíc střídavá sprcha zlepšuje stav pokožky a prodlužuje její mládí.
• Střídáním činností
Mozek nemá v oblibě dlouhodobé zabývání se jedním druhem činnosti. Odborníci zdůrazňují potřebu duševní i fyzické zátěže. Intenzita těchto činností se může měnit podle toho, čemu dáváte přednost a jaké jsou vaše fyzické možnosti.
• Pohybem
Pohyblivost a aktivní způsob života napomáhají nejenom upevňování svalů a kloubů, ale také nervové soustavy. Na fyzickou aktivitu mozek reaguje vyplavováním endorfinů. Proto mívají aktivní lidé mnohem pevnější nervovou soustavu než ti, kdo celé dny prospí.
• Radostí
Radost se na stavu nervové soustavy projeví vždycky blahodárně. Nemusíte se radovat vy sami – vzpružte, dodejte ducha nebo rozesmějte někoho jiného – a vaše nervová soustava získá na odolnosti.
Čeho se vyvarovat
Nervová soustava je citlivá na různé faktory, kterým je dobře se vyhnout nebo jim předcházet:
• Infekční a jiná onemocnění
Onemocnění působící mikroorganismy útočí také na nervovou soustavu. V důsledku toho pociťujeme slabost a bolest. Proto jakékoli mikrobiální onemocnění, ať už virového nebo bakteriálního původu, musí lékař léčit s ohledem na nervový systém. Zanedbaná onemocnění uší, nosních dutin, infekčních zánětlivých procesů v ústech (zubů, dásní atd.) mohou proniknout k mozkovým blanám a způsobit rozsáhlé škody.
• Kousnutí klíštětem
Proti kousnutí klíštětem přenášejícím virus encefalitidy není úplně pojištěn nikdo. Proto je velmi vhodné využít možnosti očkování a při výletu do přírody se patřičně chránit oděvem i repelenty. Po návratu pak důkladně prohlédnout celé tělo, zda nedošlo ke kousnutí.
• Úrazy
Nejnebezpečnější jsou pro nervovou soustavu úrazy hlavy, které hrozí přerušením výživy mozkové tkáně v místě poranění nebo krevním výronem do mozku, způsobujícím narušení psychiky, pohybových funkcí nebo i smrt. Jakýkoli úraz hlavy je třeba nechat pečlivě prověřit u lékaře. Pamatujme rovněž, že i nešťastné dosednutí na kostrč může způsobit otřes mozku.
• Stres
Trvalý stres ničí nejenom nervovou soustavu, ale celý organismus. Existuje mnoho způsobů, jak stresu čelit i jak se ho zbavit. Najděte pro vás ten nejvhodnější, aby chronický stres neměl u vás šanci.
• Hluk
Nejen obyvatelům velkoměst problém známý až příliš dobře. Hluk na ulicích, pořvávání hudby v obchodech i restauracích, hlasité reklamy dokonce v čekárnách u lékaře. Mnozí lidé však škodí sami sobě, když usínají při televizi, zapnutém počítači či jiném zdroji hluku. Kdo si na tohle zvykne, těžko uvěří, že poškozuje svůj nervový systém. Usínejte v klidu a naprostém tichu, abyste se nebudili nad ránem, podráždění a unavení.
Toužíte-li po nervech pevných jako provazy, snažte se, aby vaše nervová soustava měla co nejlepší podmínky k práci i odpočinku. Hlídejte svoje zdraví, je přece známo, že všechny tělesné systémy spolu souvisejí.
Na kterém boku máme spát? Lékaři na to přišli.
Myšlenkové cvičení před spaním