Není ani tak důležité, kolik je vám let: každé životní období přináší na cestě ke štíhlosti svá vlastní překvapení. Jak tyhle překážky překonat a i v pětačtyřiceti nosit stejnou velikost, jako o dvacet let dříve? Čtěte dál!
Když je vám 20+.
Problém zní: nejíte doma. Mladé ženy, nezatížené starostí o děti a věčně hladového partnera, často obědvají a večeří s přáteli v pizzériích a restauracích. Což často vede k tomu, že přijímají mnohem více kalorií, než by v zájmu zachování vlastní štíhlosti měly. Co ale s tím? Sedět doma? To určitě ne. Dnes se už v každé pizzérii i restauraci dají najít jídla odpovídající zásadám zdravé výživy. To hlavní je najít takové jídlo rychle a objednat si jako první, abyste předběhla kamarádky. Proč že je to tak důležité? Výzkumy údajně ukázaly, že lidé mají sklon napodobovat při výběru jídla v restauraci toho, kdo si objednával jako první. Něco na tom je, nejspíš tu svoji roli sehrává určitá pohodlnost, v případě sešlosti kamarádek pak i touha pustit se co nejdříve do hovoru o všem možném :). Místo co byste svým výběrem následovala kamarádku a zvolila stejně jako ona kalorické jídlo, jděte tedy všem ostatním příkladem a objednejte si první. Vaší štíhlosti to jenom prospěje.
Další problém: jíte s telefonem v rukou/u iPadu/u televizoru/u počítače… to, co sedí, si zaškrtněte sama. Bylo skutečně vědecky dokázáno, že jestliže člověk snídá a sleduje přitom televizní zprávy, jestliže i u oběda pracuje a večeří ve společnosti svého oblíbeného seriálu, sní více, ale jeho pocit nasycení je slabší než kdyby před sebou neměl nic jiného než talíř s jídlem. Měnit své zvyky, zvláště ty špatné, není nic lehkého. Zvláště když ženskému pohlaví je schopnost bez problémů vykonávat několik činností najednou vrozena. Přesto byste to měla zkusit. Jestliže se totiž soustředíte výhradně na jídlo, zkunzumujete mnohem méně kalorií.
A ještě jeden problém: pozdní jídlo. Když je člověku něco málo přes dvacet, jen málokdy se zamýšlí nad nezbytností pravidelného stravování. Ráno se odbude sušenkami, které jsou zrovna po ruce, k obědu si dá čokoládovou tyčinku – hlad je zažehnán, a to je to hlavní. Věřte, že není. Lidské tělo je náramně chytré a nedá se jen tak odbývat. Když mu během dne nedodáte výživu, kterou potřebuje, odmění vás za to pozdě večer nebo dokonce v noci záchvatem vlčího hladu. Zkuste si pár dní zapisovat, co jste během dne jedla. Jestliže soustavně vynecháváte jídlo a sytíte se tak nějak nazdařbůh, musíte neprodleně tento návyk změnit. Dejte si třeba upomínku na telefon a když se signál ozve, snězte něco, co vám skutečně prospěje a dodá živiny – třeba bílý jogurt, banán nebo tvaroh. Noční výpravy do ledničky se stanou minulostí.
Když je vám 30+.
Problém zní: nemáte čas chodit cvičit. Ve skutečnosti je to často pouhá výmluva. Pokud by vám cesta do fitka zabrala doopravdy příliš mnoho času, můžete přece vždycky cvičit doma. Na YouTube se dají najít sestavy podle každého vkusu a s nejrůznější dobou trvání – doslova od pětiminutovek. A nejspíš byste našla i časové rezervy – kupříkladu když budete méně času věnovat sociálním sítím. Sama se budete divit, jak se vaše tělo změní už po měsíci každodenních krátkých rozcviček.
Další problém: máte věčně prázdnou lednici. Mít vždycky po ruce zásobu potravin, ze kterých se snadno a rychle dá připravit hodnotné, výživné a přitom dobré jídlo, je velmi důležité. Kupříkladu ovesné vločky+ořechy+mléko=chutná snídaně. Její příprava trvá maximálně pět minut a zasytí vás na několik hodin. Vejce+mléko+ zelenina (zelený hrášek, brokolice, květák) – z nich vždycky můžete připravit rychlé, a přitom v každém ohledu vydatné jídlo. Například výtečnou večeři. Špagety+ konzervovaná rajčata+fazole; hlávkový salát+tuňák+rajčátka cherry… Kombinací je nepřeberně. Dejte se unášet fantazií a přitom si zachovejte svoji štíhlost.
Když je vám 40+.
Problém zní: ztrácíte svalovou hmotnost. S věkem klesá rychlost metabolismu, začínáte ztrácet svalovou hmotu a objevuje se ta tuková. Má to však řešení: jezte více na bílkoviny bohatých potravin a pravidelně cvičte. Komplikace někdy způsobuje skutečnost, že sice v dostatečném množství konzumujete bílkoviny, ale ne v tu správnou dobu. Vlastně všechna hlavní denní jídla by měla obsahovat bílkoviny, přičemž u oběda a večeře budou doprovázeny lehčí přílohou. Na kilogram tělesné hmotnosti byste denně měla sníst 1 g bílkovin. Větší množství není žádoucí kvůli přetížení ledvin, menší způsobí, že budete mít hlad a tuková zásoby začnou narůstat. Konzumaci bílkovin tedy rozložte do celého dne, u hlavních jídel by to mělo být 20-30 g, při svačinách kolem 10.
Druhý problém: potrpíte si na instantní pokrmy, hotová kupovaná nebo objednávaná jídla. Jestliže celý den běháte jako ta veverka v kolečku, večerní pokušení nevařit něco prospěšného, ale objednat si raději pizzu nebo rozmrazit něco koupeného do mrazáku je veliké. Určitě sama víte, že tohle není dobré řešení a že nadbytečná kila jako důsledek pohodlnosti na sebe nedají dlouho čekat. Zkuste si o víkendu připravit plán svých večeří na celý týden a postarat se, abyste v lednici měla všechno potřebné. Domácí bageta s krůtím masem nebo tuňákem, hlávkový salát s kuřecími prsíčky, čočková polévka, omeleta se zeleninou – to je jen několik nápadů na lehkou, rychlou a dobrou večeři.
Držte se těchto rad a zůstaňte štíhlá v každém věku.
5 nebo 25 kilo navíc – jak se liší strategie hubnutí.
Jak zastavit ukládání tuku v organismu: 5 dobrých rad.