O lidském metabolismu by se samozřejmě daly napsat – ostatně také existují – celé knihy, avšak i když se s jeho úkoly seznámíme jen ve stručnosti, pak třeba i na základě kapitol ze školních učebnic pochopíme, že ti, kdo tělo představují jako svého druhu kontejner zanesený všemožným odpadem a škodlivinami, kterých je třeba se zbavit, to poněkud přehánějí.
Do organismu se nepřetržitě dostávají a jsou z něj odváděny látky organické i neorganické povahy. Část z nich, rozpustná ve vodě, je v případě nepotřebnosti nebo nadbytečnosti odváděna ledvinami, druhá část, ve vodě nerozpustná, je zpracovávána a odváděna prostřednictvím jater.
Všechny tyto vylučovací procesy probíhají nepřetržitě. Výjimkou jsou vitamíny, minerály a tuk, které může organismus hromadit a skladovat. V těle se žádné mýtické odpady nehromadí – něco takového by mělo velmi rychlý smrtelný závěr.
Hromadit se v těle mohou radionuklidy, těžké kovy, kterých není mnoho, jód a některé léky. Nicméně však metody detoxikace a očisty, nabízené na stránkách různých časopisů a na četných webech, stejně jako všechny draze prodávané detoxikační kúry jich organismus nezbaví. Klyzma, hladovky, bylinné a jiné pitné kúry, procedury zaměřené na očistu střeva a jater, tablety a prášky, všechny ty módní detoxy nemají žádný objektivně prokázaný účinek a mohou být i nebezpečné. U prodávaných produktů často neznáme složení, nebo alespoň úplné složení, nevíme tedy ani, zda nebude následovat například alergická reakce.
Mezi nejčastěji uváděné základní metody očisty patří:
- očištění pokožky
- hladovka
- klyzma
- očista jater
- postupy s uplatněním doplňků stravy, tablet a jiných prostředků
Pojďme se na ně podívat podrobněji s uvedením plusů i minusů.
Očista pokožky tělovým a pleťovým peelingem, maskami a zábaly, návštěvou sauny nebo parní lázně i cestou dalších kosmetických procedur je věc příjemná a prospěšná. Tělové scruby mají nejenom exfoliační účinek, ale dodávají pokožce také výživné látky. Stejně tak i jemnější pleťový peeling, určený pro obličej, obrušuje tenoučkou svrchní odumřelou vrstvičku pleti pomocí krémů či mlék s obsahem abrazivních látek a zpřístupňuje tak pleť lepšímu proniknutí výživných složek. Pleť osvěží, sjednotí barevně i plasticky. Masky, zábaly, sauna i pára rozšiřují póry, mají čistící účinek a pokožku i pleť prokrvují. Při všech těchto procedurách je třeba dbát na pravidelnost, zároveň to však nepřehánět s jejich frekvencí. Po peelingu potřebují pokožka i pleť nějaký čas na regenraci, jakkoli na trhu jsou dokonce už i velejemné prostředky pro peeling každodenní. Návštěvu sauny i páry musí pečlivě zvážit každý, kdo má nějaké zdravotní problémy, především s kardio-vaskulárním a dýchacím systémem, ale i potíže jiné povahy.
Pozornost je rovněž třeba věnovat složení aplikovaných kosmetických prostředků, jejich přírodnímu původu i možným alergickým účinkům.
Připomeňme to hlavní: žádných toxinů se v sauně ani páře opravdu nezbavíte. Spíš vás s potem opustí i látky, které byste měli rychle doplnit – například minerály.
Očista trávicí soustavy
Hladovka. Pokud jde o jednodenní občasné hladovění zdravého člověka, nelze nic namítat. Večer před hladovkou už jenom lehčí večeře nebo vůbec jen zeleninová šťáva a během dne hladovění pak pouze čistá voda. Následující ráno začneme třeba řídkou ovesnou nebo jahelnou kaší, také oběd bude lehčí a teprve postupně se vrátíme k normální stravě.
V případě potřeby, například před operačním zákrokem si tělo s hladovkou také poradí. Nutností je vždycky zajištění dostatečného množství tekutin. Avšak lidé vyššího věku nebo s různými onemocněními už mohou mít problém a jejich zdravotní stav se může horšit už i po jednodenní hladovce.
