Proč se váha po ukončení diety vrací? Jak se tomu můžeme vyhnout, jestliže si předem připravíme půdu pro pohodlné a hlavně zaručené zhubnutí se stálým výsledkem? Která tři pravidla nám pomohou zhubnout? Odpovědi najdete v našem článku.
V průběhu diety nám pomáhá síla vůle a vysoká motivace spojená s touhou po výsledku. Avšak dlouhodobé omezování v příjmu potravy snáší organismus těžce. Proto je také většina diet plánována na týden nebo dva. Déle bychom vydrželi jen s obtížemi. Nadváha tedy odchází a hmotnost se snižuje, jenomže po skončení diety se vracíme k víceméně obvyklému způsobu stravování, někdy dokonce i vydatnějšímu. A shozené kilogramy se vracejí, často s jistým přídavkem a spolu s otázkou: Jak trvale zhubnout?
Chcete-li se opravdu vyhnout jojo efektu, nespěchejte se zahájením diety. Začněte tím, že do svého života natrvalo zařadíte tři pravidla. Toho «natrvalo» se nelekejte, nejde o nic hrozného a nehrozí vám žádná zvláštní omezení.
První pravidlo se týká stravování. Stanovte si takový rozvrh příjmu jídla, který vám vyhovuje. Ideálně tři až čtyřikrát denně. Snídaně, oběd, večeře a jedna svačinka, kterou si můžete zařadit do doby, která se vám nejvíc hodí. Někdo by bez malého zakousnutí neusnul, jinému spíše vyhovuje odpolední svačina. To hlavní je vybrat si skutečně vyhovující, vašemu životnímu způsobu odpovídající rozvrh a držet se ho. Nejíst nic mezi stanovenými časy. Možná to pro vás bude nejprve složité, ale po pár dnech si zvyknete a váš organismus bude jídlo očekávat v daný čas. Jak to funguje? Prostě dokážete s větší disciplinou dodržovat dietu, protože budete přesně vědět, že snídaně je například v půl osmé, oběd ve dvanáct, ve tři odpoledne nějaká menší svačinka a v šest nebo sedm večeře. Samozřejmě, že při dietě si člověk zrovna moc dopřávat nemůže, ale z psychologického hlediska je mnohem snazší čekat na oběd ve dvanáct než ustavičně myslet na jídlo a bojovat s pokušením sníst něco ještě před obědem. Až dietu ukončíte, pomůže vám takto přísně nastavený režim vyhnout se přejídání. V čas jídla si dáte, co budete chtít, ale až do dalšího termínu žádné malé svačinky, nic k zakousnutí.
Pohyb je život. Která další z tří pravidel vám pomohou zhubnout?
Druhé pravidlo se týká pohybové aktivity. Nebojte se, určitě vás nebudeme vybízet, abyste si zaplatili abonentku do fitka nebo každé ráno běhali. Zkuste přidat na každodenní obyčejné všední fyzické aktivitě. Každodenní půlhodinovou až hodinovou procházku. Nejezdit autem nebo veřejnou dopravou, když můžete jít pěšky. Nejezdit výtahem, když aspoň část pater můžete vyjít pěšky. Pokud máte sedavé zaměstnání, pak každou hodinu vstát a pět minut se nějak pohybovat. Cvičit, dojít pěšky do přízemí budovy a zpět, projít se po chodbě. Tahle změna činnosti zvýší vaši další výkonnost. Pohyb vám okysličí mozek a probere vás k životu :). Samozřejmě můžete také začít s nějakým sportem, ale nezapomeňte, že existuje jistá zákonitost – budete vydávat víc energie, takže poroste i vaše chuť k jídlu. Dokud jste ve sportu skutečně aktivní, kalorie spalujete a váha jde dolů i když vydatně jíte. Jestliže však sportovat přestanete, chuť k jídlu vám zůstane, přestože potřeba organismu pokud jde o energetický přísun značně poklesne. Proto byste sportovat měli stále. Jestliže však na to nejste připraveni, začněte onou každodenní všední pohybovou aktivitou a procházkami. Jak to funguje? Více pohybu znamená více energetického výdeje. Protože půjde o pohyb obvyklý, nijak výjimečný nebo náročný – procházky, domácí práce, pohyb v kanceláři nebo dvě tři patra do schodů, nebude váš vnitřní odpor tak velký, jako by tomu bylo v případě aktivního sportování – třeba běhu. Organismus postupně přivykne častějšímu pohybu a bude si o něj říkat. S pohybem se také budete daleko lépe cítit.
Zdravý spánek – snazší hubnutí. Které třetí pravidlo vám pomůže zhubnout?
Třetí pravidlo – tady je všechno úplně jednoduché. Jestliže se organismus pravidelně dostatečně nevyspí, zapojí se stresový režim. Nemám možnost se pořádně vyspat, nejspíš je tedy někde nablízku nebezpečí, je třeba se soustředit, protože nás může čekat dlouhé období bez odpočinku a jídla – takže ukládejme zásoby, zpomalme metabolismus. Zhruba asi tak «uvažuje» mozek, když za této situace vysílá signál k vyplavování patřičných hormonů. Podle biologických rytmů je nejdůležitější spánek od 23 do 6 hodin. Právě během této doby vyvíjejí činnost nadledvinky a produkují kortizol, tedy hormon regulující zásoby krevního cukru. Jestliže nedostatečně spíte, nemáte typickou ranní vyšší hladinu kortizolu. Jak to funguje? Během spánku nadledvinky vyprodukují kortizol, ráno je tedy jeho hladina vyšší, v důsledku toho je jídlo tráveno a živiny vstřebávány – neukládají se do zásob. Pokud nedostatečně spíte, kortizol ukládá krevní cukr do zásoby a tuky v oblasti pasu a obličeje. Stačí však chodit o něco dříve spát. Tak, abyste usnuli do těch jedenácti večer.
Na vštípení a usazení těchto tří pravidel budete potřebovat asi tak měsíc. To je doba, za kterou si vytvoříte určitou základnu zdravého životního způsobu. O tu se pak bude opírat vaše další hubnutí. Už během vytváření nových návyků vás až několik kilogramů hmotnosti nenávratně opustí.
Čísla mohou klamat. Čtyři případy, kdy vážit se nemá smysl.
3 pravidla zdravého a trvalého snížení váhy