Že je lidské zdraví v podstatě nemyslitelné bez vitamínů, je nejspíš známo každému. Jedním z těch nejdůležitějších je vitamín, kterému se říká kyselina listová nebo také vitamín B9. O užitečných vlastnostech kyseliny listové a jejích zdrojích hovoříme v následujícím článku. K čemu tedy lidský organismus potřebuje kyselinu listovou a proč má takovou důležitost?
Kyselina listová, neboli vitamín B9, někdy označovaný jako folát nebo folacin, patří k vitamínům, které jsou pro lidské zdraví zcela nezbytné. Poprvé byla separována v roce 1941 ze špenátových listů a jak už sám její název napovídá, najdeme ji především v listové zelenině. Není to ani zdaleka jenom špenát, ale také chřest,hlávkový salát, čínské i klasické hlávkové zelí nebo kapusta. Kromě nich však také zelené fazolové lusky, květák, brokolice, zelený hrášek, luštěniny, okurky i rajčata. Bohatým zdrojem kyseliny listové jsou různé druhy ovoce – avokádo, mango, citrusy, banány, třešně a višně, maliny nebo jahody. Dále plísňové a měkké sýry, celozrnné výrobky a hovězí maso, zejména játra. Bohatým zdrojem je čerstvé droždí, ovšem to bohužel málokdo čerstvé konzumuje :). Tepelná úprava stejně jako skladování totiž převážnou část kyseliny listové zničí, je proto nejvhodnější konzumovat spíše zeleninu a ovoce v syrovém stavu.
Kyselina listová je nezbytná pro správné dělení buněk lidského organismu, především buněk nervové soustavy. V těle matky prokázaně chrání plod před těžkými vývojovými vadami. Nedostatek folátu může plodu způsobit různé druhy poškození, například rozštěp páteře. Mnoho vědeckých studií potvrzuje, že přiměřené množství kyseliny listové plod před vznikem takových vad chrání. Odborníci doporučují ženám před otěhotněním denní dávku 400 mikrogramů, v průběhu těhotenství 400 až 600 mikrogramů denně. Vždycky však musí být informován gynekolog, v jehož péči žena je.
V roce 1998 se v některých zemích (USA, Kanada, Chile) povinně začalo s takzvanou fortifikací obilovin, v tomto případě tedy jejich obohacováním kyselinou listovou. Mnoho výrobců potravin začalo své výrobky folátem rovněž obohacovat, je přidáván například do snídaňových cereálií, musli tyčinek nebo energetických nápojů. Není proto divu, že je docela snadné zkonzumovat během dne mnohem vyšší než doporučenou denní dávku, která v ČR činí u mužů 200 a u žen 180 mikrogramů. Vitamín B9 je rozpustný ve vodě a dlouho převládal názor, že jeho nadbytečné množství tělo vyplavuje s močí. Bylo však už prokázáno, že schopnost jater metabolizovat syntetickou kyselinu listovou na účinnou látku – přirozený folát – má své limity, takže nadbytek se dostává do krevního oběhu. V posledních letech se v USA, Kanadě a Británii objevily také názory i studie dokládající skutečnost, že nadbytečné dávky kyseliny listové mohou podporovat vznik některých druhů rakoviny. Vědci před neuváženým dávkováním varují. Pokud někdo užívá léky proti křečím a pro zmírnění příznaků epilepsie, smí kyselinu listovou užívat pouze s povolením lékaře. Kyselina listová totiž zpomaluje vstřebávání a tím i nástup účinku některých léků proti křečím a antiepileptik.
Je tedy nesporné, že kyselina listová je pro lidské zdraví velkým přínosem, zároveň však není dobré svévolně posilovat její přítomnost v organismu různými potravinovými doplňky. Nastávající maminky nebo ženy, které plánují otěhotnění, musejí otázku správného dávkování vždy konzultovat se svým gynekologem.
Jinak je vždycky lepší přijímat zdraví prospěšné látky v jejich přírodní formě, dát tedy přednost čerstvé zelenině a ovoci. Máte-li podezření, že kyseliny listové máte nedostatek, konzultujte problém především se svým praktickým lékařem a neordinujte si ji sami.
Jídlo posilující imunitu
Proč ráno pít teplou vodu s citrónovou šťávou