Všechny předem varuji: trampolína je naprostá bomba. Byla jí i pro mě. Když jsem ji pořizovala, nevěděla jsem nic z toho, co píšu dále v tomto článku. Koupila jsem trampolínu své dceři a samozřejmě jsem na ni skočila s ní. A byla to taková paráda a legrace, že se to ani nedá vypovědět.
O něco později jsem na trampolíně zkusila pár cviků ze svého pravidelného ranního kardiocvičení. Po pár týdnech bylo naprosto zřejmé, že tohle je daleko lepší a účinnější než běžný kardiotrénink. Jak je možné, že jsem to předtím nevěděla? Nakonec se trampolína stala neoddělitelnou součástí mého každodenního cvičení. Chtěla jsem mermomocí zjistit, co vlastně dělá s tělem. Proč se cítím po cvičení na trampolíně tak skvěle – fyzicky i duševně. Tenhle materiál jsem připravovala docela dlouho a teď se nemohu dočkat, až se s vámi podělím o své dojmy a objevy.
1. Radost ze cvičení.
Tohle dávám jednoznačně na první místo. Podle mého názoru už tohle je samo o sobě dost, aby člověk pokud ji ještě nemá zašel do obchodu se sportovním zbožím a koupil si mikrotrampolínu.
Jak často máte ze sportu skutečný požitek? Nemám na mysli ono uspokojení, že jste to opět zvládli, překonali lenost a odvedli příslušný výkon na posilovacích strojích nebo běžeckém pásu. Mluvím o skutečném odvazu, nespoutané zábavě a bezuzdné radosti ze cvičení.
Uvědomte si: potěšení ze sportu je klíčem k osobnímu zlepšení a rozvoji. V tom je hlavní tajemství skoků na trampolíně. Je to totiž zábava, a to zábava, která je pro vás takovým přínosem, jako žádná jiná.
2. Trampolínou proti stresu.
Spolu s jógou a dýchacím cvičením trampolína nejvíce prospívá nervové soustavě. Jenomže na rozdíl od jógy -a podotýkám, že jógu miluju – trampolína toho dosahuje hned v prvních vteřinách cvičení.
Zkuste skákat s kyselou tváří po dobu alespoň jedné minuty. Ať už máte jakýkoli důvod ke smutku, naštvanosti nebo prostě špatné náladě, na trampolíně zkrátka nemůžete tyhle emoce udržet. Nemůžete být nešťastní. Otrávenost a smutek se rozpustí. Vyprchají. Skoky dokonale snižují stres, zmírňují depresi, jsou skutečnou inspirací a přímo zdrojem nadšení. Osobně mám během ranních trampolínových skoků tolik nápadů, že je někdy prostě přestávám zaznamenávat, protože to nestíhám.
Všechno to je o endorfinech, o těch malých čarodějích, kteří se při skákání hojně vyplavují, zvedají vám náladu a nabijí vás energií lépe než jakákoliv káva. Ostatně, pokud byste se snad náhodou rozhodli skoncovat s pitím kávy, je ranní trampolína skvělou cestou, jak toho dosáhnout rychle a bezbolestně. Vím to podle vlastní zkušenosti.
3. Trampolína jako alternativa k běhu.
Mnoho lidí, kteří uznávají velké výhody běhu, neběhá. Ke své hanbě přiznávám, že k nim patřím. Dokážu své tělo po ránu zburcovat mnoha způsoby, ale běh mezi ně nepatří. Z mnoha důvodů se mi běh prostě nezamlouvá. Nicméně je faktem, že běh je celosvětově neobyčejně populární a všeobecně je uznáván jeho nepochybný přínos lidskému zdraví. Je možné, že by ho něco překonalo? Touto otázkou se zabývali fyziologové z NASA. A výsledek? Trampolínu využívají k regeneraci kostní tkáně kosmonauti po návratu z dlouhodobého pobytu ve vesmíru. Odborníci z NASA totiž zjistili, že účinnost skákání na trampolíně vysoce převažuje efektivitu běhu. Přesně o 68 procent. Jak je něco takového možné?
Hlavní slabinou běhu je vysoké zatížení kloubů dolních končetin. Gravitace ve spojení s vlastní hmotností běžce vyvíjí značný tlak na klouby pokaždé, když se noha dotkne země. Ve srovnání s běžeckým pásem trenažéru vyvažuje trampolína svým pružným povrchem až 80 proces zatížení kloubů. To je důvod, proč se deset minut skákání na trampolíně rovná efektivitě třiceti minut joggingu.
Můžete tedy doma skákat nějakých deset patnáct minut na trampolíně a účin bude stejný, jako byste půl hodiny běhali na pásu. Bylo pro mě těžké tomu uvěřit, ale je to pravda.