Pokud je hladovka delší, dochází postupně i u zdravých jedinců ke snížení imunity, propukají různé záněty i jiné problémy. Uvažme, že hladovkou oslabená imunita má bojovat s volnými radikály, které při metabolických procesech vznikají nepřetržitě. Lékaři upozorňují, že s delší hladovkou se v organismu rozvíjí acidóza (překyselení), zhoršuje se funkce jater a tělo nemá dostatek minerálních látek a vitamínů. Tělo bez přísunu potravy využívá zásobních bílkovin, rychle klesá objem svalové hmoty. Organismus raguje snižováním množství energie spálené v klidovém stavu. To je past na ty, kdo touží hladovkou také zhubnout. Po skončení hladovky většinou nejsou schopni konzumovat tak malé množství potravy, aby nedošlo k prudkému nárůstu váhy.
Klystýry, hydrokolony, citrusy, projímadla…
Klystýry prováděné za účelem tzv. detoxu organismu mohou leda škodit. Vyprázdnění střeva je nezbytné před některými vyšetřeními (kolonoskopie) nebo operačními zákroky a o jeho nutnosti rozhoduje příslušný lékař. Tak zvaný hydrokolon má údajně odstranit parazity a toxiny ze střevních záhybů, řešit problémy se zácpou a celou plejádu dalších onemocnění – kupříkladu plic či pohlavních orgánů. Tento „detox“ je skvělým byznysem pro ty, kdo ho nabízejí a k němu celou záplavu čajů, směsí, prášků atd.
Je obecně známo, že lidské střevo je osídleno obrovským množstvím organismu prospěšných bakterií. Při zdravém jídelníčku a normálním stravování se v záhybech vašeho střeva rozhodně nic neusazuje. Jestliže si odněkud z tropů přivezete nebo se z nedostatečně omyté zeleniny nebo třeba zeminy nakazíte parazity, nepomůže vám žádný výplach – neboť hydrokolon nic jiného není – ale musíte navštívit lékaře. Ten je schopen parazita za pomoci laboratorních vyšetření rozpoznat a stanovit speciální léčbu. Detoxové výplachy leda zásadně naruší střevní mikrobiom.
Stejná rizika s sebou nesou i projímadla, zvláště ta silná nebo taková, která obsahují sůl. Totéž platí o bylinných projímadlech. Bez léčebné nutnosti mohou pouze škodit.
Jedním z hitů minulých let byly „citrusy“ na noc. Zbavily vás úplně všeho. A ještě vás chránily před rakovinou… Jediné pozitivum je, že citrusy skutečně nějaký přínos pro organismus znamenají. Ovšem jeden grep před spaním je pro střevo málo, vlákniny musíte mít víc. Ale zas to s ní nepřehánět, protože čeho je moc, toho je příliš a také vláknina v nadbytečném množství škodí, protože odvádí z těla i prospěšné živiny – například minerály.
Detoxové náplasti
Nalepíte na chodidla či jenom na paty, spokojeně usnete a ráno najdete na chodidlech hnusnou hnědou tekutinou nacucanou náplast. To jsou toxiny, kterých jste se zbavili! Věříte tomu? Pokud ne, děláte dobře. Tento nesmysl je dalším způsobem vydělávání peněz. Náplasti mají silné hygroskopické schopnosti – stahují z okolí vodu. Změní i barvu, abyste si mohli být jisti, že toxiny byly opravdu moc a moc ošklivé a vy jste si moc a moc pomohli, když jste vyhnali chodidly nebo patami…
Očista jater za pomoci prostředků stimulujících tvorbu žluči (například olivový olej, žloutek) ve spojení s citronovou šťávou rozhodně není vhodná pro každého. Současné prohřívání jater, užívání soli atd., to vše může vést až do nemocnice. Játrům daleko více prospějeme pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu a stravou s vynecháním alkoholu i kouření, s minimem živočišných tuků, rychlých sacharidů, smažených jídel a Fast-foodu, soli i nejrůznějších éček, libovým masem, zeleninou a v rozumné míře i ovocem. Zapomínat nikdy nesmíme na dostatečné množství tekutin. Játrům udělá dobře také čaj z ostropestřce mariánského – tuto pitnou kúru jim můžeme dopřát pravidelně.
Užívání nejrůznějších pochybných medikamentů a doplňků stravy rovněž není vhodné. Základem čajů, tablet a různých směsí jsou silně působící projímavé prostředky, látky stimulující tvorbu žluči nebo močopudné složky. Jejich kombince mohou vést k nočekávaným a negativním účinkům vyžadujícím dlouhodobé léčení a obnovení narušené mikroflóry a trávicích fermentů.
Lidské tělo je moudřejší než my a nedá se jen tak „zanést toxiny“. Žádný „velký úklid“ nepotřebuje. Mnohem více mu prospějeme vyváženou stravou s dostatkem tekutin, fyzickou aktivitou a pravidelným denním režimem.
Alena Parecká
Jak probudit svůj metabolismus: 10 jednoduchých rad
Metabolismus za to nemůže