Současní obyvatelé měst mají na jednu stranu spoustu možností jak si udržet formu, na druhou však většinu dne prosedí. Za volantem, u počítače doma i v zaměstnání, se smartphonem v ruce, s kamarády v pizzérii. Vedou zkrátka pasivní způsob života. A s ním je spojeno množství negativních důsledků.
Výzkumy opakovaně potvrzují, že nedostatek pohybu v každém případě zhoršuje zdraví a zvyšuje riziko předčasného úmrtí, protože podporuje vznik a rozvoj celého spektra onemocnění včetně diabetu a kardiovaskulárních chorob.
To, co při takovém životním způsobu každý pocítí velmi rychle, jsou zhoršení stavu opěrného a pohybového aparátu, bloky a nerovnoměrnosti v malé pánvi, ztuhlost, poruchy trávení, bolesti hlavy, chronická únava a bolesti v zádech, zkrátka – celkové zhoršení kvality života. Nedostatek pohybu, stereotypní pohyby a strnulost může odstranit pouze zvýšená pohybová aktivita.
Seriózní rozbor řady publikací na toto téma nicméně ukazuje, že každodenní hodinová až půldruhahodinová fyzická zátěž dokáže tento stav napravit. Pokud ovšem zbývající čas nestrávíte sledováním televize nebo sociálních sítí.
Jak dlouho a jakým způsobem je tedy třeba se pohybovat?
Podle názorů odborníků z řad lékařů i trenérů to hlavní je zařadit do svého denního rozvrhu pohyb tak přirozeně, jako do něj patří hygiena nebo jídlo. Lidé si často myslí, že když dvakrát třikrát do týdne zajdou do fitness tělocvičny, je to pojistka proti stáří strávenému v čekárně na poliklinice. Ve skutečnosti by však mnozí měli přehodnotit množství pohybu, který je pravidelnou součástí jejich života a osvojit si zvyky, které by jim umožnily ho zvýšit. To je základ prevence negativních důsledků pasivity, zajištění dostatečné výživy tělesných tkání a také správného držení těla, aby se vedle nedostatku pohybu nestalo právě vadné držení těla dalším rizikovým faktorem.
Ideální je každodenní hodinové cvičení, víceméně podle vašeho výběru. Čím aktivnější bude, tím lépe. Musíte však vzít v úvahu svoji kondici a zdravotní stav a poradit se s odborníky. Mnoho fitness center už nabízí hodinové tréninky kolem poledního, aby lidé mohli využít polední pauzu v zaměstnání. Jinou možností jsou tři nevelké přestávky s intenzivním cvičením během dne. Výborná je i masáž podporující optimální výměnu látkovou.
Rozvíjejte svou pohybovou kulturu: vyzkoušejte nové druhy fyzické aktivity, fitness programů a tréninků, které jste dříve nezkoušeli. Pomůže vám to nastolit celostní vnímání svého těla a citlivé vnímání jeho potřeb.
Přehodnoťte svůj přístup k pohybu jako celek. Dejte přednost procházce před projížďkou, schodům před výtahem, chůzi před tramvají, autobusem nebo autem. Rozbijte čas, kdy zaujímáte jedinou stereotypní pozici, do úseků přerušených pohybem. Například při práci doma u počítače se protáhněte, udělejte nějakou drobnou domácí práci a nezapomínejte měnit pozici, abyste zabránili vzniku napětí, zpomalení krevního oběhu a svalové ztuhlosti. Totéž platí v zaměstnání – měňte pozici, protáhněte se nebo projděte.
Doporučení jógového terapeuta pro ty, kdo pracují vsedě u počítače.
Zapojte představivost. Když sedíte, představujte si přímku, která vám prochází páteří – od stropu k vrcholu hlavy a odtud kostrčí k podlaze. Představte si, že je to lano, které vás vytahuje nahoru. Jako byste tím vyrostli a celé tělo směřovalo víc vzhůru. Nohy spočívají celými chodidly na podlaze. Představujte si, jak se vám uvolňuje hrudník, máte více místa mezi pasem a rameny, břicho se přestává tlačit kupředu a kříž se neprohýbá. Držte se zpříma jako baletka nebo voják na stráži. Správnou pozici obnovujte každých 30-60 minut, můžete si nastavit časomíru, která vám to připomene.
Lopatky tlačte k sobě. Posaďte se rovně s napřímenými zády. Ruce držte volně. Ramena držte vzadu a dole, napřimte šíji. Pomalým kruhovým pohybem zatlačte ramena dozadu, až se lopatky vzájemně přitisknou. Napočítejte do pěti, a povolte. Opakujte třikrát až čtyřikrát.
Vytáhněte záda a pas. Rukama se opřete o stůl, odstupte od něj tak, abyste vytvořili pravý úhel, páteř napřimte od kostrče až po spodinu lebeční. Záda tvoří přímku. Vtáhněte břicho k páteři, aby zmizelo prohnutí v pase. Cítíte tah v oblasti kříže a ramenního pletence. Vydržte tak 20-30 vteřin. Opakujte dvakrát až třikrát.
Napřimte ramena. Natáhněte pravou ruku rovně před sebe na úrovni ramene, dlaň je rovnoběžná s podlahou. Nyní paži pokrčte lokti. Levou rukou k sobě pravý loket přitahujte, pravé zápěstí přitom tiskněte na hrudník. Cítíte, jak se roztahuje ramenní pletenec. Vydržte tak 20 vteřin. Opakujte s levou paží. Na každé straně zacvičte třikrát.
Věra Tkačenková
Nejzdravější lidé na světě do tělocvičny nechodí
Zaseknutá gramodeska. Jak „přepsat“ škodlivé návyky