Záněty horních cest dýchacích a jiná respirační onemocnění jsou v tomto sychravém ročním období velmi časté. Jak neoslabovat a naopak podpořit svou imunitu, abychom se na ni mohli spolehnout?
Jak a čím imunitu podpořit, většina lidí obecně ví. Každý už to někde četl nebo slyšel. Méně se stresovat, více spát, správně jíst, sportovat a pobývat na čerstvém vzduchu. Ale čemu bychom se měli vyhýbat, nechceme-li svou imunitu oslabit? Jak nebránit jejímu správnému a včasnému nastartování? Jak se chránit před infekcemi?
✓ Vyhněte se samoléčbě Občas tolik toužíme organismu pomoci, že si sami zvolíme léky nebo prostředky podporující imunitu v podobě všelijakých multivitamínů nebo biologicky aktivních doplňků stravy. Riziko, že způsobíme víc škody než užitku, je přitom veliké. Proto se vždycky nejprve poraďte s lékařem. Sami se jen těžko vyznáme v tom, co je pro nás vhodné a jakým způsobem to užívat. Špatné nasazení přípravku nebo aplikace nevhodného prostředku nám může leda ublížit, vyvolat alergickou reakci nebo něco podobného.
✓Hodnotně se stravujte
V sezóně nemocí z nastuzení spoléhají mnozí lidé na cibuli, česnek a citróny i jiné „imunitu podporující“ potraviny a zvyšují jejich konzumaci. Samy o sobě však tyto potraviny imunitu neposilují. Cibule a česnek obsahují fytoncidy, což jsou látky velmi účinně bránící růstu mikroorganismů (v česneku například alicin). Jsou to vlastně přírodní antibiotika. A samozřejmě obsahují řadu dalších prospěšných látek. Stejně tak citrony, černý rybíz nebo kysané zelí, jakkoli jsou bohatými zdroji vitamínu C, samy o sobě imunitu neupevní.
Nesmíme zapomínat na vitamíny A a D. Při nedostatku prvního z nich je ohrožena imunita sliznic, což je velmi závažný posun směrem k akutním respiračním onemocněním nebo zánětům horních cest dýchacích. Vitamín A je také velmi důležitý pro obnovu buněk organismu. Úloha vitamínu D je jiná: je zodpovědný za přítomnost makrofágů, buněk, které pohlcují bakterie a jiné organismu nebezpečné vetřelce. K podpoření imunity je dobré jíst několikrát týdně vejce, mléčné výrobky a kaviár. Vitamín A obsahují játra a každé ovoce nebo zelenina oranžové barvy. Dalšími povinnými složkami jídelníčku jsou zdroje bílkovin (maso, tvaroh) a tuků (máslo a nerafinované rostlinné oleje).
Bílkoviny jsou stavebním materiálem buněk, včetně těch, které mají na starosti imunitu. Tuky jsou hlavním zdrojem energie .
✓Správně se otužujte
Otužování se může stát imunitě přítelem i nepřítelem. Záleží na tom, jak ho provádíme. Jestliže se vrhneme na studenou sprchu a vydržíme u ní tři čtyři dny, nebo týden aplikujeme sprchu kontrastní a dost, k ničemu to samozřejmě nebude. Naopak můžeme s úspěchem nastydnout. Nejdůležitější u otužovacího procesu je vytrvalost. To znamená uplatňovat ho denně, v zimě v létě. Otužováním se organismus učí zvládat prudké změny teplot. Kontrastní sprcha skvěle vytrénuje cévy a zlepšuje průtok krve k jednotlivým orgánům. Otužilému člověku přechod z tepla do zimy či naopak rozhodně nastuzení nezpůsobí.
Otužování je dobré začít střídavou sprchou na dolních končetinách. Postupně zvyšujeme kontrast teplot. Abychom se vyhnuli nespavosti, je lepší provádět střídavou sprchu dolních končetin ráno.
Pro prevenci nejrůznějších nemocí z nastydnutí je vhodné časté a důkladné větrání obytných místností a udržování patřičné vlhkosti vzduchu v nich, což je důležité zejména v průběhu topné sezóny. Velký význam má mytí rukou. Dbáme na to, abychom se rukama zbytečně nedotýkali obličeje.Po pobytu někde venku, v prostorách firem, v divadle nebo kině, ve veřejné dopravě, v nákupním centru, si musíme důkladně mýt ruce. Dobré je proplachování sliznice nosu vlažnou vodou, abychom ji zbavili eventuálních bakterií nebo virů. Péče musí být celková. Kromě všech uvedených preventivních a ochranných opatření je důležité pravidelně jíst a spát. Dlouhodobé dodržování takového režimu spolu s pohybem nepochybně přinese výsledky.
Jak poznáme, čeho se organismu nedostává?
Koření na místě léků