Jean Paul Curtay je mezinárodně uznávaný francouzský nutriční terapeut. Souvislost mezi potravinami, živinami v nich obsaženými a lidským zdravím ho zaujala už v roce 1980. Sedm let toto téma studoval na Kalifornské universitě. Zahájil první nutriční konzultace ve Francii (1989) a semináře s tímto tématem pořádá ve většině evropských zemí, na Blízkém Východě, v zemích amerického kontinentu, v Karibiku i Tichomoří a v jihovýchodní Asii. Je vedoucím odborníkem a prezidentem Society of Medicine, členem Akademie věd New York a redakčních týmů řady specializovaných časopisů.
Častá nastuzení, ospalost, nedostatek energie, stejně jako výskyt oparů a papillomavirů signalizují nutnost posílení imunity. K tomu často stačí udělat si pořádek na talíři, domnívá se Curtay.
Za hlavní příčiny snížené imunity Curtay pokládá stres, chronickou únavu, nedostatek základních obranných látek a naopak přebytek těch, které vyživují viry a bakterie. Úprava jídelníčku přináší po několika týdnech výsledky.
1. Hořčík pro snížení zranitelnosti
Hořčík nám přináší klid. Ve stresových situacích, ať je to příjemné překvapení, špatná zpráva nebo vyčerpání, mobilizujeme obvykle veškerou energii k nalezení východiska. Organismus spotřebovává zásoby hořčíku, aby obnovil rovnováhu . Abychom minimalizovali negativní dopad rozrušení, je důležité získávat dostatečné množství tohoto prvku s potravou.
Kde ho najdeme? Především v minerální vodě (litr obsahuje přibližně 100 mg hořčíku). Můžeme ji stejně tak dobře pít, jako z ní vařit čaj nebo polévku. Hořčík rovněž obsahují luštěniny, zelenina, dary moře, vlašské ořechy, lískové oříšky, mandle a sója. Hodně obsahují pohanka, oves, bulgur. Pozor: instantní vločky a různé kaše jsou v tomto směru zcela neužitečné.
2. Zinek pro posílení obrany
Nejdůležitější minerál v boji s infekcemi. Je nezbytný pro výrobu protilátek a leukocytů, dvou hlavních obránců lidského organismu. V současné době až 80 procent obyvatel Země nedostává doporučenou denní dávku zinku: 15 mg. Často ho mají nedostatek starší lidé, jejichž organismus ho obtížněji ukládá.
Kde ho najdeme: V živočišných bílkovinách – bílém i červeném mase, rybách, vejcích, darech moře, v mase raků. Z rostlinné stravy se zinek získává těžko. To je také důvod, proč by vegetariáni alespoň dvakrát do roka měli nechat zkontrolovat svůj krevní obraz, aby byla zjištěna míra přítomnosti tohoto minerálu v jejich organismu.
3. Vitamín D k předcházení nemocem
Vitamín D zpevňuje kosti, napomáhá ukládání vápníku. Tradičně je využíván k prevenci vnzniku rachitidy u dětí a osteoporózy u starších lidí. Nové výzkumy prokázaly, že tím užitečnost vitamínu D nekončí. Tato látka sehrává důležitou roli při prevenci rakoviny prsu, prostaty a střeva a vzniku diabetu. Kromě toho podporuje normální funkgování leukocytů.
Kde ho najdeme? Potrava ho obsahuje nevýznamné množství. Snad jenom tučné mořské ryby ho obsahují dostatek. Vitamín D se v lidském těle vytváří pod vlivem slunečních paprsků. Stačí 15 minut na slunci jednou za dva dny. . Na jaře a v létě to opravdu není nijak složité. Na podzim a v zimě můžeme využít jeho lékovou formu.
4. Vitamín C pro energii
Protitivirová látka – vitamín C – dodává leukocytům energii k ničení virů i bakterií. Zlatým pravidlem je v období, kdy panuje množství onemocnění horních cest dýchacích, nebo když jsme dlouhodobě unaveni, přišli jsme do styku s nemocným a máme pocit, že „to na nás leze“, silné zvýšení hladiny vitamínu C v organismu.
Kde ho najdeme? Vitamín C je citlivý na var a vysoké teploty. Proto ho hledejme především v syrovém ovoci a zelenině. Velmi mnoho je ho v šípkách, plodech rakytníku, kivi, černém rybízu, jahodách, papáje, višních, citrusech, paprikách, kopru, špenátu,zelí, červené řepě. Příznivě ovlivňuje hladin u vitamínu C zelený čaj, červené víno, hořká čokoláda, stejně jako všechny plody sytě červené nebo černé barvy.
Potraviny, jejichž reputace je pokud jde o posílení imunity prostě skvělá: granátová šťáva, česnek, mateřídouška (čaj), houby shiitake, maitake a hlíva ústřičná.
Ke zvýšení imunity lze kromě vhodné stravy doporučit také dostatečný spánek, umění zvládat stres a přiměřenou každodenní fyzickou zátěž, abychom si uchovali svalovou hmotu, které s věkem přirozeně ubývá. Svalovina obsahuje glutamin, což je základní palivo leukocytů. Je také dobré občas si udělat detoxikační kůru, nejlépe dvakrát do roka, na jaře a na podzim.
7 potravin k pročištění organismu
10 obyčejných potravin proti stárnutí