4. Trampolína proti stárnutí i celulitidě.
Na rozdíl od jiných podobných typů činnosti má skákání na trampolíně přímý dopad na lymfatický systém. Tento systém tvoří důmyslnou síť, připomínající krevní oběhovou síť. Lymfa však tělem neobíhá díky činnosti srdce, ale pod tlakem svalových pohybů. Jestliže se člověk málo pohybuje, lymfatický systém svou činnost zpomaluje. A protože jeho úkolem je odvádět z tkání produkty metabolismu, vodu, ionty a bílkoviny, cizorodé látky a choroboplodné zárodky, mohou nastat problémy. Nejúčinnější detoxikační nástroj organismu může stagnovat. Pravidelné cvičení na trampolíně je nejlepším povzbuzením jeho činnosti. Možná chodíte na lymfatické masáže kvůli celulitidě. Na trampolíně můžete proti ní udělat opravdu hodně.
Krom toho pravidelné skákání na trampolíně zvyšuje úroveň metabolismu, snižuje krevní tlak a cholesterol. Všechny procesy v těle jsou aktivovány a jejich účinnost se zvyšuje. Tělo se stává odolnějším vůči vnějším negativním vlivům a výrazně je posílena imunita. Zpevňují kosti (vzpomeňte na kosmonauty :)), takže trampolína je prevencí osteoporózy. V kombinaci s dobrou výživou a zdravým životním stylem to může znamenat fantastické výsledky. Skákáním na trampolíně posilujete rovněž pánevní dno.
5. Trampolína pro krásné tělo.
Tady najdeme řadu bonusů. Za prvé, výrazně jsou posilovány hlavní svalové skupiny a spalují se kalorie. Za druhé, zlepší a zpevní se držení těla. Skoky posilují zádové svaly a svaly břicha, a ty v důsledku vytvářejí lepší oporu pro páteř. Výsledkem je správné, přirozené a uvolněné držení těla.
6.Trampolína pro zdraví srdce, cév a mozku.
Při skákání na trampolíně pracují ty největší svaly spodní části těla – lýtka, svaly přední části stehna a hýždě. Tyto mohutné svaly částečně snižují zátěže srdce, protože pomáhají pumpovat krev. Čím více pracují nohy, tím větší úleva pro srdce. Pravidelný trénink tedy nejenom že vyformuje krásné a pevné nohy, ale posílí také zdraví srdce. Zvýší se kapacita plic a zlepšuje se i dodávka krve do mozku, to znamená jeho okysličení. Výsledkem je zvýšená aktivita mozku, rychlost reakce, jasnost mysli.
7. Trampolína pro harmonický rozvoj dětí.
Pro tělo, které roste a rozvíjí se, je trampolína přímo blahodárná. Posiluje se vestibulární aparát dítěte, zlepšují se motorické dovednosti a koordinace. Děti získávají sílu, pružnost a výdrž. Máte-li děti, pak možná už víte, jakou nespoutanou radost v nich trampolína probouzí. Děti si instinktivně užívají skákání. Stačí se podívat, jak přirozeně si při skákání počínají. Děti skáčou všude, kde se dá, proto se cítí na mini trampolíně jako ryba ve vodě.
8. Mini trampolína i doma.
Na trhu jsou nabízeny trampolínky o malém průměru, které se skutečně dají používat i v bytě. Mohou být vybaveny madly, počítačem skoků i spálených kalorií. Cena není nijak závratná a rozhodně je to výborná investice do vlastního zdraví i vzhledu.
Závěrem ještě pár slov o technice trampolínového skákání. Rozhodně si pořiďte kvalitní tenisky, neskákejte bosí. Pak už jen vlezte na trampolínu, rozkročte nohy na šířku ramen, lehce pokrčte kolena a odrazte se. To je vše. Obecně platí, že možné jsou jakékoliv změny. Pokud byste chtěli zvýšit kardio efekt, skákejte se vzpaženýma rukama a přidejte na intenzitě. Nepochybně si najdete svůj způsob či způsoby, jak posílit efektivitu cvičení. Můžete se obrátit i na zkušeného trenéra, kterých je u nás dostatek. Informace najdete i na síti.
Buďte však opatrní a postupujte pomalu. I když jste zvyklí cvičit nebo jste pravidelně běhali, toto je jiný druh zátěže. Proto hned napoprvé neskákejte patnáct minut v kuse. I tak budete po prvním skákání cítit celé tělo. Nepodceňujte protažení, po skákání na trampolíně je stejně důležité, jako po běhu.
U zdravého člověka by skákání nemělo způsobit žádné potíže. Jiná věc je, pokud jste trpěli nebo trpíte nějakou nemocí pohybového aparátu, anebo jste prodělali úraz. V tom případě je rozhodně vhodná porada s lékařem.
7 mýtů o fitness, které vám brání dostat se do formy
„8 stran světa“ – cvičení, které navrací zdraví a mládí.