Hnutí proti lepku se zrodilo v USA. Připojily se k němu dokonce různé známé osobnosti, jako Gwyneth Paltrow, Jessica Alba nebo Victoria Beckham. Tak mocná podpora nemohla zůstat bez pozornosti a lepek se brzy stal celosvětovým nepřítelem. Je však skutečně tak nebezpečný, jak se o něm tvrdí?
Lepek, nebo také gluten je obecný název pro skupinu nestravitelných bílkovin, které obsahuje většina trávovitých rostlin, například pšenice, ječmen, žito nebo oves. Právě díky lepku se mouka smíchaná s vodou mění v těsto. Problém je v tom, že gluten neobsahují jenom chléb a další moučné výrobky. Přidává se rovněž do jiných potravin, například do jogurtů, zmrzlin, salámů, párků nebo sirupů. V důsledku toho konzumujeme daleko větší množství lepku, než je nutné. V čem je tedy problém? V lepku samotném, nebo v jeho množství?
Když je glutenu příliš mnoho, začne se ukládat ve střevní stěně a ztěžuje práci střeva. Nejdříve je narušeno trávení, člověk přibírá na váze nebo ji ztrácí, často se objevuje akné, klesá výkonnost svalstva atd. «Jedem se může stát i pouhá voda», říkal renesanční myslitel a lékař Paracelsus a dodával, že «Jed od léku odlišuje pouze podávané množství». Měl tím na mysli vhodnou míru. To plně platí i o lepku. Zcela kontraindikován je jednomu procentu populace trpícímu tak zvanou celiakií, dědičnou nesnášenlivostí lepku. Tato skutečnost byla bůhví proč zapomenuta a gluten byl obviňován ze všech smrtelných hříchů. Pojďme tedy zbořit některé mýty.
Mýtus 1: konzumace glutenu způsobuje nadváhu
Známí sportovci – hvězda amerického fotbalu Drew Brees a profesionální americký cyklista Tom Danielson prohlásili, že když přestali konzumovat lepek, dostali se velmi rychle do ideální formy. To však je pravda pouze zčásti. Když vyřadíme z jídelníčku uzeniny, pečivo a majonézu, zbavujeme se především rafinovaných cukrů, které jsou skutečně jednou ze závažných příčin vzniku nadváhy a trávicích problémů. Takže není pravda, že kdo vyřadí lepek, zhubne.
Mýtus 2: lepek je příčinou problémů trávicí soustavy
Početné testy prokázaly, že tohle je věc výlučně individuální. Pokud po konzumaci chleba nemáte žádné potíže, nemá jistě smysl si ho odříkat. Pokud vám pšenice, ječmen nebo chleba způsobují pocity tlaku v břiše, přejděte zkrátka a dobře na kukuřici. Je to docela prosté.
Mýtus 3: každá potravina bez lepku je méně škodlivá
Jestliže výrobce zbaví výrobek jedné složky, musí ji nahradit jinou. V případě lepku je to ve většině případů tuk. V důsledku této náhrady kaloričnost produktu výrazně stoupne.
Závěr: měli bychom naslouchat signálům vlastního těla, protože jen ony nám umožňují poznat, co nám škodí a co nám prospívá. Jistěže teď nemáme na mysli průmyslové polotovary a fast food, tam je to jasné. Dodržovat míru je třeba všude. Střídmost na talíři se určitě vyplácí. Jak říká staré české přísloví: Všeho moc škodí.
13 přírodních prostředků normalizujících funkci střeva
Tempeh – dar ostrova Jávy