Mnozí lidé mají koření v oblibě a pravidelně ho při vaření používají. Dodává pikantnost, aroma, tradiční příchuť. Umožňuje méně solit. Ne každý však ví, že hodně jeho druhů nejenom vylepšuje vzhled, vůni a chuť jídel, ale působí také proti řadě onemocnění. S mnoha si poradí o nic hůř než léky a navíc bez vedlejších účinků. Kořenění se tedy může stát příjemnou součástí prevence některých neduhů.
Zázvor
Zázvor je bohatým zdrojem vitamínů A, B1, B2, B6, C, E, sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu, mědi, manganu či železa. Indická medicína nenazývá toto koření „lékem světa“ jen tak náhodou. Zázvor spojuje příznivé účinky kořene ženšenu a česneku. Působí proti bolestem, podporuje vykašlávání a hojení, má protizánětlivé a antimikrobiální účinky, zabírá na otoky i proti křečím. Trpíte-li žaludeční nevolností, zázvor vám může pomoci, bez ohledu na důvod jejího vzniku (mořská nemoc, kocovina, zažívací problémy). Krom toho působí proti bolestem hlavy a obnovuje energetické rezervy organismu. Zázvor je pokládán za silné afrodiziakum. Je to také výborný tonizující prostředek, který si poradí s duševní i fyzickou únavou.
Musíme poznamenat, že maximální dávka sušeného zázvoru jsou 3 g denně. Zázvor není vhodný pro diabetiky, těhotné a kojící ženy a malé děti do dvou let. Některým lidem může způsobovat pálení žáhy, bušení srdce či zažívací problémy, je tedy třeba užívání zázvoru v kuchyni i jako léčivého prostředku nejprve opatrně vyzkoušet.
Skořice
Skořice je získávána ze stromu zvaného skořicovník, je to vlastně jeho kůra. Stará čínská, ajúrvédská a řecká medicína ji používala při léčbě diabetu a toto její působení bylo dnes už prokázáno. Skořice stabilizuje hladinu krevního cukru a také snižuje úroveň „zlého“ cholesterolu. Potlačuje viry, baktérie a plísně. Má výborné účinky na trávení. Trpíte-li zvýšeným tlakem, pomůže vám pravidelná denní dávka (asi čtvrt čajové lžičky) tlak snížit. Účinné je použití skořice při onemocněních srdce a ledvin. Nahradí vám antidepresiva a už pouhá vůně skořice zabírá na stavy sklíčenosti a duševní únavy.
Kurkuma
Existuje pořekadlo tvrdící, že „Kurkuma je zlato, které je třeba jíst“. Výčet zdraví prospěšných účinků tohoto koření by byl opravdu dlouhý: Podporuje imunitní systém, normalizuje trávení, zlepšuje kardiovaskulární výkon i výkon nervové soustavy, čistí krev, pomáhá při nastuzení a kašli, tonizuje pokožku. Výtažky z kurkumovníku se používají i jako lék proti rakovině. Má vynikající protizánětlivé účinky a je prokazatelně antioxidantem.
Nejnověji se zjistilo, že kurkuma významně podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí. Je to přírodní a přitom velmi účinný mozkový doping. Výsledky těchto výzkumů zveřejnil American Journal of Epidemiology.
Na drobná říznutí a ranky nemusíte rovnou stříkat sprej z lékárny. Stačí lehký poprašek kurkumy. Zastaví krvácení, působí antisepticky a podporuje hojení. Kurkuma je pokládána za přírodní antibiotikum. Působí preventivně proti osteoartritidě i srdečních a cévních onemocněních. Účinek kurkumy na organismus je velmi výrazný, při jejím dávkování je tedy třeba opatrnosti. Jedna čajová lžička bohatě stačí na 6 a více porcí upravovaného pokrmu.
Pálivá paprika
Paprika obsahuje více vitamínu C než citron, je bohatá na sacharidy, minerální soli, bílkoviny a řadu vitamínů. Je skvělým bojovníkem proti baktériím, pomáhá při revmatismu, zlepšuje trávení, aktivizuje krevní oběh, zvyšuje odolnost organismu proti nastuzení a je neočekávaným, ale účinným prostředkem proti nespavosti. Má se za to, že paprika dokáže účinně napadat energetické zásoby rakovinných buněk a také zbavovat organismus toxických látek bránících kyslíku pronikat do krve.
Muškátový oříšek
Obsahuje velké množství vitamínů a stopových látek. Má silné stimulující a tonizující účinky. Působí protizánětlivě, podporuje imunitní systém. Příznivě ovlivňuje obnovování epitelu, napomáhá proto při hojení žaludečních vředů a vředů dvanácterníku, což nedokážou ani mnohé medikamenty. Svíravé účinky muškátového oříšku pomáhají rychle zlikvidovat průjem.
Zlepšuje krevní zásobování mozku a paměť, pomáhá zbavit se chronické únavy a nespavosti, nervozity a častých onemocnění z nastuzení.
Přestože prospěšnost a léčivé účinky byly u řady druhů prokázány, je k užívání koření přistupovat rozumně. Pro některé osoby nemusí být každé koření vhodné. U alergiků může ostré jídlo vyvolat alergickou reakci. Dětský organismus si musí na koření zvykat postupně, v mikrodávkách. Malé děti by koření neměly dostávat vůbec. Stejně tak těhotné ženy, osoby s onemocněním žaludečního a trávicího traktu by měly být velmi opatrné. Je třeba uvědomit si, že nežijeme ve stejných zeměpisných šířkách, jako běžní konzumenti koření například v Jižní Asii. U některých druhů bychom se měli poradit i s lékařem.
12 příznaků, jimiž tělo signalizuje vnitřní emocionální problémy
4 udivující způsoby využití kokosového oleje