Úvah i poučení na téma správného sezení je neuvěřitelné množství. Snad že toho za život tolik nasedíme. Mnoha z nich člověk nepoučený v anatomii ani nemůže rozumět, jiné jsou příliš stručné. Pojďme si na toto téma pohovořit podrobně, ale krátce.
Sedět se musí především zpříma. Přičemž ne tak, jak se domníváte, že se zpříma sedí, ale správně zpříma. Tomu vás naučí v kursech jógy, ty však bohužel navštěvuje jen málo lidí. Takže podívejme se podrobněji na správnost vzpřímeného sezení.
Začneme nahoře a budeme pomalu postupovat dolů. Nejprve si všimněte podbradku.
Lidé se zpravidla dělí do dvou kategorií: jedni zvedají nos k nebi, ti druzí jím málem klovají do země. Podbradek zdvižený příliš vzhůru působí sevření zátylku. V důsledku toho vzniká napětí v celém těle.
Podbradek naopak příliš sklopený dolů organismu sice škodí méně, ale dvojitá brada, na kterou si tím zakládáme, je něco opravdu velmi nepohledného. Hlavu tedy musíme držet zpříma. Správná její pozice znamená, že podbradek je sotva znatelně sklopen, opravdu jen malinko. Pokud se vám bude zdát, že se správné polohy hlavy stále nemůžete dopracovat, pomůže vám kniha, kterou si na ni položíte. Při správném držení hlavy se kniha nebude pohybovat a určitě nespadne.
Teď si všimneme ramen. Zpravidla jsou ohnutá dopředu směrem k hrudi. Musíte je narovnat. Udělat to správně je prosté. Krouživým pohybem je zatlačíme dozadu. Zvolna a bez násilí, naopak je uvolníme a zatáhneme přitom břicho.
Nyní je nutné si uvědomit, jak sedíme. Mluvíme o hýždích. Soustřeďte se, zavrťte se vsedě, abyste si uvědomili, v jaké poloze je vaše váha rozložena rovnoměrně na obou hýždích. Pokud se vychýlíte do strany, bude jedna z hýždí zatížena více, než druhá. Pocítit to není nijak složité. Vychýlení musíte odstranit.
[sklik_Adv1]
A teď nohy. Nesmějí být zkřížené a zasunuté pod židli. Kolena a chodidla mají být u sebe. Měly by se opírat o zem v pravém úhlu. Pro ty, co to nevědí: pravý úhel je 90 stupňů. Pokud je pro vás takové sezení totálně nepohodlné, můžete nohy mírně posunout dopředu.
To, na čem jste se rozhodli sedět, by mělo být dost tvrdé. Na gauč v této souvislosti zcela zapomeňte, leda že byste měli na zakázku vyráběnou sedačku s maximálně tvrdým sedadlem. Pak by snad byla možná výjimka, ovšem sedět byste museli na úplném krajíčku (nezapomínejme na správné postavení nohou).
Pokud při dodržování správného posedu i nadále trpíte bolestmi zad, musíte si dopřát uvolňovací rozcvičku. Nohy i ruce uvolněte krouživými pohyby. Velmi účinné je toto cvičení: při vdechu se prohnout a i při výdechu vyklenout záda jako kočka hřbet. Je také dobré chvíli rovně ležet s válečkem (třeba smotanými ručníky) pod zády.
Takže teď už víte, jak sedět, aby záda nebolela. Dokážete sedět ve správné pozici déle než hodinu? Pak vám gratulujeme, máte ideální postavu. Obvykle to tak totiž není. Pokud vedete sedavý způsob života, pak, jakkoli banálně to zní, musíte zkrátka každou hodinu dělat uvolňovací cvičení. Pokud máte obavy, že zapomenete zacvičit si včas, nastavte si budíka nebo upomínku na mobilu. Snažte se v jakékoli situaci sedět rovně. Zdraví máme jen jedno.
12 způsobů jak zpomalit metabolismus, aniž byste to chtěli
Jak se přinutit přestat kouřit?