Co jsou to trans mastné kyseliny? Tuky průmyslově vyráběné takzvanou hydrogenací, neboli ztužováním. Ztužovány jsou nejčastěji rostlinné oleje — sójový, řepkový nebo slunečnicový. Ztužené nebo také trans tuky jsou prokazatelně zdraví škodlivé. Mají svůj podíl na rozvoji kardiovaskulárních chorob, podporují vznik různých alergií a astmatu a jejich kozumace podporuje s velkou pravděpodobností také vznik a rozvoj onkologických onemocnění. V neposlední řadě je jejich konzumace jednou z příčin nadváhy. Nasycené kyseliny jsou součástí tuků živočišných a ztužených či částečně ztužených tuků rostlinných.
Lékaři jednohlasně doporučují vyvarovat se konzumace ztužených tuků. Pod tlakem veřejnosti také největší výrobci výrazně snížili podíl těchto škodlivých látek ve svých výrobcích a dokonce začali do margarínu přidávat skutečné máslo. Přesto však trans mastné kyseliny ve značných objemech najdeme v nejlevnějších margarínech, většinou vyráběných ve velkých baleních určených pro průmyslovou výrobu potravin – fast foodů, polotovarů pro restaurace a různé jídelny, používají se při výrobě cukrovinek, sušenek, pečiva, různých polev, instantních nápojů, čokolády, která čokoládou není, zákusků, takzvaně zdravých cereálních tyčinek, krekrů, rozmanitých zálivek a salátů i majonézy. Pokud tedy chceme minimalizovat konzumaci ztužených tuků, musíme drasticky omezit příjem všech podobných potravin. Jedinou zárukou, že výrobek trans tuky neobsahuje, je jeho označení „BIO“.
Jak člověk pozná, že nejspíš kozumuje příliš těch „nesprávných“ tuků?
Pokud vám některá z uvedených skutečností něco až příliš připomíná, je možné, že byste měli změnit jídelníček:
1. Máte stále častější výpadky paměti
Pokud si uvědomujete, že jste začali nějak často zapomínat jména, data nebo to, co jste měli dneska ke snídani, zamyslete se nad tím, co jíte. Výzkum, který byl proveden v Ženské nemocnici v Brighamu v americkém státě Massachusetts, analyzoval jídelníček šesti tisíc žen ve věku starším pětašedesáti let. Bylo zjištěno, že ty, které používaly největší množství nasycených mastných kyselin, trpěly dvakrát více problémy s pamětí a poruchou poznávacích funkcí mozku. Výzkum trval čtyři roky a vzhledem k době trvání a početnosti vzorku jsou jeho výsledky velmi reprezentativní. Nasycené mastné kyseliny jsou významnou součástí trans tuků, obsaženy jsou však také v tucích živočišných. Je vhodnější nahradit máslo a červené maso olivovým olejem a rybami. Jsou bohaté na mono i polynenasycené mastné kyseliny, které jsou mezi jiným prevencí poruch kognitivních funkcí a pomáhají brzdit rozvoj Alzheimrovy nemoci.
2. Musíte užívat antacida
Jestliže vám ranní káva působí pálení žáhу, může to rovněž být příznakem nadměrné konzumace trans tuků. Ke strávení nasycených tuků potřebuje organismus výrazně více času a je možné, že když sníte tučné jídlo, narušení normální funkce žaludku a pálení žáhy se projeví až následující den. Teprve tehdy dojde k produkci nadměrného množství žaludečních šťáv, repektive kyseliny solné.
3. Máte vysoký cholesterol
Pokud máte cholesterol nad mezí normálu, nesvádějte to na dědičnost. Nasycené tuky přímo ovlivňují hladinu cholesterolu směrem vzhůru a trans tuky navíc srážejí „hodný“ cholesterol HDL. To zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění. Přestaňte jíst fast food, kupované sladkosti i červené maso a omezte živočišné tuky na minimum. Dodržujte doporučení WHO – Světové zdravotnické organizace – a nepřijímejte více než 11-13 gramů nasycených mastných kyselin denně.
4. Často jíte smažená jídla
Hranolky, kuřecí křidélka či nugety z fast foodu zdraví ani postavě nijak zvlášť neuškodí, pokud si je dáte jednou za měsíc nebo raději za šest týdnů. Ne však častěji a už vůbec nemůžete fast food využívat jako jakousi závodní jídelnu. Smažené potraviny, zejména pak hranolky, jsou doslova nasáklé trans tuky, které totálně rozhodí rovnováhu cholesterolu LDL a HDL. Dlouhodobá konzumace smažených jídel může dokonce vyvolat inzulinovou rezistenci, protože zvyšuje riziko vzniku diabetu II. typu. Specializovaný výzkum na Harvardu pak ukázal, že každá dvě procenta kalorií z denně konzumovaných trans tuků zvyšují riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění o 23 procent. Krom toho jsou smažená jídla obsahující škrob zdrojem akrylamidu, což je neurotoxická, rakovinu vyvolávající látka. Právě hranolky, bramborové lupínky, různé krekry a sušenky jsou riziková jídla. Akrylamid vzniká už při sto stupních Celsia smažením, pečením i mikrovlnnou úpravou jídel s obsahem škrobu.
5. Příliš často používáte máslo
Dvě lžíce másla obsahují 23 gramů tuku, který je téměř zcela tvořen nasycenými mastnými kyselinami. Stačí sníst jeden chleba s máslem, abychom zkonzumovali čtvrtinu doporučovaného denního příjmu nasycených mastných kyselin. Máslo bychom měli používat vlastně vyjímečně a nahradit je vhodnými rostlinnými tuky.
Vyřazovat tuky z jídelníčku úplně by však nebylo vhodné, protože jsou pro lidský organismus nezbytné. Kromě jiných funkcí jsou zdrojem cholesterolu, od něhož se odvozuje řada významných hormonů, a dodávají tělu nepostradatelné esenciální mastné kyseliny, neobejde se bez nich mozek ani srdce a vlastně žádná buňka těla. Je však třeba si je pečlivě vybírat a hlídat jejich kvalitu i přiměřené množství. Tuky mají dodávat 35 procent denního energetického příjmu, ne více. Z toho dvě třetiny by měly pokrýt tuky rostlinného původu a z ryb. Zbývající třetinu mohou tvořit tuky živočišné.
Červený zázrak chránící zdraví a zpomalující stárnutí
Prastarý lidový prostředek léčby řady neduhů