Lidé s nízkým tlakem nemají zrovna snadný život. Někteří z nich, zejména ženy, snadno omdlévají. Když je bouřka, fouká vichr, panují vedra nebo naopak silný mráz, když se mění atmosférický tlak, hypotonici s obtížemi vstanou z postele.
Mohou pociťovat nedostatek vzduchu i ve stavu tělesného klidu a zadýchávat se při nevelké fyzické zátěži. K večeru jim mohou otékat nohy. Mohou mít zhoršenou paměť a být roztržití. Dělají se jim mžitky před očima. Trpí bolestmi hlavy. Často je snížena sexuální touha. Ženy mívají narušený menstruační cyklus, u mužů trpí potence. Závratě, nejistá chůze, točení hlavy při změně pozice například ze sedu do stoje, studené nohy a ruce, to všechno jsou příznaky nízkého tlaku.
Britští vědci z university v Oxfordu přišli s poznatkem, že lidé s nízkým tlakem jsou daleko méně vystaveni riziku infarktu nebo cévních mozkových příhod. Nízký tlak jim sice komplikuje život, na druhou stranu jim ho ovšem prodlužuje. Příčiny vzniku hypotenze jsou obestřeny řadou nejasností. Zatím ji vlastně nelze léčit. Není to však nemoc, na kterou by se umíralo. Správnou životosprávou lze nepříjemnosti s ní spojené většinou omezit na minimum.
Pomocníkem je vitamin C, který posiluje působení adrenalinu na růst krevního tlaku. Adrenalin je hormonem nadledvinek. Vitamín C si raději dopřejte z potravin než v lékové formě. Nejvíce je ho v šípku, černém rybízu a červených paprikách.
Lidé s nízkým krevním tlakem by měli hodně pít, aby udržovali objem krve na vysoké úrovni. Nejvhodnější je v tomto případě minerální voda. První sklenici je dobré vypít hned po probuzení. Krevní tlak se v reakci na přísun tekutiny zvedne a vydrží asi 2 hodiny. Celkový denní příjem tekutin by měl být alespoň 2,5 litru. Káva a případně i víno mohou přinést úlevu, ale reakce bývá velmi individuální – kofein a alkohol mohou u patřičně disponovaných lidí vyvolat také opačné reakce, kdy po dočasném zvednutí tlak poklesne pod výchozí hodnotu. Spíše než káva bývá doporučován slabý černý čaj s cukrem. Závratím při změně polohy se dá čelit pomalým provedením změny. Nevstat z postele hned, ale nejprve se posadit, vyčkat nějakou dobu a pomalu vstát. V dusných prostorách, při pocitech na omdlení často pomůže prosté překřížení nohou, případně snížení polohy hlavy, jako byste si chtěli zavázat botu.
Posilování, jízda na kole i aerobik a plavání asi dvě hodiny týdně tlak zvyšují.
Ve stravě vynechte kombinaci sacharidů s draslíkem – například musli ve spojení s ovocem. Nervozita, ochablost, podrážděnost – to vše může toto spojení vyvolat. Dejte si chleba, vejce a sýr.
Při spaní byste měli mít více pod hlavou, respektive pod horní polovinou těla.
Dechové cvičení «Vnitřní mír»
Jak odpojit autopilota – 5 způsobů meditace